Ile schnie lakier do paznokci?

Konieczność oczekiwania na dokładne wyschnięcie lakieru po manicure, to jedna z przyczyn niesamowitej popularności paznokci hybrydowych. Zwolenniczki tradycyjnych lakierów, podczas stylizacji muszą odczekać kilkanaście, do kilkudziesięciu minut, aż emalia całkowicie się utwardzi, najlepiej nie wykonując wtedy żadnych innych czynności - każda z nas wie, jak irytujące jest przypadkowe zniszczenie świeżo wykonanego manicure! To zdarza się nawet, kiedy lakier wygląda już na wyschnięty - jednak chwila nieuwagi, a na płytce pojawiają się nieestetyczne odgniecenia i zadrapania. Na szczęście znamy sposoby na to, jak utwardzić paznokcie w kilka minut.

Jak przyspieszyć schnięcie lakieru do paznokci?

Ile powinien schnąć lakier do paznokci? Nie ma na to reguły, wszystko zależy od właściwości produktu konkretnej marki, jednak przyjmuje się, że jest to około 30 minut. Czasem jednak wydaje nam się, że czekamy całą wieczność, a stylizacja wciąż nie jest w pełni utwardzona. Najlepszy sposób na to, aby sprawdzić, czy możemy już bezpiecznie wrócić do wykonywania codziennych czynności, to przyłożenie do siebie dwóch pomalowanych płytek. Należy zrobić to delikatnie, aby uniknąć ewentualnego zniszczenia manicure. Jeśli płytki nie sklejają się ze sobą, prawdopodobnie lakier jest całkowicie wyschnięty. Jeśli mamy wątpliwości - warto wypróbować jedną z domowych metod na przyspieszenie tego procesu, takich jak: 

  • nakładanie cienkich warstw lakieru 
  • użycie przyspieszacza w sprayu 
  • zimna woda 
  • suszarka do włosów 
  • oliwa z oliwek

Cienkie warstwy lakieru

To, ile schnie lakier do paznokci, zależy od grubości warstw, jakie nakładamy na płytkę. Grubsze warstwy lakieru będą schnąć dłużej i istnieje prawdopodobieństwo, że emalia nigdy nie utwardzi się w stu procentach. Najbezpieczniej jest więc pokrywać płytki bardzo cienkimi warstwami lakieru - jeśli nie zapewniają odpowiedniego krycia, czynność można powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu. 

Przyspieszacz w sprayu

Najprostsza metoda na przyspieszenie schnięcia lakieru do paznokci, to oczywiście specjalne produkty utwardzające. Profesjonalne wysuszacze, są dostępne zazwyczaj w formie wygodnego sprayu lub kropli z dołączoną pipetką - produkty, które nie wymagają użycia pędzelka, zmniejszają ryzyko rozmazania lub uszkodzenia stylizacji. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na świeży manicure, a już po kilku chwilach lakier zostanie utwardzony i zabezpieczony. Z pomocą przyspieszacza paznokcie schną około 2 minut, kosmetyk dodatkowo odżywia i nawilża skórki, a także przedłuża trwałość stylizacji. 

Zimna woda

Jak utwardzić paznokcie w domu, bez użycia specjalistycznych kosmetyków? To proste, wystarczy wykorzystać zimną wodę. Nie należy jednak wkładać paznokci pod bieżącą wodę z kranu - najlepiej napełnić nią niewielką miseczkę. Paznokcie zanurzamy w wodzie na 2-3 minuty, a następnie czekamy chwilę aż woda wyschnie. Dla lepszego efektu, do miski z wodą można wrzucić kilka kostek lodu, lub po prostu wstawić ją zamrażalnika na kilkanaście minut przed zabiegiem”.

Suszarka

Kolejnym, domowym sposobem na wysuszenie lakieru do paznokci jest użycie suszarki do włosów. Mocny powiew powietrza z urządzenia przyspieszy utwardzanie emalii na płytce, jednak jest pewien warunek - suszarkę należy ustawić na nawiew zimny i skierować strumień powietrza na płytki w odległości około 10 cm. Jeśli twoja suszarka nie ma funkcji zimnego nawiewu, ta metoda nie jest dla ciebie - gorące powietrze tylko pogorszy sprawę i najpewniej zniszczy manicure!

Oliwa z oliwek na paznokcie

Znanym i wykorzystywanym od lat sposobem na przyspieszenie schnięcia lakieru do paznokci, jest wykorzystanie oliwy z oliwek. Kilka kropel oliwy należy zaaplikować na płytki i delikatnie wmasować. Metoda ta świetnie sprawdza się też w przypadku innych, naturalnych olejów i ma o wiele więcej zalet niż utwardzanie manicure. Polecany olejek rycynowy na paznokcie na przykład, wspomaga ich wzrost, uelastycznia płytkę i zapobiega jej rozdwajaniu się i łamaniu. Uwaga: ta metoda działa tylko w przypadku częściowo wyschniętego lakieru: po stylizacji należy odczekać kilkanaście minut przed nałożeniem oleju. 

Zobacz także: