Pielęgnacja skóry latem – zasada nr 1

Dokładnie oczyszczaj cerę – to podstawa letniej pielęgnacji. – Latem gruczoły łojowe skóry pracują intensywniej, tłusta warstwa przyciąga zanieczyszczenia. Może dochodzić do zapychania porów, powstawania zaskórników, nasilenia trądziku – przestrzega Joanna Stryjewska, kosmetolożka z WellDerm. Oczyszczanie zaczynamy od oczu i ust. – Nie żałujmy płynu do demakijażu, nasączony płatek na dłuższą chwilę (około 30 sekund) przykładamy do oka, żeby płyn dobrze rozpuścił kolorowe kosmetyki. Unikamy tarcia i naciągania skóry. Następnie myjemy całą twarz – mówi kosmetolog i zapewnia, że najlepsze latem są preparaty wymagające użycia wody, skóra jest czysta, odświeżona. Ważne, by wybrać preparat odpowiednio dobrany do typu skóry.

Dobry patent: Jeżeli przywykłaś do stosowania mleczka czy płynu micelarnego także latem, warto po jego użyciu spłukać twarz wodą – w ten sposób zmniejszysz ryzyko zapychania porów.

Pielęgnacja skóry latem – zasada nr 2

Stosuj antyoksydanty. Lato to bardzo dobry czas dla… wolnych rodników. Powstają one w skórze pod wpływem promieni słonecznych i powodują uszkadzanie włókien kolagenowych oraz niszczenie kwasu hialuronowego, czyli powstawanie zmarszczek, utratę jędrności, krótką mówiąc – przyspieszają starzenie. Wolne rodniki można neutralizować, stosując antyoksydanty: witaminę C, floretynę, kwas ferulowy. Szukaj tych składników w kremach i seruml

Dobry patent: Serum z antyoksydantami nakładaj na twarz, szyję i... dłonie. Ręce traktujemy zwykle po macoszemu, a to właśnie one mają największy kontakt ze słońcem, piaskiem, słoną wodą.

Pielęgnacja skóry latem – zasada nr 3

Nie zapominaj o peelingach. Pomyślisz pewnie: „słyszałaś przecież, że lato to zły czas na peelingi!” – Rzeczywiście to nie jest najlepsza pora na peelingi wykonywane kwasami: glikolowym, salicylowym czy pirogronowym, czyli peelingi głęboko złuszczające. Te w połączeniu ze słońcem mogą skutkować przebarwieniami – mówi ekspert. Ale to nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z peelingów latem. Są kwasy, które bezpiecznie możemy stosować nawet w bardzo słoneczny czas. Kwas mlekowy będzie idealny dla skóry przesuszonej i odwodnionej, kwas migdałowy świetnie normalizuje skórę skłonną do przetłuszczania, skłonną do zaskórników i trądziku, a kwas azelainowy wycisza rumień i wręcz przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Jak przedłużyć opaleniznę? Oto sprawdzone i proste sposoby >>>

Pielęgnacja skóry latem – zasada nr 4

Kolejna zasada: nawilżaj skórę. Twoim letnim sprzymierzeńcem jest kwas hialuronowy, który ma cudowną moc wiązania wody. Dzięki zdolnościom higroskopijnym kwasu skóra jest odporniejsza na przesuszanie, ma rezerwuar, z którego może skorzystać w kryzysie. – Idealnie jest, gdy kwas jest dostarczony tam, gdzie ma szansę intensywnie działać, do głębszych warstw skóry. 

Zobacz także:

Dobry patent: Kwas hialuronowy to obowiązkowy składnik twojego kremu na lato, dzięki temu nawilżysz wierzchnią warstwę naskórka!

Pielęgnacja skóry latem – zasada nr 5

Codziennie bezwzględnie używaj wysokiego filtra Twoja mantra na lato: filtr przeciwsłoneczny to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy! W wakacje nawet nie zerkaj na kremy z filtrem poniżej SPF30. – Latem naszym pacjentkom zawsze zalecamy filtr SPF50, mimo że akurat nie wyjeżdżają na urlop – podkreśla Joanna Stryjewska i przestrzega, że promienie słoneczne, powodujące przyspieszone starzenie atakują naszą skórę nieustannie, także w cieniu, w samochodzie czy w biurze (tak, tak, dla szkodliwego promieniowania szyba nie jest przeszkodą!).

Dobry patent: Krem z filtrem zawsze miej w torebce, jego aplikację powtarzaj kilka razy dziennie!