Wosk kosmetyczny – co to jest?

Wosk do depilacji to specjalnie przygotowana substancja, która przykleja się do skóry i włosów, umożliwiając wyrwanie ich razem z cebulkami. Depilacja woskiem jest skuteczna, daje efekty na długo i przy odrobinie chęci można ją przeprowadzić nawet w domu. Dobry wosk kosmetyczny do depilacji składa się z różnych substancji, w zależności od producenta i sposobu jego stosowania.

Wosk kosmetyczny można zastosować na każdej części ciała – twarzy, rękach, nogach, pachach, w okolicach bikini. Powinien być bezpieczny, nie wywoływać reakcji alergicznych i podrażnień. Istnieje kilka rodzajów wosku stosowanego w kosmetyce:

  • Wosk w plastrach

Bardzo wygodna forma wosku. Gotowe, pokryte woskiem plastry pociera się w dłoniach, by je rozgrzać, a następnie przykleja do depilowanej części ciała, dociska i zrywa szybkim ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Dobry wosk do ciała w plastrach powinien już za pierwszym razem usunąć większość włosków. Można przykładać go do skóry wiele razy, aż przestanie się kleić. W składzie plastrów z woskiem najczęściej dodatkowo znajdują się łagodzące i pielęgnujące skórę olejki. To bardzo dobry wosk do depilacji dla osób, które dopiero zaczynają stosować tę metodę.

  • Pasta cukrowa

Służy do depilacji na zimno i można ją zrobić samodzielnie w domu. To gęsta pasta na bazie zwykłego cukru, która oblepia włoski, zasycha, a następnie odrywa się, wyrywając je z cebulkami. To domowa i chętnie stosowana technika, niestety wymaga nieco wprawy – potrzebnej zwłaszcza, by przygotować odpowiedniej konsystencji pastę.

  • Płynny wosk

Nieco mniej popularnym produktem jest wosk twardy do depilacji – gdzie kupić gotowy preparat? Jeśli nie ma go w popularnych, sieciowych drogeriach, internetowe sklepy z pewnością przyjdą z pomocą. Jak nakładać wosk do depilacji w takiej formie? Wymaga on podgrzania w mikrofalówce lub w rondelku. Gorący wosk nakłada się na skórę szpatułką zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów (nie pod włos). Gdy płat zaschnie, należy oderwać go wraz z włoskami.

Wosk do depilacji nóg – jaki wybrać?

Wosk do depilacji ciała kupuje się najczęściej w jednej z dwóch form – w plastrach lub twardej (do depilacji na gorąco). Zarówno plastry, jak i twardy wosk powinny być przebadane przez specjalistów  ich skład nie może uczulać czy nadmiernie podrażniać skóry. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając właściwy wosk do depilacji ciała?

  • Dobre plastry do depilacji

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, że plastry są przeznaczone do różnych części ciała. Co może się różnić? Skład, ale przede wszystkim wielkość plastra. Wosk do twarzy będzie delikatniejszy i rozmieszczony na znacznie mniejszych plastrach, niż wosk do depilowania nóg. Warto wiedzieć, że plastry poszczególnych firm mogą różnić się pod względem zawartości wosku, a więc skuteczności. Nawet, jeśli produkt ma przetestowany skład i producent zapewnia o jego bezpieczeństwie, przed właściwym użyciem warto go przetestować na małym fragmencie skóry pod kątem ewentualnej reakcji uczuleniowej.

  • Dobry wosk do depilacji na gorąco

Woski twarde powinny dobrze rozpuszczać się pod wpływem temperatury. Poza tym ich najważniejszą cechą jest skład – jeśli zawiera kojące olejki, będzie potencjalnie mniej podrażniał skórę. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę topnienia. W przypadków niektórych wosków przekracza ona nawet 45°C, co może skutkować oparzeniami.

Depilacja brazylijska bikini: co to jest i jak wygląda się przed i po? >>>

Jak zrobić wosk do depilacji w domu?

Wosk do depilacji można też zrobić samodzielnie, choć najczęściej oznacza to po prosu pastę cukrową. Jak zrobić wosk do depilacji samodzielnie, bez wizyty w sklepie ani salonie kosmetycznym? Oto przepis na najpopularniejszy i zarazem jeden z najprostszych domowych wosków do depilacji:

  • 1 szklanka cukru,
  • 1/4 szklanki płynnego miodu,
  • sok z 1/2 cytryny.

Aby zrobić wosk do depilacji w domu, należy dokładnie wymieszać i połączyć cukier i miód. Najłatwiej jest podgrzewać je na małym ogniu w garnuszku, aż rozpuszczą się i zmienią w płynny syrop. Sprawdzi się także podgrzewanie w mikrofalówce przed 2-3 minuty. Gdy składniki uzyskają jednorodną konsystencję, należy dodać do nich wyciśnięty sok z połówki cytryny, a następnie jeszcze przez chwilę podgrzewać (do wrzenia lub około 30 sekund).

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych: co stosować na zaczerwienienia po goleniu bikini? Najlepsze kremy, maści i domowe sposoby >>>

Jak zrobić samemu wosk do depilacji wzbogacony o kojące dodatki? Bezpieczną opcją jest dodanie do pasty cukrowej kilku kropli oliwy z oliwek. Bardzo ważne przy przygotowywaniu tego domowego kosmetyku jest zachowanie proporcji. Kilka pierwszych prób wykonania domowego wosku i przeprowadzenia depilacji może nie zakończyć się pełnym sukcesem –potrzeba wprawy, by nauczyć się tej metody. Wosk domowy ma wiele zalet. Nie uczula i nie podrażnia, nawilża, działa skutecznie i jest niedrogi w porównaniu z profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym. Bardzo łatwo jest usunąć jego resztki ze skóry – sprawdza się ciepła woda. Trzeba jednak pamiętać, by nakładać go na skórę dopiero po upływie 10 minut od przygotowania – wcześniejsze nałożenie może skutkować poparzeniem. Po depilacji warto nałożyć na skórę oliwkę,

Jaka długość włosów do depilacji woskiem?

Wosk do depilacji nie zawsze wykazuje równie skuteczne działanie. Specjaliści zalecają, by włoski do depilacji woskiem miały minimalnie 5 mm, a maksymalnie 10 mm. Taka długość zapewni optymalną skuteczność zabiegu. Włoski krótsze niż 5 mm mogą nie zostać odpowiednio „złapane” przez miękki lub twardy wosk. Depilacja nie będzie wtedy w pełni skuteczna, dlatego zbyt krótkie włoski powinny odrosnąć zanim przejdziemy do depilacji woskiem. Z kolei włosy o długości powyżej centymetra mogą łamać się w czasie zabiegu. Będzie się on także wiązał z silniejszym bólem. Jeśli włosy są dłuższe niż 10 mm, warto przyciąć je przed planowanym zabiegiem. Do depilacji woskiem miękkim włosy powinny być nieco dłuższe, niż przy wosku twardym, który skuteczniej je oblepia i „chwyta”.

Jak przygotować się do depilacji woskiem?

Wosk do depilacji jest niezwykle skuteczny. Warto jednak dobrze przygotować się do zabiegu. Dzięki temu będzie on skuteczniejszy, a także mniej bolesny. Zmniejszy się też ryzyko powstania podrażnień i zaczerwienienia skóry. Jak się przygotować do depilacji woskiem?

Przede wszystkim, na kilka dni przed planowaną depilacją trzeba zrezygnować z opalania się, złuszczania naskórka i stosowania kremów z kwasami. Skóra, która ma być poddana depilacji, nie może być wcześniej posmarowana balsamem – do tłustej powierzchni wosk dużo gorzej się przykleja. Na kilka dni przez depilacją warto za to zrobić gruboziarnisty peeling, który odsłoni włoski i zwiększy szanse na powodzenie zabiegu. Na skórze przed woskiem nie mogą znajdować się duże siniaki, ranki, świeże strupki, wypryski. Pieprzyki i znamiona warto zabezpieczyć małym plasterkiem, by nie naruszyć ich powierzchni. Nie każdy powinien decydować się na tę formę depilacji. Wosk jest niewskazany dla osób o skórze naczynkowej, ze słabą krzepliwością krwi, żylakami, zapaleniem mieszków włosowych. Lepiej nie ryzykować zdrowia i stanu skóry, tylko wybrać inny sposób usuwania niechcianych włosków.

Czym zmyć wosk do depilacji?

Wosk do depilacji może się mocno przykleić do skóry. Najłatwiej jest usuwać pastę cukrową, która bez większych problemów pozwala się zmyć ciepłą wodą. Niestety, nie z każdym woskiem jest tak łatwo. Jak zmyć wosk do depilacji, który mocno przywarł do skóry? Tłuste substancje rozpuszczają woski. Można użyć oliwki do ciała i spokojnie, cierpliwie usunąć za jej pomocą resztki wosku. W sklepach są dostępne także specjalne oliwki przeznaczone do zmywania wosku. Do gotowych plastrów często dołączone są specjalne, nasączone oliwką chusteczki.

A jak usunąć wosk do depilacji z ubrania, jeśli podczas zabiegu zdarzy się je pobrudzić? To bardzo trudne, ponieważ w przypadku ubrań trudno jest uciec się do używania oliwki. Pomoże mocny odplamiacz. Najbezpieczniej jednak będzie nie zakładać na czas depilacji ulubionych ubrań.