Serial Sex Education od Netflixa to serial bardzo bogaty w treści. I choć opowiada o młodych ludziach, to wielu starszych widzów może, a nawet powinno pewne tematy poruszone w tej produkcji przepracować. Tytułowa edukacja seksualna, która w Polsce nie działa (bo w praktyce, czyli w szkołach po prostu nie ma racji bytu), to w tym serialu odkrywanie własnej orientacji seksualnej, umiejętność interpretacji tego, jak zachowuje się nasze ciało, budowanie dialogu dziecko-rodzic oraz rodzic-rodzic, czy świadomość, że aborcja powinna być ogólnodostępna, a nie piętnowana. Ten ostatni temat jest wyjątkowo aktualny, ponieważ w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność przesłanki embriopatologicznej z konstytucją. Konsekwencją jest wyrok, zakazujący aborcji w Polsce w przypadku uszkodzenia płodu. Kobiety (i nie tylko) wyszły na ulice i protestują przeciwko upolitycznionej decyzji TK. Oprócz protestów warto również edukować się w temacie i znać literaturę feministyczną, której fanką jest Maeve z Sex Education

Twórczyni, czyli Laure Nunn, zadbała nie tylko o to, by o tych wszystkich tematach odpowiedzieć mądrze i z dystansem, ale także za pośrednictwem postaci, z którymi można się utożsamić i je polubić. Jedną z nich jest Maeve Wiley grana przez Emmę Mackey. Szkolna outsiderka, niezwykle inteligentna i błyskotliwa, która rozkochuje w sobie zarówno Otisa (Asa Butterfield), jak i Jacksona (Kedar Williams-Stirling). To właśnie Maeve poddaje się aborcji oraz stara dogadać z matką, od której okazuje się być znacznie dojrzalsza emocjonalnie. Ta, ze względu na nałóg i niestabilną sytuacją finansową, nie miała okazji przekazać córce, jak powinna radzić sobie w gorszych momentach. Maeve musi więc uczyć się tego sama. I szczęśliwie wie, jak to robić. Sięga po właściwe książki.


Ta choroba wywołała zbiorową panikę w „Sex Education”. Wyjaśniamy, co to takiego >>>
 

Co czyta największa serialowa Lit Girl, czyli Maeve Wiley z Sex Education?

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim sezonie (trzeci jest w przygotowaniu) można bez problemu wyłapać, jakie po jakie tytuły sięga bohaterka. To zarówno klasyczna literatura angielska, czyli William Szekspir, Jane Austen i George Eliot, jak i dzieła ikon literatury feministycznej – Mary Wollstonecraft i Virginii Woolf. Maeve czyta dużo i wykorzystuje na to każdą wolną chwilę. A to, co przeczytała, potrafi wykorzystać do czegoś więcej, niż tylko zdjęcie na Instagram (całe szczęście postacie w Sex Education nie są niewolnikami mediów społecznościowych, które w te produkcji Netflixa wymieniane są tylko od czasu do czasu). Gdybyśmy więc mieli wybór, od której serialowej bohaterki chcielibyśmy pożyczać książki, bez wątpienia byłaby to właśnie Maeve. A to kilka tytułów, o które poprosilibyśmy ją w pierwszej kolejności.


„Sex Education”: O seksie i nie tylko rozmawiamy z Gillian Anderson oraz pozostałą obsadą nowego serialu Netflixa [WIDEO] >>>
 

Ulubione książki Maeve Wiley z Sex Education, które będziecie chcieli przeczytać


Emma
, Jane Austen

fot. materiały prasowe

Zobacz także:


Jane Austen to jedna z ulubionych autorek Meaeve. A jedną z ulubionych powieści tej angielskiej autorki, oprócz Dumy i uprzedzenia, Rozważnej i romantycznej czy Lady Susan, jest Emma. To historia pięknej, inteligentnej, ale i nieco zarozumiałej oraz momentami zbyt pewnej siebie 20-letniej Emmy Woodhouse, która razem z ojcem mieszka na angielskiej prowincji. I uwielbia bawić się w swatkę, choć sama na mąż wyjść nie planuje. Mocną stroną Emmy jest to, że potrafi rozmawiać z mężczyznami, kokietować ich, pozostając jednocześnie równym partnerem do rozmowy. Pewności, że ma dar do swatania, nabiera, kiedy udaje jej się doprowadzić do ślubu swojej guwernantki i miejscowego wdowca. Gdy za cel obiera sobie kolejnych w jej mniemaniu przyszłych małżonków, nie udaje jej się przewidzieć jednego – że sama może stać się obiektem westchnień. Jak już przeczytacie książkę, koniecznie obejrzyjcie też film w reżyserii w reżyserii Autumn de Wilde z Anyą Taylor-Joy w roli głównej, w którym nie brakuje też twarzy znanych z Sex Education!  

Wołanie o prawa kobiety, Mary Wollstonecraft

fot. materiały prasowe


Mary Wollstonecraft to legenda feminizmu (nazywana też prababką feminizmu) żyjąca w drugiej połowie XVIII wieku, która w swoim traktacie Wołanie o prawa kobiety wydanym w 1792 roku porusza kwestie, które tylko pozornie udało się od tamtej pory społeczeństwom przepracować. A mianowicie pozycji kobiet, która zdaniem niektórych powinna ograniczać się jedynie do bycia przykładną żona i idealną matką. Woolstonecraft napisała Wołanie o prawa kobiety gdy kobiety w Anglii nie miały żadnych praw. Skrytykowała w niej ich uprzedmiotowianie, stosowanie wobec nich przemocy oraz odmawianie dostępu do edukacji. Brzmi znajomo? No właśnie…


Własny pokój
, Virginia Woolf

fot. materiały prasowe


W pierwszym sezonie Sex Education szkolny golden boy Jackson odkrywa, że Maeve była jedyną osobą w szkole, która wypożyczyła ten słynny esej Virginii Woolf. Zaś sama Maeve o autorce mówiła natomiast, że „to Beyoncé swoich czasów”. W zeszłym roku minęło dokładnie 90 lat od momentu, gdy Własny pokój ujrzał światło dzienne. I okazało się, że to, o czym piała słynna feministka ciągle ma rację bytu – każda kobieta powinna mieć swój pokój (dosłownie i w przenośni) oraz otrzymywać godne wynagrodzenie. Z okazji jubileuszu esej przełożyła Agnieszka Graff, na jego temat wypowiedziało się kilka znanych Polek, m.in. Joanna Bator, Magdalena Cielecka czy Martyna Wojciechowska, a spisały to Sylwia Chutnik i Karolina Sulej. Lektura obowiązkowa!


Szklany klosz
, Sylvia Plath 


Sylvia Plath to kolejną pisząca feministką, której fanką jest Maeve. A pozycją absolutnie must read, jeśli chodzi o tę amerykańską pisarkę, poetkę i eseistkę, jest Szklany klosz, czyli jej autobiograficzna opowieść. Wspomniany już Jackson sięgnął po te pozycję tylko po to, by zyskać w oczach Maeve. Gdy ta odkrywa ten fakt, chłopak z podkulonym ogonem przyznał, że książka naprawdę mu się podobała. A trzeba zaznaczyć, że nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Plath opowiada w niej historię 19-letniej Esther, która nie potrafi poradzić sobie z otaczającą ją rzeczywistością. Podobnie jak sama autorka. Miesiąc po ukazaniu się Szklanego klosza w 1963 roku Plath popełniła samobójstwo. 


Nieoswojona ziemia
, Jhumpa Lahiri

fot. materiały prasowe


Nieoswojona ziemia zbiór ośmiu opowiadań laureatki Nagrody Pulitzera, Jhumpy Lahiri. Amerykańska powieściopisarka, a prywatnie córka emigrantów z Indii, opisuje życie właśnie hinduskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Opowiada o tym, jak wygląda ich codzienność, co jak można się domyślić, ma związek z kolorem ich skóry czy wyznawaną przez nich religią. Czyli problemami tak uniwersalnymi, jak uczucia. A o tych, jak piszą krytycy oraz miłośnicy, Lahiri potrafi pisać jak mało kto. 


5 książek o ciele, seksie i feminizmie, które warto przeczytać >>>