Miłośnicy Eurowizji już dawno nie byli tak zgodni. Po tym, jak Telewizja Polska ogłosiła nazwiska finalistów polskich preselekcji do tegorocznego konkursu, internauci od razu wskazali swojego faworyta. Został nim nieznany do tej pory szerszej publiczności Jann z anglojęzycznym utworem „Gladiator”. „Nietuzinkowa, mroczna i artystycznie wyjątkowa propozycja na Eurowizję” – to tylko jeden z setek entuzjastycznych komentarzy na temat eurowizyjnego utworu młodego polskiego wokalisty. Co wiemy o jego wykonawcy?

Jann zawodowo

Jann rozpoczął swoją przygodę z muzyką w bardzo młodym wieku. Posiadacz niezwykle rzadkiego głosu – kontratenoru – już jako nastolatek śpiewał w chórze i występował na deskach Opery Narodowej. Przez trzy lata uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Garwolinie. Nie udało mu się jednak jej ukończyć. W wieku szesnastu lat przeprowadził się bowiem ze swoją rodziną do miasta Newry w Irlandii Północnej

W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii Jann kontynuował edukację w szkole artystycznej Flynn Performing Arts School. W latach 2018-2021 studiował wokal na uczelni BIMM Institute w Londynie.

Mimo tego, że jego głos ma czterooktawową skalę, a więc ma genialne predyspozycje do śpiewania klasyki, charyzmatyczny wokalista w swojej twórczości postawił na interesujące brzmienia z pogranicza popu i alternatywy. Fonograficzny debiut zaliczył pod koniec 2020 roku singlem „Do you wanna come over?”. 25 marca 2022 roku ukazał się jego debiutancki minialbum pt. „Power”.

Wszystkie utwory, które znalazły się na krążku to autorskie kompozycje Janna. Artysta odpowiada za warstwę tekstową i muzyczną wszystkich kawałków, a przy produkcji numerów współpracował z duetem SARAPATA oraz Jeremiaszem Hendzlem – czytamy na stronie internetowej jego wytwórni, Fonobo.

Warto wspomnieć, że Jann zdobywał doświadczenie sceniczne m.in. występując jako support przed koncertami swojego kolegi z wytwórni, Ralpha Kaminskiego. Ma także na swoim koncie występy na Węgrzech i Słowacji.

Jann prywatnie

Jan Rozmanowski, bo tak naprawdę nazywa się artysta występujący pod pseudonimem Jann, przyszedł na świat 12 lutego 1999 roku w Lublinie. Wokalista dorastał w miejscowości Natalia w gminie Garwolin w województwie mazowieckim. Jest jednym z ośmiorga uzdolnionych plastycznie i muzycznie dzieci Edyty i Jacka Rozmanowskich. Ma dwie starsze siostry (Antoninę i Amelię), starszego brata (Macieja), dwie młodsze siostry (Zuzannę i Lenę) oraz dwóch młodszych braci (Franciszka i Maksymiliana).

W 2013 roku rodzina piosenkarza wystąpiła w drugim odcinku premierowego sezonu programu Telewizji Polsat pt. „Nasz nowy dom”. Jedenastoosobowa rodzina (Rozmanowscy dzielili niewielką przestrzeń z babcią, matką pana Jacka) mieszkała wówczas w domu, w którym były tylko 4 pokoje. Problemem był jednak nie tylko brak miejsca, ale także panująca w domu wilgoć.

Zobacz także:

Z pomocą ekipy show, z prowadzącą Katarzyną Dowbor i architektką Martyną Kupczyk na czele, Jan i jego najbliżsi zyskali praktycznie całkiem nową przestrzeń do życia.

Obecnie Jann mieszka w Warszawie, dokąd przeprowadził się, aby w całości skupić się na karierze muzycznej.

Coś nam mówi, że faktycznie ma szansę namieszać na europejskiej (i nie tylko) scenie muzycznej.