Kto będąc w IKEI, nie jadł nigdy klopsików? No właśnie, w większości przypadków odpowiedź będzie ta sama: wiadomo! Nie jedli zapewne tylko ci, którzy wybrali dietę roślinną i ze swojego jadłospisu wyeliminowali wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Co oczywiście absolutnie szanujemy i z wielu powodów popieramy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby i ci klienci IKEA mogli teraz spróbować kultowych klopsików. Będą one bowiem dostępne w wersji wegańskiej i jest to oficjalna wiadomość!


Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej? >>>
 

- Pragniemy ograniczyć sprzedaż klopsików mięsnych na całym świecie, aby zmniejszyć wpływ działalności gastronomicznej IKEA na klimat. Dzięki nowej propozycji możemy teraz zaoferować miłośnikom mięsa bardziej zrównoważoną alternatywę – bez rezygnowania ze smaku, który tak wielu pokochało. Wierzymy, że nasze przyjazne dla planety roślinne klopsiki skradną serca niejednego mięsożercy!– mówi Małgorzata Bochenek, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu IKEA Retail. Jak zatem będą smakować słynne klopsiki w nowej, roślinnej odsłonie? Już po samym opisie nie mamy wątpliwości, że pysznie! Wegańska wersja klopsików IKEA to połączenie białka z żółtego grochu, owsa, jabłka, cebuli i ziemniaków, czyli 100% roślinny produkt. Trafi on do sprzedaży już 1 sierpnia. Klopsiki podawane będą z ziemniaczanym puree, groszkiem, roślinnym sosem pieczeniowym oraz borówką. I za taki zestaw zapłacimy 9,99 zł. A jeżeli będziemy chcieli klopsiki zjeść w domu, wystarczy że kupimy je w sklepiku szwedzkim pod nazwą w wersji mrożonej w opakowaniu 500 gram i w cenie 15,99 zł.


Ikea zdradziła, jak zrobić słynne klopsiki! Oto przepis >>>
 

Wegańskie klopsiki w IKEA! Co jeszcze zjedzą tam weganie? 

Klopsiki nie są jedyną wegańską opcją w ofercie IKEA Food. W polskiej odsłonie znaleźć można m.in. równie sławne co klopsiki wege hot dogi, które pojawiły się w sprzedaży w sierpniu 2018 roku, a obecnie już co 10 sprzedawany hot dog jest wege. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się też wegańskie lody truskawkowe oraz kultowe warzywne klopsiki, które dołączyły do drużyny już 5 lat temu w 2015 roku, a ich roczna sprzedaż przez IKEA Food w Polsce osiąga nawet 340 000 porcji w różnych odsłonach.

Takimi działaniami IKEA chce inspirować swoich klientów do wprowadzania do swojej codzienności bardziej zrównoważonych nawyków żywieniowych oraz stylu życia mającego pozytywny wpływ na ludzi oraz planetę. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, „IKEA każdego roku sprzedaje się 1 miliard mięsnych klopsików na całym świecie. Wyobraźmy sobie, że chociaż część z nich zastąpimy ich roślinną wersją. Tym samym znacznie zmniejszy się wpływ na środowisko. Dodanie klopsików roślinnych do oferty przyczynia się również do spełnienia ambicji IKEA, aby w 2030 roku stać się biznesem neutralnym klimatycznie. Ślad ekologiczny nowych klopsików wynosi zaledwie 4% klasycznej, mięsnej wersji”. 
 

IKEA stworzy własne paczkomaty! Wiemy, gdzie powstaną i jak będą działać >>>