Oscary 2023 zbliżają się wielkimi krokami. To najważniejsze wydarzenie w branży filmowej, dlatego nic dziwnego, że wzbudza tyle emocji. W tym roku prestiżowe Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną wręczone już po raz 95. Uroczysta gala odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca 2023. To znaczy, że macie jeszcze chwilę na nadrobienie zaległości. Najważniejsze, by korzystać z legalnych źródeł. Dlatego podpowiadamy, gdzie obejrzeć filmy, których twórczynie i twórcy mają szanse na statuetki w poszczególnych kategoriach. Niektóre produkcje są dostępne online – na popularnych platformach streamingowych, a inne można zobaczyć w kinie.  

Oscary 2023: nominowane filmy dostępne na platformie Netflix  

Zaczynamy od platformy Netflix, gdzie dostępnych jest kilka filmów nominowanych w tym roku do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jeśli jesteście w gronie subskrybentek i subskrybentów, możecie obejrzeć „Blondynkę”, „Na zachodzie bez zmian”, „Glass Onion: A Knives Out Mystery”, „Bardo, fałszywa kronika garści prawd”, „Guillermo del Toro: Pinokio”, „Morska bestia”, „RRR”, „Zaklinaczy słoni” oraz „Efekt Marthy Mitchell”.

Oscary 2023: nominowane filmy dostępne na platformie HBO Max

Na HBO Max także dostępne są produkcje, których twórczynie i twórcy walczą o wygraną w tym roku. Chodzi o takie filmy jak „The Batman” z Robertem Pattinsonem w roli głównej, „Elvis” z Austinem Butlerem, jak również „Nawalny”

Oscary 2023: nominowane filmy dostępne na platformie Disney+

„Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, „Wulkan miłości”, „Le Pupille”, a także „To nie wypanda” zasilają bibliotekę (cieszącej się coraz większą popularnością) platformy streamingowej Disney+.  

Oscary 2023: nominowane filmy dostępne na platformie Amazon Prime Video

Jeżeli chcecie obejrzeć filmy „Wszystko wszędzie naraz” lub „Argentyna 1985”, zalogujcie się do serwisu Amazon Prime Video

Oscary 2023: nominowane filmy dostępne na platformie Apple TV

Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomniały o produkcjach „Most” i „Chłopiec, kret, lis i koń”. Te z kolei można obejrzeć za pośrednictwem platformy Apple TV

Oscary 2023: gdzie obejrzeć filmy nominowane do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej?

Niestety niektóre filmy nie są dostępne w abonamencie, ale w formie „wypożyczenia”. Do tego grona należą m.in. głośny „Top Gun: Maverick" (Premiery Canal Plus, Player, Apple TV) oraz „Paryż pani Harris" (Premiery Canal Plus i Apple TV). 

Zobacz także:

Oscary 2023: nominowane filmy, które można oglądać w kinach

Warto dodać, że wybrane filmy, które są nominowane do Oscarów 2023, są w repertuarze kin. Chodzi o „Avatar: Istota wody”, „Aftersun”, „W trójkącie”, „Duchy Inisherin”, „Wieloryb”, „Fabelmanowie”, „Babilon”, a także „Kot w butach: Ostatnie życzenie”. 24 lutego 2023 światło dzienne ujrzały również filmy „Tár” z Cate Blanchett w roli Lydii Tár oraz „Blisko”

Oscary 2023: „IO” – gdzie obejrzeć?

Powiedzmy sobie szczerze: „IO”, czyli najnowsze dzieło Jerzego Skolimowskiego, które zostało nominowane w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, zasługuje na osobny akapit. Światowa premiera odbyła się 19 maja ubiegłego roku, a 30 września produkcja z Sandrą Drzymalską, Mateuszem Kościukiewiczem i Isabelle Huppert w obsadzie trafiła do kin w całej Polsce. Minęło kilka miesięcy. Natomiast poruszająca historia osiołka wciąż jest w repertuarze wybranych kin studyjnych. Co więcej, film można „wypożyczyć” za opłatą za pośrednictwem takich platform streamingowych jak Premiery Canal Plus, Player, Nowe Horyzonty VOD, a także Pod Baranami. 

Oscary 2023: gdzie i kiedy odbędzie się gala? Wszystko, co wiemy

Jak wspomniałyśmy, statuetki we wszystkich kategoriach zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles. Już po raz trzeci gospodarzem wieczoru będzie Jimmy Kimmel, czyli popularny (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) prezenter telewizyjny i komik. Możemy spodziewać się, że w wydarzeniu udział wezmą twórczynie i twórcy nominowanych filmów, a także aktorki oraz aktorzy, którzy w nich grają. Zapowiada się wyjątkowy wieczór.  

Przypominamy, że będziemy relacjonować dla was Oscary 2023. O tym, co działo się podczas gali przeczytacie na Glamour.pl, jak również na naszych profilach w mediach społecznościowych.