Zadarte skórki przy paznokciach oznaczają brak witamin?

Jednym z częstszych problemów w obszarze dłoni są popękane, suche skórki. Paznokcie wyglądają wówczas nieestetycznie, a w dodatku, narastające warstwy mogą tworzyć bolesne "zadziory". 

Najczęściej pękające skórki przy paznokciach są następstwem działania czynników zewnętrznych – suchego i zimnego wiatru oraz detergentów. Zawarte w środkach czyszczących substancje chemiczne, doprowadzają do wysuszenia skóry wokół paznokci. W rezultacie, skórki odrywają się i tworzą zadziory. W niektórych przypadkach występuje nawet stan zapalny. 

Można temu skutecznie przeciwdziałać, chroniąc dłonie w trakcie sprzątania i zmywania naczyń. Wystarczy założyć gumowe rękawiczki ochronne, a po ich zdjęciu – nasmarować dłonie dedykowanym do tego kremem. Późną jesienią i zimą, dłonią trzeba zapewnić ochronę przed chłodem. Wychodząc z domu, warto pamiętać o założeniu ciepłych rękawiczek. 

Trzeba jednak podkreślić, że pękające skórki wokół paznokci nie są jedynie efektem działania środków chemicznych i niekorzystnych warunków pogodowych. Inne przyczyny występowania tego problemu to:

 • niewłaściwie wykonany, zbyt agresywny manicure,
 • częste wycinanie skórek,
 • obgryzanie skórek i paznokci,
 • częste stosowanie zmywacza do paznokci z acetonem.

O ile każdy z wymienionych czynników ma charakter zewnętrzny, to zła kondycja dłoni i paznokci często wskazuje też na czynniki wewnętrzne, jak choćby na niedobór cennych witamin i innych mikroelementów.


Pielęgnacja dłoni i paznokci w domu. Podpowiadamy, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja domowymi sposobami zniszczonej skóry rąk i paznokci >>>
 

Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają skórki przy paznokciach?

Niewłaściwie skomponowana dieta nie pozostaje bez wpływu na dłonie i paznokcie. Efektem stosowania jadłospisu ubogiego w witaminy i minerały jest nie tylko rozdwajanie paznokci i nieestetyczne, białe plamki na płytce, ale także wysuszone, zadzierające się skórki wokół paznokci.

Problem ten może wskazywać na niedobór następujących witamin:

witamina A – odpowiada za utrzymywanie wilgoci w skórze wokół paznokci, a jej brak szybko doprowadzi do wysuszenia i pękania skórek. Nie jest to jedyna konsekwencja niedoboru witaminy A. Gdy do organizmu nie dostarczamy wystarczającej ilości tego mikroelementu, paznokcie stają się łamliwe i kruche, a na ich powierzchni pojawiają się wyraźne prążki,

witaminy z grupy B – niedobór witamin z grupy B może doprowadzić do zniekształcenia paznokci, wzmagać ich łamliwość i spowalniać ich wzrost,

witamina E – wykazuje działanie oksydacyjne i wpływa na usprawnienie krążenia krwi pod płytką paznokciową. Odpowiada też za wzmocnienie paznokci. Należy jednak podkreślić, że jej nadmiar również może zaszkodzić paznokciom - gdy dostarczamy do organizmu za dużo witaminy E, przybierają żółte zabarwienie.

Pękającym skórkom często towarzyszy wyraźne pogorszenie kondycji paznokci. Może to wskazywać na niedobór kolejnych witamin:

witamina C – jej niedobór wywiera negatywny wpływ na przyswajanie żelaza, co prowadzi do osłabienia paznokci,

witamina H – w wyniku jej niedoboru, paznokcie stają się słabe i łamliwe,

witamina D – jej deficyt wzmaga łamliwość paznokci.

Inne, ważne dla paznokci, mikroelementy, to: żelazo, wapń, cynk, jod, krzem i magnez. Istotne są także nienasycone kwasy tłuszczowe.


Modne kolory paznokci na lato 2020 >>>
 

Co zrobić żeby nie rosły skórki przy paznokciach

Skórki paznokci wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ale w pierwszej kolejności, należy zadbać o zmianę nawyków żywieniowych i o suplementację brakujących mikroskładników. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić zielone warzywa, razowe pieczywo, kaszę gryczaną, brązowy ryż, chude mięso, ryby morskie, nabiał i tłuszcze roślinne. 

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie ma możliwości uzupełnienia diety o wszystkie niezbędne składniki odżywcze lub gdy mimo zmiany jadłospisu problem nadal występuje, mikroelementy można też dostarczać w formie suplementów. Oprócz przyjmowania tabletek, warto także nacierać skórki wokół paznokci olejkami zawierającymi witaminę A i E. Należy jednak podkreślić, że efekty mogą pojawić się po dość długim czasie – taka "kuracja witaminowa" nie powinna trwać krócej niż 3 miesiące. 

Nadmiernemu narastaniu skórek wokół paznokci można zapobiegać, dbając o właściwą pielęgnację dłoni. Najskuteczniejsze metody to:

 • częste nacieranie dłoni kremem – kontakt dłoni z wodą doprowadza do osłabienia naturalnego płaszcza hydro-lipidowego. Dobrą praktyką jest smarowanie dłoni delikatnym kremem nawilżającym po każdym myciu rąk,
 • ochrona dłoni w trakcie sprzątania – środki czyszczące zawierają detergenty, które wykazują szkodliwy wpływ na skórę. W wyniku naruszenia naturalnej warstwy ochronnej dłoni, dochodzi do ich wysuszenia. Kontakt z detergentami można jednak łatwo ograniczyć, zakładając gumowe rękawiczki kuchenne,
 • ochrona dłoni przed chłodem – czynniki takie jak wiatr i mróz doprowadzają do wysuszenia skóry dłoni. Gdy na zewnątrz panuje chłód, warto pamiętać o rękawiczkach. Problem może ulec też nasileniu pod wpływem ekspozycji dłoni na silne promieniowanie słoneczne. W okresie letnim, warto pamiętać o kremie z filtrem,
 • manicure – problem narastających i zadzierających się skórek można w istotny sposób ograniczyć, regularnie wykonując manicure. Zabieg należy powtarzać co 10 dni. 


Zniszczone paznokcie po tipsach? Podpowiadamy, jak odbudować płytkę paznokci, gdy te są miękkie i łamliwe >>>
 

Jak wyleczyć obgryzione skórki? Maść na skórki

Doraźnym rozwiązaniem problemu zadzierających się skórek wokół paznokci są środki do stosowania miejscowego – maść, serum, krem lub żel.

Taki preparat powinien zawierać w swoim składzie kompleks witamin oraz substancje łagodzące podrażnienia, regenerujące, działające zmiękczająco i złuszczająco, takie jak:

 • olej z awokado,
 • olej migdałowy,
 • wyciąg z aloesu,
 • alantoina,
 • kompleks NutriAct

Jak usunąć skórki z paznokci frezarką?

Skórki wokół paznokci można usunąć mechanicznie, ale cążki nie są najlepszym narzędziem, po które można sięgnąć. O wiele lepiej sprawdzi się frezarka. Takie przyrządy są stosowane w profesjonalnych salonach kosmetycznych, jednak każda z nas może używać ich we własnym zakresie. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, do usuwania skórek należy używać frezów drobnoziarnistych, o stożkowym kształcie. Po drugie, obroty frezarki powinny być dostosowane do rodzaju używanego frezu. Każdy producent podaje zalecany przedział obrotów, jednak osoby początkujące powinny zacząć od niższych prędkości. Po trzecie, frezarki nie można zbyt mocno dociskać do skóry


Jak szybko zapuścić długie paznokcie? Podpowiadamy, jak domowymi sposobami szybko zapuścisz naturalne paznokcie >>>