Zniszczone paznokcie po tipsach, hybrydzie lub żelach – które metody najbardziej niszczy płytkę?

Zniszczone paznokcie są efektem działania wielu czynników, jednak najczęściej, do uszkodzenia płytki dochodzi w następstwie zabiegów, które paradoksalnie miały poprawić wygląd naszych dłoni. Tipsy, hybryda, manicure żelowy – metod na uzyskanie efektu pięknie wystylizowanych paznokci jest wiele, jednak nie każda z nich jest całkowicie bezpieczna.

Czy zniszczone, łamliwe paznokcie to każdorazowy efekt uboczny hybrydowego lub żelowego manicure? Otóż, nie! Oba zabiegi są stosunkowo bezpieczne, pod warunkiem, że zostały wykonane w profesjonalnych warunkach i z użyciem wysokiej jakości preparatów.

Manicure hybrydowy i żelowy służą utwardzeniu płytki paznokci i jej wydłużeniu. Oba zabiegi sprawiają, że dłonie prezentują się schludnie, atrakcyjnie i efektownie. Co istotne, ich efekty utrzymują się przez długi czas (2 tygodnie lub dłużej), co eliminuje konieczność odbywania częstych wizyt w salonie kosmetycznym.  

Manicure hybrydowy przewiduje użycie specjalnej bazy i lakieru hybrydowego. Preparaty są utwardzane za pomocą lampy, wykonanej w technologii UV lub LED, emitującej światło o odpowiednio dobranej długości wiązki. Manicure żelowy przewiduje zastosowanie światłoutwardzalnego żelu, w skład którego wchodzą żywice i monomery. Preparat można nakładać na naturalną płytkę paznokcia lub na specjalny, bardzo cienki tips. Ta druga technika jest stosowana w przypadkach bardzo zniszczonych paznokci, np. w następstwie obgryzania. 
 

Jak szybko zapuścić długie paznokcie? Podpowiadamy, jak domowymi sposobami szybko zapuścisz naturalne paznokcie >>>


Jak takie zabiegi wpływają na kondycję płytki paznokci? Okazuje się, że obie techniki są całkowicie bezpieczne, o ile zostały wykonane w sposób profesjonalny. Przede wszystkim, stylizacji paznokci nie należy wykonywać, gdy płytka znajduje się w złej kondycji. Nałożenie preparatów światłoutwardzalnych na kruchy, łamliwy paznokieć, doprowadzi do pogłębienia problemu, a dodatkowo – efekty manicure nie będą trwałe. 

Kolejna rzecz, to doświadczenie osoby wykonującej manicure. Jeżeli zabieg nie zostanie wykonany fachowo, osłabienie płytki jest niemal pewne. Najwięcej błędów jest popełnianych na etapie matowienia płytki paznokcia. W sytuacji, gdy kosmetyczka "zdejmie" za dużo naturalnych warstw, struktura rzeczywiście zostanie osłabiona. 

Uszkodzenie paznokcia często jest też następstwem zastosowania niewłaściwej techniki usuwania hybrydy lub żelu. Zalecaną techniką ściągania lakieru jest frezowanie, przy użyciu specjalnego urządzenia. Tego zabiegu nie można wykonywać samodzielnie! Do usuwania stylizacji nie należy też stosować acetonu, który jest substancją drażniącą i działającą wysuszająco.

W przypadku paznokci żelowych, znacznie bezpieczniejsza jest aplikacja żelu na naturalną płytkę paznokcia, o ile ta znajduje się w nienagannej kondycji. Jeżeli zabieg przewiduje zastosowanie tipsów, może okazać się znacznie bardziej szkodliwy dla paznokci. 

W tym przypadku, oddziaływanie na płytkę paznokcia jest znacznie większe. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na technikę żelową, czy akrylową, stopień inwazyjności jest taki sam. Zmatowione płytki paznokci mają bowiem kontakt z klejem, który odpowiada za zamocowanie tipsów.


Olejek rycynowy to tani i skuteczny sposób na piękne paznokcie. Jak go stosować? Podpowiadamy! >>>
 

Jak odbudować osłabioną płytkę paznokcia?

Zniszczone paznokcie to nie efekt uboczny wykonania stylizacji żelowej lub hybrydowej, a błędów popełnionych na etapie jej aplikacji lub usuwania. W przypadku tipsów, nawet poprawnie wykonany zabieg może (choć nie musi, w dużej mierze zależy to od kondycji i naturalnej twardości płytki) skutkować znacznym osłabieniem paznokci.

Trzeba wiedzieć, że odbudowa osłabionej płytki jest procesem długotrwałym i wymagającym systematyczności. Aby móc przywrócić paznokciom odpowiednią kondycję, konieczne jest ich odpowiednie odżywienie, a to wymaga kompleksowego podejścia – składniki odżywcze powinny być dostarczane nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz.

W pierwszej kolejności, należy zadbać o prawidłową dietę. Dostarczanie budulca od wewnątrz ma kluczowe znaczenie w odbudowie osłabionej płytki. Jadłospis powinien obejmować orzechy, produkty pełnoziarniste, otręby, ryby, nabiał i czerwone mięso. W każdy z tych produktów znajduje się wiele cennych dla naszych paznokci substancji, takich jak biotyna, witaminy z grupy B, cynk, miedź, magnez i żelazo. 

Osłabiona płytka paznokci jest bardzo wrażliwa na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Wilgoć, zabrudzenia, agresywne detergenty wszystko to może dodatkowo zaszkodzić już i tak zniszczonym paznokciom. Kiedy tylko jest to możliwe, w okresie odbudowy płytki, dłonie należy chronić za pomocą bawełnianych rękawiczek. 

Dla uzyskania możliwie najlepszego efektu, niezwykle istotna jest też zewnętrzna suplementacja składników odżywczych i budulcowych. 


Milky Nails to nowy trend manicure, który przypadnie do gustu minimalistkom i nie tylko >>>
 

Uszkodzona płytka paznokcia – jakie preparaty stosować, aby wzmocnić i odżywić paznokcie?

Zniszczone paznokcie wymagają pielęgnacji odpowiednio dobranymi kosmetykami. Jakie preparaty będą potrzebne na etapie odbudowy płytki? Przede wszystkim oliwka do paznokci. Kosmetyk ten charakteryzuje się jednak tłustą konsystencją, zatem w ciągu dnia, może znacząco utrudnić wykonywanie wielu czynności. Oliwkę najlepiej stosować na noc. Na dzień, odpowiednim wyborem będzie odżywka do paznokci o lekkiej konsystencji.

Nie można zapominać, że na etapie odbudowy uszkodzonej płytki, ważna jest pielęgnacja nie tylko samych paznokci, ale także sąsiadującego z nimi naskórka. Ważnym kosmetykiem jest zatem krem do rąk o działaniu nawilżającym i regenerującym. 

Jak odbudować paznokcie domowymi sposobami?

Zniszczone paznokcie można wzmocnić i odbudować także domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że na efekty takich zabiegów trzeba będzie trochę poczekać. 

Jedną z najpopularniejszych metod walki ze zniszczonymi paznokciami jest stosowanie oleju rycynowego, kokosowego lub oliwy z oliwek. Każdą z tych substancji można wcierać w płytkę (2-3 razy dziennie) lub przygotować z ich pomocą leczniczą kąpiel dla paznokci. Do niewielkiej z ciepłą wodą wystarczy dodać kilka kropli oliwy lub oleju i łyżkę soku z cytryny.

Dobrą skutecznością odznacza się też witamina A+E w formie kapsułek. Suplement należy przyjmować zgodnie z przeznaczeniem, czyli łykając kapsułki, jednak dla wzmocnienia efektu, ich zawartość warto wcierać w płytkę paznokci.

Dużą skuteczność w utwardzaniu paznokci wykazują także kąpiele żelatynowe. Wszystko, co trzeba zrobić, to rozpuścić łyżeczkę żelatyny w 250 ml wody, podgrzać, przelać do miseczki i moczyć paznokcie przez 15-20 min.


Kształt paznokci: kwadratowe, prostokątne, migdałki, szpic. Sprawdź, jaki kształt paznokci wyszczupla palce >>>
 

Jak szybko zregenerować paznokcie, aby nie byłe łamliwe?

Zniszczone paznokcie nie zregenerują się w kilka dni, jednak proces ten można znacząco przyspieszyć odpowiednimi zabiegami. 

Bardzo dobrą skutecznością odznacza się manicure japoński. Zabieg ten polega na wmasowaniu w płytkę pasty witaminowej, która dociera do głębokich warstw paznokcia. W zabiegu wykorzystywana jest specjalna polerka, która dodatkowo poprawia ukrwienie łożyska i eliminuje powierzchniowe nierówności. 

Kolejny skuteczny zabieg to manicure na ciepło. W tym przypadku, paznokcie są poddawane kąpieli w ciepłym kremie witaminowym. 

Odżywka na zniszczone paznokcie – co powinna w sobie zawierać?

Zniszczone paznokcie wymagają jednak codziennej troski, dlatego bardzo istotny jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Skład odżywek powinien uwzględniać substancje budulcowe i wzmacniające - kolagen, proteiny, wapń, żelazo, keratynę, ceramidy i krzemionkę. Kolejne cenne substancje to nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina B7, C i E – każda z nich odpowiada z nawilżenie i zapobiega zjawisku łamliwości. 

Poza składem, ważna jest też konsystencja odżywki. Najmniej skoncentrowane (ale najwygodniejsze w aplikacji) są lakiery. Jeżeli priorytetem jest szybki efekt, warto skupić się na kremach i olejkach.


Zmywacz do hybryd bez acetonu, czyli jak ściagnąć hybrydę? Opinie kobiet o zmywaczach do hybryd >>>