Blizny to zmora wielu osób. Powstają w następstwie uszkodzenia powłok skórnych, m.in. w wyniku znacznego urazu, zabiegów chirurgicznych i stanów zapalnych skóry. W każdym z wymienionych przypadków może wystąpić ubytek skóry właściwej, który zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Blizny mogą przybierać różną formę i kolor, jednak najczęściej wyraźnie odróżniają się od zdrowej skóry, przyjmując barwę białą, czerwoną, różową lub jasnoniebieską. 

Biorąc pod uwagę formę blizn, tego typu zmiany można podzielić na dwa rodzaje:

  • blizny przerostowe, nazywane też bliznowcami, pojawia się w sytuacji, gdy tkanka włóknista występuje w nadmiarze wobec uszkodzonych powłok,
  • blizny zanikowe, o których mówimy w przypadku, gdy w skórze pojawia się zagłębienie. 

Do powstania blizn dochodzi w następstwie uszkodzenia tkanek na poziomie skóry właściwej. O ile naskórek podlega naturalnemu procesowi złuszczania i jest w stanie regenerować się w stu procentach, to skóra właściwa nie ma takich zdolności.

Likwidacja blizn jest trudnym procesem. W niektórych przypadkach ich całkowite usunięcie nie jest możliwe. Medycyna estetyczna oferuje jednak cały wachlarz zabiegów, których celem jest uczynienie zmian możliwie najmniej widocznymi, a jeżeli jest taka możliwość, dążą do ich całkowitej likwidacji. Najczęściej stosowane metody to:

  • zastrzyki z glikokortykosteroidów,
  • opatrunki ze steroidami,
  • opatrunki uciskowe,
  • radioterapia,
  • krioterapia.

Wycięcie chirurgiczne jest stosowane rzadko, co wynika z faktu, że taki zabieg sam w sobie jest przyczyną występowania kolejnych blizn. Najlepsze rezultaty można uzyskać drogą całkowicie nieinwazyjną. Usuwanie blizn laserem, bo o tej metodzie mowa, nie zakłada usuwania tkanki, a stymulację jej odbudowy. 

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych bazuje na technologii lasera frakcyjnego CO2. Światło emitowane przez specjalny przyrząd wnika w głębokie warstwy skóry i doprowadza do ich kontrolowanego uszkodzenia.

Proces ten jest wynikiem reakcji fototermicznej: woda w tkance zostaje podgrzana, ulega odparowaniu i wydziela ciepło. W wyniku uszkodzenia komórek, które sąsiadują ze zmianą, dochodzi do pobudzenia naturalnych procesów naprawczych poprzez stymulację produkcji kolagenu. 

Zobacz także:

Usuwanie blizn potrądzikowych polega na ich wypełnieniu zdrową tkanką. Tego typu zmiany mają charakter zanikowy. W następstwie stanu zapalnego skóry powstają wypryski, w których bytują bakterie. Brak prawidłowego leczenia utrudnia gojenie, przez co trądzik pozostawia zagłębienia w skórze.  

Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych i pourazowych

Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych i pourazowych odbywa się na tej samej zasadzie, co likwidacja blizn potrądzikowych: promień lasera doprowadza do kontrolowanego uszkodzenia tkanek, co stymuluje proces regeneracji. Jest jednak pewna różnica. W tym przypadku blizny mają zwykle (choć nie zawsze) charakter przerostowy, zatem zasadne jest usunięcie części tkanki łącznej tworzącej zmianę. Taki zabieg jest zatem bardziej inwazyjny.

Blizny pooperacyjne są trudne do usunięcia, zwłaszcza jeżeli mają już kilka lat. W początkowej fazie (ale już po całkowitym zagojeniu rany) tego typu zmiany są dość miękkie. Z czasem zaczynają twardnieć i unosić się ponad poziom zdrowej skóry. 

Blizny pourazowe najczęściej są twarde i mocno uwydatnione. Mogą ulegać wysuszaniu i pękaniu. W obu przypadkach laser redukuje tkankę tworzącą bliznę (nawet o 30 procent), na miejscu której pojawia się tkanka zbliżona do zdrowej skóry. Taki zabieg warto wykonać nie tylko ze względów estetycznych. Blizny pourazowe mogą być przyczyną uporczywego świądu, a nawet dolegliwości bólowych i ograniczenia zakresu ruchomości. 

Laserowe usuwanie blizn – efekty

Laserowe usuwanie blizn nie daje natychmiastowych efektów. Produkcja kolagenu jest procesem stopniowym, zatem na rezultat trzeba poczekać. Pierwsze zmiany można zaobserwować po około 3-4 tygodniach, jednak wciąż jeszcze nie będzie to właściwy efekt. Wynika to z faktu, że zabieg należy powtarzać. 

Zależnie od stopnia i rozległości zmian rezultat może wymagać 5-10 zabiegów. Między każdą sesją należy zachować kilkutygodniowy okres przerwy, niezbędny do regeneracji tkanek.

Jakie rezultaty dają zabiegi laserem? Blizny potrądzikowe ulegają znacznemu spłyceniu, a często towarzyszące im czerwone przebarwienia zostają zlikwidowane. Blizny pooperacyjne i pourazowe stają się elastyczniejsze, a ich kolor i struktura zbliża się do zdrowej tkanki.  

Laserowe usuwanie blizn – przeciwwskazania

Laserowe usuwanie blizn to bezpieczny zabieg, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego wykonanie. Nie powinien być przeprowadzany u osób cierpiących na choroby nowotworowe, epilepsję, infekcje skórne i choroby autoimmunologiczne w obszarze skóry. Przeciwwskazaniami są także: ciąża i laktacja, antybiotykoterapia, leczenie steroidami i lekami przeciwzakrzepowymi. 

Laserowe usuwanie blizn – cena

Cena laserowego usuwania blizn jest uzależniona od rozległości obszaru, na którym ma być wykonany zabieg, oraz od stopnia zaawansowania zmian. Należy zatem przyjąć, że cennik jest kwestią indywidualną, jednak koszt usunięcia jednej blizny zwykle stanowi wydatek rzędu 200 zł