Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie węgla aktywnego do poprawy jakości cery. Mowa tutaj o pastylkach, które były używane zwykle podczas problemów żołądkowych i w zasadzie na tym kończyła się ich rola. Natomiast dzisiaj śmiało można wykorzystać węgiel również w inny sposób, a co najważniejsze w sposób efektywny. Zanim pierwszy raz użyje się węgla aktywnego jako kosmetyku, należy jednak wiedzieć kilka rzeczy.

Co to w ogóle jest węgiel aktywny? Jakie są jego właściwości i zastosowanie w kosmetyce? Kto może, a kto nie powinien korzystać z maseczek z węglem aktywnym? Jakie korzyści niesie stosowanie węgla do pielęgnacji? Tego wszystkiego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to substancja otrzymywana z odpadów produkcji rolniczej (nasiona, łupiny orzechów, pestki, słoma, itp.) oraz z drewna. Jest tania w wyprodukowaniu i co bardzo ważne nietoksyczna. Początki węgla aktywnego w medycynie sięgają dalekich czasów, ponieważ około 400 lata przed naszą erą nazywany „ojcem medycyny” Hipokrates podawał go swoim pacjentom w formie węgla drzewnego. Od lat w większości domów używany jest do leczenia biegunki, zatruć pokarmowych oraz nawet zatruć innymi lekami. 

Obecnie węgiel aktywny używany jest także do innych celów. Między innymi w medycynie, w przemyśle chemicznym, do produkcji filtrów oczyszczaczy powietrza, w uzdatnianiu wody, w kosmetyce, w pastach do zębów. To tylko część obszarów jego zastosowania.

Właściwości maseczki z węgla aktywnego

  •  Węgiel aktywny jest w stu procentach naturalnym i nietoksycznym surowcem.
  • Dodatkowo dzięki swoim właściwościom rewelacyjnie pochłania toksyny w dużej ilości.
  • Ma działanie antybakteryjne, rozjaśniające i przeciwzapalne.
  • Skutecznie niweluje przebarwienia na skórze i nie tylko. Nie bez przyczyny znajdziecie go w wybielających pastach do zębów. Tym bardziej, że w przeciwieńtwie do wielu innych substancji nie powoduje podrażnień i jest bezpieczny dla skóry – nawet tej najbardziej wrażliwej.
  • Tabletki z węgla aktywnego stosowane na problemy z żołądkiem można wykorzystać także do oczyszczenia cery z toksyn, nadmiaru sebum oraz do usuwania przebarwień i zaskórników. Maseczka z węglem pomoże również w gojeniu się ran i regeneracji skóry.

Poza wspomnianymi wcześniej maseczkami i pastami do zębów węgiel aktywny stosowany jest również w:

  • szamponach,
  • peelingach,
  • mydłach,
  • żelach do twarzy,
  • żelach do ciała.

Dla kogo jest przeznaczona maseczka z węgla aktywnego?

Maseczką z węgla aktywnego w szczególności powinny zainteresować się osoby z cerą trądzikową oraz tłustą. Mimo, że węgiel aktywny oczyszcza twarz z nadmiaru sebum to nie narusza ochronnej warstwy lipidowej.

Kto powinien unikać maseczek z węgla aktywnego?

Jest jednak grupa osób, u której nie jest wskazane korzystanie z maseczki. Nie powinny jej stosować osoby z cerze suchej. W tym przypadku może ona dodatkowo podrażnić ich skórę. Najlepiej zresztą skonsultować to z dermatologiem, który najbardziej precyzyjnie oceni stan skóry.

Zobacz także:

Czy na węgiel aktywny w kosmetykach można mieć uczulenie?

Czasami węgiel aktywny może bowiem wysuszać skórę lub w przypadku nietolerancji, która zdarza się rzadko spowodować podrażnienia. Dlatego dobrze jest wykonać przy pierwszym stosowaniu test alergiczny. Polega on na nałożeniu małej ilości węgla na kawałek delikatnej skóry np. w zgięciu łokcia i obserwowanie, czy pojawią się objawy alergiczne. Najczęściej jest to zaczerwienie lub swędzenie. Jeżeli po kilku minutach wszystko jest w porządku możesz wykonywać sobie maseczkę na twarzy.

Przepis na domową maseczkę z węgla aktywnego

Samodzielne wykonanie maseczki z węgla aktywnego jest bardzo proste. Ten kluczowy składnik można kupić w aptekach albo zamówić w internecie. Ceny nie są wysokie, więc portfel na tym nie ucierpi.

Do wykonania podstawowej maseczki wystarczy jedna łyżeczka węgla aktywnego (około 2-3 tabletki), 3 łyżeczki jogurtu naturalnego i łyżeczka zielonej glinki. Całość wymieszaj aż uzyska konsystencję papki. Jeżeli będzie to trudne możesz dodać odrobinę wody. Następnie nałóż maseczkę na twarz, szyję i dekolt. Trzymaj ją około 15 minut. Jeżeli cera zareaguje dobrze to następnym razem możesz dać nieco więcej węgla.

Jak często robić maseczkę z węgla aktywnego?

Powyżej opisaną maskę nakładaj na twarz mniej więcej 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Ważne jest, robić to  regularnie. Po miesiącu takich zabiegów sprawdź efekty, ewentualnie zmodyfikuj proporcję maseczki i po kilku tygodniach przerwy możesz ponowić kurację. Najlepiej jeśli maseczka za każdym razem będzie przygotowana na świeżo. Próba jej przechowywania może skończyć się zaschnięciem w naczyniu (nawet jeśli będzie zamknięta w lodówce).