Facebook powstał w 2004 roku i początkowo jego głównym zadaniem było zrzeszanie znajomych. Na przestrzeni lat, Polacy migrowali do amerykańskiego serwisu z rodzimego odpowiednika, jakim była Nasza Klasa. Przez lata platforma zmieniała się, a jej poszczególne funkcjonalności ulepszano, by całość była bardziej przystępna i intuicyjna dla osób, które z niej korzystają. Jednym z czynników, dla których przepływ informacji na platformie jest szybki i przyjazny użytkownikom, jest możliwość tzw. oznaczania. Jak oznaczyć kogoś na Facebooku i po co to właściwie robić? Podpowiadamy.

Oznaczanie na Facebooku

Szybki kontakt i podglądanie tego, czym zajmują się nasi koledzy i koleżanki szybko zamieniło się jednak w coś więcej - dziś serwis stworzony przez Marka Zuckerberga pełni funkcje informacyjne, marketingowe i oczywiście rozrywkowe. Jedno pozostało niezmienne - na Facebooku z łatwością możemy tworzyć społeczność, wymieniać się poglądami i dzielić materiałami zamieszczonymi przez innych użytkowników. 

Sposoby oznaczania na FB

Istnieje kilka sposobów oznaczania na FB, a każdy z nich daje nieco inny rezultat i sprawdza się w odmiennych sytuacjach. Serwis pozwala na oznaczenie innego użytkownika lub strony na zdjęciu, w poście i w komentarzu. 

Oznaczenie użytkownika na zdjęciu sprawi, że post wraz z fotografią pokaże się na jego tablicy głównej. Treść taka wyświetli się także w aktualnościach jego/jej znajomych, co zachęci większą liczbę użytkowników do interakcji. Oczywiście, niektórzy użytkownicy Facebooka wyłączyli możliwość oznaczania ich na zdjęciach, bądź zastrzegli „moderację” takich treści - po oznaczeniu takiego profilu, użytkownikowi wyświetla się informacja wraz z zapytaniem, czy chce on/ona udostępnić treść na swoim „wall’u”.

Oznaczyć znajomego możemy też w tekście. W zależności od intencji, możemy po prostu oznaczyć wybrane profile bez kontekstu - na przykład pisząc podziękowania za udaną imprezę urodzinową i dołączając do niej oznaczenie jej uczestników. W taki sposób informujemy innych użytkowników Facebooka, że wydarzenie się odbyło i dziękujemy wszystkim biorącym w nim udział jednocześnie. Oznaczanie znajomych w ten sposób może też pomóc w osiągnięciu większych zasięgów na Facebooku. Ma to sens w przypadku zamieszczania ogłoszeń czy zapytań - kiedy oznaczymy w takim poście kilku znajomych, wyświetli się on również na ich tablicach, co sprawi, że zobaczy go więcej osób. 

Pisząc post, możemy również oznaczyć osoby i strony w jego treści. Materiał ten również pojawi się na tablicy oznaczanego, jednak całość będzie wyglądała spójnie - wyróżnikiem oznaczenia użytkownika będzie jedynie pogrubienie nazwy profilu. Taką metodę wybieramy na przykład, kiedy chcemy opisać jakieś zdarzenie, czy złożyć podziękowania. 

Kolejnym sposobem oznaczania jest robienie tego w komentarzu pod postem. Jest to najczęściej alternatywa dla udostępniania materiałów przyciskiem „Udostępnij”. Kiedy zaciekawi nas jakiś post, na przykład ze zdjęciem, filmem lub dyskusją, po prostu oznaczamy wybrany profil w komentarzu. Osoba oznaczana automatycznie dostanie o tym powiadomienie i będzie mogła na przykład włączyć się do rozmowy na dany temat. Ta praktyka jest na tyle popularna, że została zakazana na niektórych grupach i fanpage. Dlaczego? Pod ciekawymi postami, zamiast konstruktywnej dyskusji, pojawiało się morze komentarzy z oznaczeniami znajomych. Jeśli nie chcemy więc narazić się administratorom strony, warto przeczytać jej regulamin przed wybraniem tej metody dzielenia się ciekawą treścią ze znajomymi. 

Zobacz także:

Jak oznaczyć coś na zdjęciu?

Oznaczanie znajomych na zdjęciach jest bardzo łatwe i możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to oznaczanie podczas dodawania fotografii. 
Jak to zrobić krok po kroku:

  1. W polu „Utwórz post” na tablicy wybieramy przycisk „Zdjęcie”. 
  2. Zaznaczamy interesujące nas zdjęcie 
  3. Pod przygotowywanym postem pojawi się pasek z ikonkami
  4. Wybieramy opcję „Oznacz znajomych” z ikonką popiersia
  5. Wpisujemy wybraną nazwę profilu znajomego w pasek wyszukiwarki. Najczęściej oznaczani znajomi pokażą się w pierwszej kolejności. 
  6. Gotowe!

Drugi sposób to oznaczanie znajomych podczas edycji postu. Kiedy opublikujemy zdjęcie, klikamy w trzy kropki w prawym, górnym rogu posta. Rozwinie się menu opcji, z którego wybieramy „Oznacz znajomych”. Na zdjęciu pojawią się prostokąty, które są wynikiem funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach. Klikamy kolejno w każdy prostokąt i wybieramy znajomego do oznaczenia (również wyświetli się okienko wyszukiwania kontaktów). Następnie zapisujemy post i gotowe!

Jak oznaczyć kogoś w komentarzu na FB lub poście?

Oznaczenie znajomego w komentarzu lub poście również jest dziecinnie proste. W obu przypadkach, wystarczy rozpocząć wprowadzanie pierwszych liter imienia, nazwiska lub nazwy profilu w pole tekstowe. Po kilku znakach, pojawi się rozwijane menu z listą naszych znajomych. Wystarczy wybrać odpowiednią osobę - nazwa jej profilu będzie wyboldowana i aktywna - po kliknięciu w nią, zostaniemy automatycznie przeniesieni na dany profil. 

Drugą opcją jest zbiorcze oznaczenie znajomych podczas pisania postu. Podczas pisania posta, pojawi nam się opcja „Oznacz znajomych”. Po wybraniu odpowiednich osób, ich profile pojawią się nad treścią, a sam materiał zostanie udostępniony w ich aktualnościach. 

Jak oznaczyć firmę na facebooku?

Oznaczanie stron Facebooku również jest możliwe. Wystarczy, że przed wpisaniem nazwy strony, umieścimy znak „małpki” (@). Podobnie, jak w przypadku oznaczania profili prywatnych, po wpisaniu małpki i kilku pierwszych liter, rozwinie się lista pasujących stron. Wybieramy odpowiednią i gotowe - jej nazwa opublikowana będzie aktywnym, pogrubionym przyciskiem. Funkcji tej używamy, aby na przykład zaproponować usługi danej firmy innym użytkownikom, albo poprosić specjalistę, który prowadzi swój fanpage o komentarz w danej sprawie. 

Co daje oznaczanie na Facebooku?

Oznaczanie znajomych zostało wprowadzone przez Facebook, aby ułatwić przepływ informacji użytkownikom. Poprzez oznaczanie profilu sprawiamy, że może on szybko wejść z nami w interakcję. Osoba oznaczona jest niejako “wywoływana do tablicy”. Informacja o oznaczeniu błyskawicznie pojawia się w jej powiadomieniach. 

Dlaczego nie mogę oznaczyć osoby/strony na Facebooku?

Czasem zdarza się, że mimo prób, nie udaje się oznaczyć danego profilu lub strony. Sama jej nazwa pokazuje się w tekście, jednak nie jest ona aktywna. Powodem prawdopodobnie są ustawienia danego użytkownika. Nie każdy chce być „wywoływany do tablicy”, dlatego Facebook umożliwił wyłączenie opcji oznaczania przez innych użytkowników. 

Jeśli nie możemy oznaczyć znajomego pod ciekawym postem na grupie, której jesteśmy członkami, prawdopodobnie po prostu nie ma go w tej grupie. W takiej sytuacji, nazwa jego profilu wyświetli się na kolor szary. Jeśli chcemy udostępnić mu treść, która nas zaciekawiła, należy poprosić go o dołączenie do grupy lub zrobić print screen postu. Niestety, to drugie jest często zakazane, dlatego przed przystąpieniem do działania warto przeczytać regulamin grupy.