Nie żyje Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów

Ogromna strata dla świata muzyki i polskiej kultury. Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów, Krzysztof Penderecki – „wielki odkrywca dźwięków”, „eksperymentator”, „wysunięta szpica muzycznej awangardy” – bo właśnie tak mówili o nim krytycy. Artysta odszedł w niedzielę rano, 29 marca 2020 roku po walce z chorobą. Miał 86 lat. O jego śmierci dziś rano poinformowało radio Kraków, które smutną wiadomość otrzymało od rodziny kompozytora. 

Krzysztof Penderecki – Życie i twórczość

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (dziś Akademii Muzycznej) w Krakowie był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym i honorowym profesorem najważniejszych uczelni artystycznych i naukowych i laureatem wielu muzycznych nagród, m.in. Grammy (w 1988, 1999 i 2008 roku). Karierę muzyczną rozpoczął w 1959 roku. Zasłynął kompozycją „Tren ofiarom Hiroszimy”, docenioną przez UNESCO, „Psalmami Dawida”, „Pasją wg św. Łukasza”. Do jego najwybitniejszych dzieł należały też „Dies Irae” oraz „Jutrznia”.

Muzykę Pendereckiego można też było wielokrotnie usłyszeć w kinie – nie tylko polskim, ale i światowym. Między innymi w filmach, takich jak „Katyń” Andrzeja Wajdy czy kultowych już „Lśnieniu” Stanleya Kubricka, „Egzorcyście” Williama Friedkina czy „Dzikości serca” Davida Lyncha. Będzie go brakowało...

Sentymentalna podróż w czasie, czyli 35 piosenek, które przeniosą Was do czasów dzieciństwa! >>>