Jak zrobić panterkę na paznokciach?

Panterka może kojarzyć się z kiczem, ale można ją też ciekawie ograć. Obecnie, na fali powrotu do lat 00 jest wręcz szalenie modna, trzeba tylko dopasować ją do stylu. Można dorzucić do swojego manicure subtelne zwierzęce wzory lub pójść na całość. Motywy zwierzęce mogą być naprawdę intrygujące.

Wzory paznokci panterka, wykonane pomysłowo i przy użyciu wysokiej jakości kosmetyków, są świetnym pomysłem stylizacyjnym. W swojej najbardziej klasycznej wersji wykorzystują dwa kolory lakieru: brąz i czerń. Jako tło idealnie sprawdza się zaś odcień beżowy, wystarczająco mocno kontrastujący z "panterkowymi" zdobieniami. 

W tym miejscu wypadałoby zaznaczyć, że wzory naszej panterki możemy wycieniować na kilka sposobów: 

a) dwoma lakierami o różnych odcieniach brązu,

b) jednym kolorem lakieru, naniesionym na tło w stylu ombre,

c) jednym kolorem lakieru, zmieszanym z odrobiną topu. 

Zależnie od wybranej metody cieniowania, panterka na paznokciach zaprezentuje się nieco inaczej. Nie zmieni się natomiast poziom trudności motywu; zasadniczo każda z nas powinna sobie z tą stylizacją poradzić.

Zobacz także:

fot. Adobe Stock

Paznokcie panterka krok po kroku

Przed przystąpieniem do wykonania manicure'u warto zadbać o kondycję naszych paznokci. W tym celu piłujemy je na pożądany kształt, usuwamy skórki oraz nakładamy na płytki odżywkę lub bazę. Dzięki temu paznokcie staną się twardsze i odporniejsze na złamania.

Właściwą stylizację rozpoczynamy od nałożenia lakieru w kolorze beżowym bądź żółtym. Dla lepszego rezultatu zaleca się użycie nawet dwóch jego warstw.

Drugi krok to namalowanie na płytce brązowych kropek. Co bardzo istotne, nie powinny one wyglądać jednakowo. Nawet wręcz przeciwnie: im większa różnorodność, tym lepiej dla całości stylizacji. Mocno podkreśla to Ewa Grzelakowska-Kostoglu, znana kosmetolożka i autorka kanału Red Lipstick Monster na YouTubie. Jej zdaniem, dobrze wykonana panterka musi sprawiać wrażenie chaosu (bo właśnie tak wygląda umaszczenie dzikiego zwierza). Poszczególne cętki należy zatem malować "niechlujnie", nie troszcząc się o ich proporcje czy symetrię. Właśnie owa całkowita dowolność decyduje o dużej łatwości, z jaką tworzy się panterkę na paznokciach. Precyzja czy staranność okazują się w tym wypadku zbędne... a nawet szkodliwe. 

W następnym etapie stosujemy czarny lakier, który posłuży nam do namalowania konturów wokół brązowych kropek. Obowiązuje tu dokładnie ta sama zasada chaosu i przypadkowości: kreski stawiamy na chybił trafił, dbając wyłącznie o to, by obrysowywały brązowe wnętrze.

Tak pomalowanemu paznokciowi należy się teraz bacznie przyjrzeć. Jeśli stwierdzimy, że występuje na nim wciąż sporo pustej przestrzeni między cętkami, przy pomocy czarnego lakieru domalowujemy jeszcze kilka kropek.

Na zakończenie nakładamy na gotowy wzór odpowiednią warstwę topu, dzięki czemu paznokcie dłużej zachowają swoje zdobienia oraz będą lśniły silniejszym blaskiem.

Jakich akcesoriów najlepiej używać do malowania cętkowanych paznokci? Ekspertki zapewniają, że świetnie sprawdzą się tu tradycyjne pędzelki do zdobień, małe sondy albo drewniane patyczki z cienkimi końcówkami. Czyli wszystko to, co dobrze leży w dłoni i zapewnia swobodę ruchów. 

Paznokcie żelowe w panterkę

Wybór pomiędzy paznokciami żelowymi i hybrydowymi jest dla wielu kobiet nie lada wyzwaniem. Prawda wygląda jednak tak, że w dzisiejszych czasach, przy nieustannym rozwoju technologii produktów kosmetycznych, oba wymienione typy lakierów zapewniają paznokciom optymalny wygląd i nienaganną ochronę. Warunkiem pozostaje jedynie ich prawidłowe użytkowanie. Jeżeli zatem z jakichś powodów nie czujemy się na siłach, aby zrobić panterkowy manicure samodzielnie, zawsze możemy skorzystać z fachowej pomocy gabinetu kosmetycznego.

Nie od rzeczy będzie także wspomnieć, że przygotowując np. sylwestrowe paznokcie albo efektowną stylizację weselną, możemy sobie pozwolić na jednoczesne zastosowanie lakierów żelowych i hybrydowych. Wygląda to na przykład w ten sposób, że tło pod zdobienia malujemy jasną, beżową hybrydą, zaś same wzorki nanosimy za pomocą lakierów żelowych. Nie należy się przy tym obawiać jakichkolwiek problemów z utwardzaniem takich "mieszanych" paznokci, gdyż - o czym nie wszystkie wielbicielki manicure'u wiedzą - do tego celu można spokojnie użyć jednej i tej samej lampy. Nieważne, czy dedykowanej żelom, czy hybrydom. 

fot. Adobe Stock

Zdobienie paznokci panterką

Chociaż wykonywanie panterki na paznokciach nie jest szczególnie trudne, w pewnych okolicznościach nie każda kobieta może sobie na nią pozwolić - choćby z braku czasu. Warto się wówczas zastanowić nad wykorzystaniem gotowych naklejek wodnych z panterkowymi wzorami. Są one niezwykle tanie (za jeden blister zapłacimy często niecałe 3 złote) i bajecznie łatwe w aplikacji, stanowiąc interesującą alternatywę dla zdobień hybrydowych bądź żelowych.

Naklejki panterka na paznokcie współgrają ze wszystkimi typami manicure'u. Cechuje je gładka powierzchnia, bez nierówności czy wybrzuszeń. Sam proces wycinania naklejki zapewnia nam kontrolę nad wielkością i kształtem zdobienia, dzięki czemu możemy je każdorazowo dopasować do swoich potrzeb stylizacyjnych. Produkt nadaje się też do utwardzania w lampie UV. 

Gdzie warto dokonywać zakupu naklejek na paznokcie ze wzorami w panterkę? Wiele ofert znajdziemy na aukcjach internetowych, chociaż ilość sprzedawanych tam arkuszy bywa dość ograniczona. Dla osób ceniących sobie większy wybór sensownym rozwiązaniem będą hurtownie kosmetyczne. Wiele spośród nich - wbrew swojej nazwie - nastawionych jest w coraz większym stopniu na obsługę klientów indywidualnych. Ceny w hurtowniach pozostają zaś bardzo przystępne.

Panterka na paznokciach - inspiracje

Specjalistki od stylizacji zapewniają, że panterkowe wzory nie muszą już dzisiaj za wszelką cenę trzymać się klasycznego zestawu kolorystycznego. Beż, brąz i czerń można zastępować dowolną paletą barw, w zależności od okazji albo własnego nastroju. Kolorowa panterka będzie wskazana również i dla tych pań, które mimo szczerych chęci nie potrafią się przekonać do jej "tradycyjnej" wersji, uważając ją za zbyt wyzywającą albo po prostu niezbyt ładną.

Nadzwyczaj stylowe bywają również paznokcie czarne z panterką. Stanowią one swego rodzaju kompromis między image'em stonowanym i drapieżnym. Takie pomalowanie płytek wymaga od nas co prawda trochę odwagi (czerń w połączeniu z panterką przyciągnie niejedno zaintrygowane spojrzenie!), gwarantuje jednak również silną rozpoznawalność w kręgu przyjaciół i znajomych. Dzięki eleganckiej panterce nigdy nie zginiemy w tłumie.

fot. Adobe Stock