Przygotuj odpowiednio skórę

Nie od dzisiaj wiadomo, że makijaż będzie prezentował się najlepiej na nawodnionej i odpowiednio odżywionej skórze. Przygotowania dobrze rozpocząć już kilka tygodni przed weselem. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu i nawilżaniu twarzy. Jeśli masz taką potrzebę, na kilka dni przed ślubem umów się na odżywiający zabieg u profesjonalisty. Duża ilość salonów kosmetycznych ma w swojej ofercie pakiety przygotowane dla przyszłych mężatek, które odpowiednio zadbają o ich skórę przed wielkim dniem.

Wybierz dobrego wizażystę lub dobrą wizażystkę

Sprawdzony wizażysta lub profesjonalna wizażystka to ponad połowa sukcesu przy tworzeniu makijażu ślubnego. Warto zacząć się za nimi rozglądać od razu po ustaleniu terminu wesela. Dobrze oceniani makijażyści i makijażystki mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy wprzód, więc trudno będzie się do nich dostać na ostatnią chwilę, szczególnie, jeśli planujesz ceremonię w szczycie sezonu.

Zdecydowałaś się na samodzielne wykonanie makijażu ślubnego? Zadbaj o odpowiednie kosmetyki. Pamiętaj, że podczas ceremonii będziesz cały czas w ruchu i może dojść do wzruszeń. Wybierz wodoodporny podkład, maskarę, a także produkty, które sprawdziłaś wcześniej i masz pewność, że utrzymają się w dobrym stanie przez całą noc.

Podpisz umowę na wykonanie makijażu

Zawieranie umowy z wizażystą może nie wydawać się oczywiste, jednak podjęcie tego typu kroków będzie bardzo dobre dla twoich interesów. Wyobraź sobie, że w dniu ślubu dowiadujesz się, iż makijażysta nie będzie w stanie wykonać usługi i musisz sama organizować sobie zastępstwo. Podpisanie umowy da ci pewność, że w razie ewentualnej wpadki lub komplikacji otrzymasz odpowiednie zadośćuczynienie.

W umowie na makijaż ślubny powinny zostać zawarte informacje takie jak:

  • dokładny termin usługi,
  • czas trwania usługi,
  • wszystkie koszty związane z usługą,
  • działania, które zostaną podjęte w przypadku niedotrzymania warunków umowy.

Nie ukrywaj przed wizażystą żadnych kłopotów z cerą

Zmagasz się z częstymi alergiami, trądzikiem lub ATS? A może masz skórę ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania lub bardzo suchą, na której nie utrzyma się klasyczny podkład? Pamiętaj, aby powiedzieć o tym wizażyście/wizażystce. Dobierze kosmetyki tak, aby skorygowały ewentualne niedoskonałości, dobrze wyglądały na skórze i jak najdłużej się na niej utrzymały.

Dopasuj makijaż ślubny do typu swojej urody

Oczywiście, wybierając makijaż ślubny, powinnaś mieć przede wszystkim na uwadze swoje indywidualne preferencje. Nie bój się jednak skorzystać z rad doświadczonej wizażystki, która będzie wiedziała, jakie elementy make upu najlepiej zagrają z twoją urodą. Zdecydowałaś się na krwistoczerwoną szminkę, jednak makijażystka zasugerowała wybór ciemniejszego odcienia? Spróbuj. Efekt może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć!

Zobacz także:

Wybierz wodoodporną maskarę i podkład

Pamiętaj, że twój ślub to bardzo aktywne i emocjonujące wydarzenie, podczas którego możesz się spocić lub rozpłakać. Wybranie wodoodpornych kosmetyków uchroni cię przed efektem pandy wokół oczu, strużkami rozpływającego się podkładu na policzkach czy zbyt mocnym świeceniem się cery. 

Wykonaj makijaż próbny

Najprawdopodobniej ta rada nie będzie dla ciebie nowością, ponieważ na wykonanie próbnego makijażu ślubnego decyduje się większość pań młodych. Jednak jeśli dalej się zastanawiasz, zachęcamy cię do tego. Nawet jeśli masz już cały zbiór inspiracji albo konkretną wizję w głowie, powinnaś sprawdzić, jak zaprezentuje się ona na twojej buzi czy będzie pasować do całej stylizacji i czy użyte kosmetyki odpowiednio długo utrzymają się na skórze.

Na próbny makijaż ślubny załóż ubranie w kolorze zbliżonym do sukienki. Pamiętaj, że barwy użyte do make upu mogą nie pasować do reszty stylizacji, dlatego warto to wcześniej dokładnie sprawdzić.

Sprawdź wygląd makijażu w każdym świetle

Twój make up inaczej zaprezentuje się w naturalnym świetle dziennym, a inaczej przy sztucznym oświetleniu halogenowym czy ledowym. Ślub i wesele często trwają przez większą część dnia i całą noc, dlatego powinnaś upewnić się, że jesteś zadowolona z makijażu bez względu na oświetlenie.

Zrób zdjęcia pomalowanej twarzy

W dniu ślubu będziesz prawdopodobnie często fotografowana, dlatego powinnaś upewnić się, że makijaż dobrze prezentuje się też na zdjęciach. Nierzadko to dopiero na nich widać, że make up jest zbyt delikatny lub zbyt mocny, albo że nie powinnaś dodać więcej różu, brązu lub rozświetlacza. Zdjęcia powinnaś zrobić zarówno przy świetle sztucznym, jak i dziennym.

Spisz nazwy i odcienie użytych kosmetyków

Powinnaś to zrobić z dwóch powodów. Po pierwsze po to, żeby móc zaopatrzyć się w szminkę czy róż w idealnym odcieniu i mieć je ze sobą przez całe wesele do ewentualnych poprawek. Po drugie, jeśli makijaż bardzo ci się spodobał, a także świetnie utrzymał się na twojej skórze, będziesz wiedziała, które kosmetyki kupić w razie potrzeby, jeśli będziesz chciała w przyszłości osiągnąć podobny efekt.

Pamiętaj też o spisaniu nazw i odcieni podczas makijażu próbnego. Wizażyści mają w sezonie ślubnym bardzo dużo pracy i czasem zdarza się, że nie pamiętają, których konkretnie kosmetyków użyli za pierwszym razem. 

Zabierz ze sobą kosmetyki do ewentualnych poprawek

Bez względu na to, jak bardzo profesjonalny makijaż wykonasz, będzie on najprawdopodobniej potrzebował kilku poprawek w trakcie wesela. Emocje, tańce, jedzenie czy wymienianie uprzejmość z dużą ilością osób to czynności, które bezpośrednio wpłyną na stan twojego make upu. Weź ze sobą:

  • szminkę,
  • podkład,
  • róż,
  • puder,
  • tusz do rzęs,
  • bibułki matujące.

Lepiej mieć je na wszelki wypadek, niż potem w stresie szukać ich u druhen.

Uwaga! Jeśli nie masz w planach wizyty u wizażystki i zdecydowałaś się na samodzielne wykonanie ślubnego make upu, najlepiej zapoznaj się wcześniej z profesjonalnymi tutorialami, które bez problemu znajdziesz na YouTube czy TikToku. Nawet jeśli od wielu lat malujesz się sama, warto, żebyś przed tak ważnym wydarzeniem jak wesele jeszcze bardziej się podszkoliła. Niestety, wykonując samodzielnie make up często trzymamy się starych nawyków, które niekoniecznie współgrają z naszą urodą, albo już jakiś czas temu wyszły z mody.