Z jednej strony wściekłość po tym, co wydarzyło się wczoraj w Sejmie i to w Tęczowy Piątek. Z drugiej - determinacja, by walczyć o swoje prawa. Bo każdy z nas niezależnie od płci, orientacji, rasy, wyznania powinien mieć w XXI wieku, w środku Europy równe prawa. Równe prawa, by kochać, by manifestować. „Nie znikniemy” – mówią osoby LGBT+. I dodają, że „miłość zawsze zwycięża”.

„Stop LGBT” – o co chodzi w projekcie, który firmuje Kaja Godek

[Trigger warning: homofobia] Fundacja Życie i Rodzina, która ponoć walczy o dzieci nienarodzone, wręcz może o niepoczęte, a zupełnie gdzieś ma te, które są narodzone, a te LGBT po prostu szykanuje, przygotowała obywatelski projekt ustawy nazywany „Stop LGBT”. W zarządzie fundacji jest Kaja Godek, która od lat działa przeciwko kobietom i osobom LGBT, słynie ze swojej homofobii. Tym razem chce nowelizacji ustawy z 2015 roku o prawie do zgromadzeń. Projekt nowelizacji został złożony w sierpniu tego roku, podpisało się pod nim 140 tysięcy osób a podpisy były zbierane głównie w kościołach. Kai Godek i innym osobom z fundacji zależy, by zakazać demonstracji, podczas których według niej dochodzi do „propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm”, „kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny”,  „propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia”. Chodzi jej o marsze równości, które są bardzo ważną realizacją obywatelskich swobód, próbą walki z homofobią, jak i walki o równość. Szkoda, że nie mamy zakazu demonstracji propagujących faszyzm.

Polska nagminnie łamie prawa człowieka

W czwartek (28 października) wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie wspomnianego obywatelskiego projektu ustawy. Nie chcę przytaczać czwartkowej "dyskusji" nad projektem, bo był to festiwal homofobii, przekłamań. Włodzimierz Czarzasty podsumował: 

Wysłuchałem najbardziej obrzydliwego wystąpienia w Sejmie przez dwa lata, jak w tym Sejmie siedzę.

Z kolei Anna Maria Żukowska z Lewicy uznała, że projekt Fundacji Życie i Rodzina to splunięcie w twarz jej oraz milionom ludzi w naszym kraju.

Jestem Polką, jestem matką i osobą nieheteronormatywną. Leczymy się w tych samych szpitalach i być może na cmentarzach będziemy leżeć w sąsiednich mogiłach. Słowem: jesteśmy ludźmi - dodała Żukowska.

Natomiast posłanka KO Magdalena Filiks podkreśliła, że homofobiczna propaganda rządzących i fanatycznych organizacji jak tak Godek doprowadza do tego, ze młode osoby nieheteronormatywne borykają się z nieakceptacją ze strony społeczeństwa, mają problem też z samoakceptacją, podejmują próby samobójcze. Zatem Godek i reszta mają krew tych dzieci na rękach. Tyle co do czwartku wystarczy.

To naprawdę niewyobrażalne, że w polskim Sejmie przyzwala się na jawną mowę nienawiści, że są tam osoby szerzące kłamstwa, nie mające pojęcia o tym, co mówią i jak poważne konsekwencje mogą mieć ich słowa. Projekt Fundacji Życie i Rodzina powinien zostać odrzucony już na wstępie. Tymczasem, niestety, Sejm zdecydował wczoraj (29 października) o skierowaniu go do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych. Można mieć tylko nadzieję, że utknie tam jak wiele innych obywatelskich projektów.  

Mimo wszystko nie można jednak obojętnie patrzeć na tego typu sprawy, bo to godzenie się na jawną przemoc, stawanie po stronie oprawców. Bo to przyzwalanie rządzącym na odbieranie nam swobód obywatelskich. Dziś osoby LGBT, za chwilę inna grupa, kolejne dyskryminacje, zakazy. Zresztą wystarczy wspomnieć to, co stało się z zakazem aborcji, jak głos i prawa kobiet zostały podeptane. Czy Polska w takim stanie to horror, do którego przywykamy? Ja staram się mieć w głowie osobiście może idealistyczne, ale jednak dające mimo wszystko siłę do działania, hasła w duchu „miłość zawsze zwycięża”, „miłość nie wyklucza” i trzymając się tego, nie przestawać działać. Bo wszyscy jesteśmy ludźmi, wszystkim nam należą się szacunek i równe prawa, a na mowę nienawiści nie może być więcej miejsca! Bo, jak wiemy z lekcji historii, to od niej wszystko, co najgorsze, się zaczyna...

Zobacz także:

Jesteś osobą LGBT i potrzebujesz wsparcia? Tutaj możesz je znaleźć: