Redakcja amerykańskiego tygodnika „Time” corocznie (od 1999) publikuje listę 100 najbardziej wpływowych osób w danym roku. Są one wybierane w 6 kategoriach:  ikony, pionierzy, tytani, artyści, przywódcy oraz innowatorzy. 

W 2021 roku na prestiżowej liście pojawili się m.in. książę Harry i Meghan Markle, były prezydent USA Donald Trump czy przywódca talibów Abdul Ghani Baradar. Wśród wyróżnionych znalazła się Polka, profesor Lidia Morawska oraz rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Lista „Time 100”: wybrano najbardziej wpływowe osoby 2022 roku 

W 2022 roku układ sił (zwłaszcza kategorii przywódców) znacząco się zmienił - miała na to wpływ m.in. rosyjska agresja na Ukrainę. Wśród najbardziej wpływowych osób znalazł się debiutant: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W uzasadnieniu tego wyboru, które przygotował Joe Biden, czytamy:

Za każdym razem, gdy rozmawiamy, słyszę w głosie prezydenta Zełenskiego niezłomną determinację człowieka, który głęboko wierzy w obowiązek wobec swojego ludu i codziennie bierze na siebie odpowiedzialność przeprowadzenia swojego narodu przez ten ciemny i trudny czas.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TIME (@time)

Nawiasem mówiąc, w przeprowadzonym wśród czytelniczek i czytelników „Time” sondażu Wołodymyr Zełenski zzdecydowaną większością głosów został uznany najbardziej wpływowym człowiekiem 2022 roku.

Pośród  wyróżnionych przez „Time” przywódców nie zabrakło Joe Bidena i Władimira Putina. Co ciekawe, redakcja uznała, że Elon Musk nie zasłużył w tym roku na wyróżnienie, choć w ankiecie czytelników twórca SpaceX zajął drugie (po Zełenskim a przed Joe Bidenem) miejsce.

Największymi tytanami 2022 roku ogłoszono: dyrektora generalnego Apple - Tima Cooka, Oprah Winfrey,  Kris Jenner i autorkę „Normalnych ludzi” Sally Rooney. Do najbardziej wpływowych ikon 2022 roku zaliczono zaś m.in.: Mary J. Blige, Adele, Keanu Reevesa i Jona Batiste’a.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TIME (@time)

Natomiast pośród artystów o największym wpływie w 2022 roku znaleźli się: Andrew Garfield, Zoe Kravitz, Sarah Jessica Parker, Amanda Seyfried, Channing Tatum, Mila Kunis, Jeremy Strong i Pete Davidson. Jack Harlow, pisząc uzasadnienie dla wyboru tego ostatniego, zauważył:

Zobacz także:

Pete urzeka świat swoją autentycznością. Nie próbuje ukryć osoby, którą jest. To klasyczna recepta na sukces. (...) Uważam się za prawdomównego, ale przebywanie w pobliżu Pete’a sprawia, że chcę sięgać po jeszcze prawdziwszą wersję siebie.

Wśród wyróżnionych sław znalazła się również Zendaya. Co jednak ciekawe, gwiazda „Euforii” i „Diuny”, została wyróżniona w kategorii innowatorów. Czemu?  Zdaniem reżysera „Diuny”, Denisa Villeneuve, który napisał uzasadnienie tego wyboru, 25-latka to rodząca się ikona kultury, osoba „będąca autonomiczną siłą twórczą”, wyprzedzająca czasy, w których żyjemy, a jednocześnie niezwykle świadoma tego, co minęło. Reżyser pisze:

Według mnie Zendaya ma tysiąc lat. Ma za sobą już wiele żyć. Jednocześnie jest młoda jak wiosna. Paradoksalnie sprawia też wrażenie, jakby urodziła się gdzieś daleko w przyszłości. Jest ponadczasowa i potrafi wszystko.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TIME (@time)

W kategorii liderów redakcja „Time” wyróżniła także m.in. reżysera Taikę Waititiego i wokalistkę Mirandę Lambert. Kto jeszcze zdaniem amerykańskiego tygodnika zasłużył na tytuł najbardziej wpływowej osoby roku? Pełną listę znajdziecie na stronie internetowej tygodnika „Time”.