Masaż twarzy to pewnego rodzaju trening. Można go wykonywać własnymi dłońmi albo za pomocą różnych akcesoriów, na czele z kamiennym rollerem czy płytką gua sha. Wystarczy kilka minut dziennie, by poprawić kondycję skóry – jej elastyczność, jędrność, a przy okazji zrelaksować się. To tylko kilka z wielu zalet masażu twarzy. O czym jeszcze warto wiedzieć? Czy istnieją przeciwskazania? I, przede wszystkim, jak wykonać masaż twarzy krok po kroku? Podpowiadamy. Oto wszystko, co warto wiedzieć. 

Jakie korzyści płyną z masażu twarzy?

Masaż twarzy to jedna z niedocenionych metoda pielęgnacji. Dzieje się tak, ponieważ teoretycznie łatwiejszym, szybszym i bardziej popularnym sposobem są wszelkiego rodzaju preparaty nakładane na twarz. Na każdym kroku można spotkać reklamę kremu, serum lub maseczki. Droższą metodą poprawy kondycji czy wyglądu twarzy są zabiegi medycyny estetycznej. Paleta tego typu usług jest coraz szersza i bardziej rozpowszechniana. Niemniej jednak warto pamiętać o masażu, którego regularne wykonywanie daje niesamowite rezultaty. Należy bowiem pamiętać, że twarz, tak jak reszta ciała, posiada bardzo dużo mięśni, które funkcjonują identyczne jak wszystkie pozostałe w organizmie. Mają swoje funkcje i dbanie o nie wpływa na ich wygląd zewnętrzny. 

Odpowiedni masaż twarzy to nic innego jak trening, a zarazem zabieg odżywczy i usprawniający pracę jej mięśni. Korzyści płynące z wykonywania regularnego masażu twarzy to:

- poprawa jędrności i elastyczności skóry,
- poprawa krążenia, przez to lepsze i szybsze odżywienie tkanek podskórnych,
- usprawnienie przepływu limfy, odpowiadającej za usuwanie toksyn z organizmu,
- rozluźnienie mięśni,
- wspomaganie wchłaniania odżywczych substancji z kosmetyków,
- zmniejszenie ilości zmarszczek i spowolnienie ich pojawiania się,
- zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu,
- ściągnięcie starego złuszczonego naskórka,
- odprężenie i relaks.

Pozytywów wynikających z takiego masażu jest naprawdę dużo. Wystarczy poświęcić około 10 minut dziennie i zacząć się nimi cieszyć.

Jak się uspokoić? 10 skutecznych sposobów na nerwy i stres. Te techniki pozwolą ci szybko opanować nerwy

Jak wykonać masaż twarzy

Rodzajów masażu twarzy jest wiele i ciężko byłoby w jednym artykule przedstawić szczegółowo je wszystkie. Większość z nich zwykle nie różni się w znaczący sposób. Mogą być mniej lub bardziej intensywne, różnić się delikatnie technikami i ruchami wykonywanymi podczas zabiegu, bądź przyrządami, które są potrzebne do ich wykonania. Niektóre z nich to:

Zobacz także:

- płytka gua sha,
- wałeczek jadeitowy,
- bańki do masażu,
- szczoteczki do masażu,
- derma roller,
- gąbka konjac,
- szczoteczka soniczna,
- chłodzące kule do masażu,
- roller twin-ball,
- grzybki.

Bardzo często największą cechą różnicującą masaże twarzy jest otoczka i klimat jaki towarzyszy danemu zabiegowi. Natomiast wszystkie z nich były konstruowane na bazie podstawowych technik masażu i ewentualnie modyfikowane. Poniżej przedstawiamy standardowy automasaż twarzy, który spokojnie można wykonać samemu w domu.
Warto pamiętać, że techniki masażu twarzy wykonuję się od jej linii środkowej na zewnątrz, w stronę uszu. Wszystkie ruchy powtarza się od kilku do kilkunastu razy na każdą część buzi.  

- Na początku należy znaleźć odpowiednią pozycję, tzn. taką, w której będzie wygodnie. Najlepiej z opartą głową i przed lustrem.

- Następnie trzeba wybrać dobrej jakości krem dopasowany do rodzaju skóry. Dobrze uprzednio nieco ogrzać go w dłoniach i rozprowadzić powolnymi i delikatnymi ruchami po twarzy.

- Kolejny etap to głaskanie. Tutaj opuszkami wszystkich palców poza kciukami wykonujemy płynny, powolny ruch oburącz od środka czoła do skroni.

- Później ruch prowadzony jest jedynie opuszkami palców wskazujących. Najpierw po linii nad brwiami w stronę skroni, a następnie bezpośrednio pod nimi.

- Ten etap jest bardzo podobny do tego związanego z czołem, ponieważ używamy również opuszków czterech palców u jednej ręki i czterech u drugiej. Tym razem zaczynamy głaskanie od szczytu nosa i ciągniemy ruch przez policzki aż do uszu.

- Kolejno używane będą palce wskazujące i środkowe. Opuszki placów wskazujących kładziemy nad górną wargą, a opuszki środkowych pod dolną wargą i ciągniemy ruch do głowy żuchwy.

- Ostatni ruch skupiający się na brodzie i policzkach będzie wykonywany grzbietową stroną dłoni. Układamy dłonie tak, aby palce jednej i drugiej ręki złączyły się ze sobą na środku brody i przesuwamy po żuchwie i policzkach do skroni.

- Teraz przechodzimy do techniki rozcierania. Kolejność i kierunek ruchów zostaje taka sama z tym, że teraz wykonujemy koliste powolne ruchy. Wszystko po kolei tak samo ruchem rozcierający, zataczającym małe kółka na twarzy.

- Ostatni etap to opukiwanie, ewentualnie można nazwać to wibracją, jeżeli ktoś wykonuje to sprawnie i płynnie. Zamieniamy ruch rozcierania na bardzo delikatne pukanie opuszkami palców, przesuwając się do zewnętrznej strony twarzy.

To, których części dłoni użyjecie do danego fragmentu twarzy może być modyfikowane, tak aby było wam wygodniej. Natomiast trzeba pamiętać o zasadzie „od środka twarzy na zewnątrz”.

Czytaj również >>> Jak zrelaksować się w domu? 6 sprawdzonych sposobów

Przeciwskazania do masażu twarzy

Praktycznie każdy zabieg kosmetyczny ma swoje przeciwskazania do wykonywania. Dotyczy to także masażu twarzy. O przeciwskazaniach możesz przeczytać poniżej. Warto zapoznać się z nimi, aby nie nabawić się niepożądanych efektów.

- przerwanie ciągłości skóry,
- nieznane zmiany skórne,  
- opryszczka,
- nowotwory,
- choroby bakteryjne,
- stany zapalne,
- stany chorobowe związane z tarczycą.