Masaż próżniowy – na czym polega?

Masaż próżniowy to zabieg wykorzystujący siłę ucisku i podciśnienia. Taki masaż polega na rytmicznym zasysaniu i jednoczesnym masowaniu fałdu skóry. Końcówki aparatury najpierw zasysają się na skórze, by następnie przesuwać się po ciele zgodnie z kierunkiem naczyń limfatycznych. Specjalista wykonuje ruchy, mające na celu pobudzenie przepływu krwi i limfy. Jest to najpopularniejsza technika wykonywania masażu próżniowego. Skuteczność i siła masażu zależy od tego, jak dokładnie głowica podciśnieniowa przylega do skóry, a w tym celu używa się specjalnego żelu.

Podciśnienie sprawia, że skóra się rozciąga. Oznacza to, że komórki mechanicznie oddalają się od siebie, co skutkuje mieszaniem się płynu zgromadzonego w przestrzeniach międzykomórkowych. Rozerwane w ten sposób komórki tłuszczowe zostają  wessane przez otwarte naczynia limfatyczne i odprowadzone do węzłów. Po zakończeniu masażu specjalista wykonuje najczęściej drenaż limfatyczny, usprawniając tym samym wycofywanie tłuszczu i toksyn z obrębu tkanek.

Efekty masażu próżniowego są zauważalne po serii kilku zabiegów. Klientki, które poddały się takim zabiegom, zauważają widoczne zmniejszenie się tkanki tłuszczowej, redukcję cellulitu i uelastycznienie skóry. Urządzenie do masażu próżniowego zapewnia ponadto idealny drenaż. Pierwsze rezultaty widoczne są po serii około 10-15 zabiegów po 30 minut każdy, przy czym nie powinno się przeprowadzać ich w zbyt małym odstępie czasowym. Po każdym masażu organizm będzie potrzebował około 1-2 dni na regenerację. Cena masażu próżniowego uzależniona jest od tego, w jakim regionie wykonuje się zabieg oraz od tego, jakiej partii ciała on dotyczy. Warto jednak przyjąć uśrednioną kwotę 70 złotych za pojedynczy zabieg. Najbardziej opłaca się kupować pakiety zabiegów, bo wówczas, jeśli i tak planowałaś powtórzenie zabiegów, możesz oszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Zalety i wady masażu próżniowego

Istnieje wiele zalet masażu próżniowego. Warto go wykonywać nie tylko z powodów estetycznych, ale też zdrowotnych. W ten sposób można pozbyć się zalegającej tkanki tłuszczowej i cellulitu, ale także udrożnić naczynia limfatyczne, usprawnić krążenie, zmniejszyć retencję wody w organizmie i pobudzić swój metabolizm. Ponadto wielokierunkowe oddziaływanie na tkankę, czyli masaż próżniowy, sprawia, że następuje tzw. lipoliza, czyli rozkład tłuszczu w najgłębszych warstwach. Odbudowuje się w ten sposób także strukturę skóry. Staje się ona bardziej jędrna, odmłodzona i elastyczna.

Masaż próżniowy ma też niestety swoje wady. Do największych mogą należeć nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu. Wiele klientek skarży się ta to, że towarzyszy im pewnego rodzaju dyskomfort. Natomiast po zakończonym zabiegu można odczuwać lekki ból w obrębie tkanek. Jest to jednak uczucie porównywalne np. z zakwasami. Warto mieć na uwadze to, że jest to pozytywny efekt, bo w ten sposób tkanki oczyszczają się i odbudowują swoją strukturę. Innym minusem masażu próżniowego jest to, że nie każdy może się mu poddać.

Dlaczego powinnaś regularnie robić peeling? Dowiedz się, który rodzaj jest dla Ciebie najlepszy >>>

Masaż próżniowy twarzy – przebieg, cena, efekty

Masaż próżniowy twarzy sprzyja zagęszczeniu skóry i stymuluje komórki do pracy. Podczas zabiegu dochodzi do pobudzenia  kolagenu oraz elastyny do odbudowy fibroblastów, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście odmładzania cery i poprawy konturu twarzy. Zabieg eliminuje ponadto problem zwiotczałej i pozbawionej blasku skóry. Pozwala pozbyć się bruzd, podwójnego podbródka czy opadających powiek. Dzięki temu, że zwiększa ukrwienie skóry, to przyczynia się również do likwidacji ewentualnych zasinień i przebarwień. Specjalista wykonuje masaż specjalnym urządzeniem do masażu próżniowego o mniejszej głowicy, wykonując ruchy ósemkowe od wewnątrz do zewnątrz twarzy. Efekty masażu próżniowego twarzy to między innymi poprawa jakości tkanki. Kobiety, które decydują się na taką usługę kosmetyczną, bardzo chwalą sobie to, że ten mało inwazyjny zabieg przynosi widoczne rezultaty i dodaje im pewności siebie. Cena pojedynczego zabiegu wynosi około 100 złotych.

Masaż próżniowy biustu – przebieg, cena, efekty

Kolejnym rodzajem masażu próżniowego jest masaż biustu. Przeznaczony jest dla osób po mastektomii, które chcą zniwelować obrzęki i blizny pozabiegowe i pozbyć się podwyższonego napięcia mięśniowego. Mogą z takiego zabiegu skorzystać jednak także te kobiety, które po prostu chcą poprawić wygląd swoich piersi, uelastyczniając je i poprawiając ich kształt. Specjalista, wykonując masaż, dba o dobre samopoczucie klientki, tak by odczucia podczas zabiegu nie były zbyt nieprzyjemne. Cena takiego zabiegu wynosi od 50 do 100 złotych, przy czym rekomendowana seria 10-15 zabiegów to koszt 450-600 złotych (w pakiecie). Istnieje też w niektórych salonach kosmetycznych możliwość wykupienia kompletu zabiegów na ciało, które obejmą biust, uda, pośladki, ramiona itd. Można też włączyć w to masaż próżniowy brzucha. Warto dopytać o aktualną ofertę.

Masaż próżniowy na cellulit – przebieg, cena, efekty

Masaż próżniowy zapewnia wiele pozytywnych rezultatów na całe ciało. Szczególnie dobrze radzi sobie z cellulitem i lokalnymi otłuszczeniami w obrębie ud, pośladków, bioder itd. Usprawniając metabolizm, prowadzi do ujędrnienia skóry. Wspomniany zabieg jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych bezinwazyjnych metod likwidacji cellulitu. Zasysana skórka pomarańczowa jest natychmiastowo rozbijana i redukowana przez urządzenie do masażu próżniowego. Cena za masaż uda + pośladki wynosi około 100 złotych, a seria 10 zabiegów to koszt około 900 złotych.

Masaż próżniowy – przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do masażu próżniowego? To między innymi:

 • infekcja wirusowa lub bakteryjna,
 • padaczka,
 • ciąża,
 • menstruacja,
 • przepuklina,
 • tłuszczaki,
 • niewydolność narządów,
 • nowotwór,
 • trądzik,
 • żylaki
 • stany zapalne i choroby skóry.