Papież to karta należąca do Wielkich Arkanów tarota. Jest inaczej nazywana Kapłanem, Arcykapłanem lub Hierofantem, i oznaczona numerem V. Mimo tego, że najczęściej niesie za sobą pozytywną przepowiednię, może zwiastować też przypływy uczuć, z którymi niełatwo jest nam sobie radzić. Jaką symbolikę ma Papież w tarocie? Jak odczytywać znaczenie karty w pozycji prostej i odwróconej? Co przekazuje nam w kwestiach związanych z miłością, zdrowiem i finansami? Podpowiadamy. 

Papież tarot (Arcykapłan) - znaczenie karty

Papież to piąta karta Arkanów Wielkich tarota. Najczęściej przedstawia siedzącego na wysokim krześle mężczyznę, ubranego w szaty przypominające habit. Od postaci bije spokój i opanowanie, wygląda, jakby poddała się modlitwie lub kontemplacji. Zazwyczaj ma na głowie złotą koronę, a w ręku dzierży berło.

Dawniej, wizerunek Kapłana w tarocie był bezpośrednio związany z wiarą chrześcijańską. W obecnych czasach najczęściej jest przedstawiany jako przewodnik duchowy, który nie został zarezerwowany dla jednego wyznania czy religii. Na nowszych oprawach graficznych kart, czerwony habit ozdobiony symbolem krzyża jest zastępowany przez mniej charakterystyczne, skromne szaty. To, co się nie zmienia, to energia bijąca od Kapłana. Na większości grafik jest niezwykle opanowany, spokojny i zamyślony, cała karta jest utrzyma w delikatnie tajemniczej estetyce. 

Co oznacza karta Arcykapłan w tarocie? Papież symbolizuje skupienie się na duchowej części osobowości. Mówi o tym, że człowiek powinien szukać drogi w życiu, poprzez uważne słuchanie wskazówek płynących ze swojego sumienia i podświadomości. Bardzo ważne jest ustalenie zasad moralnych, które pomogą nam w podejmowaniu odpowiednich decyzji życiowych. Jednak kiedy uda nam się wytworzyć odpowiedni system, nie powinniśmy zachowywać go tylko dla siebie. Papież mówi o wsparciu osób wokół nas, poprzez doradztwo duchowe i edukację. Jednym z niezbędnych etapów w samorozwoju jest przekazywanie naszej wiedzy bliźnim. 

Mimo tego, że pojawienie się karty w rozkładzie tarota to zazwyczaj pozytywna wróżba, Papież ma też mroczną stronę. Może mówić o fanatyzmie, sytuacjach, w których człowiek zaczyna przyjmować swoje zasady moralne za jedyne słuszne przykazania w życiu. Prowadzi to do stronniczości, oceniania innych, oraz narzucania im swojego zdania. Niestety są to cechy, które bardzo trudno w sobie zauważyć, dlatego tak ważnym jest, aby jeszcze bardziej skupić się na pracy nad duchowością. 

Musimy pamiętać, że znaczenie karty będzie różnić się w zależności od jej ułożenia w danym rozkładzie tarota. Co będzie oznaczał Papież w pozycji prostej i odwróconej? 

Papież w pozycji prostej 

W swoim pozytywnym aspekcie, Arcykapłan symbolizuje mądrość, nauczanie, rozwój duchowy, autorytet moralny, nauczanie i nauczyciela. Mówi o potrzebie pracy nad sobą, która nigdy nie będzie stuprocentowo efektywna, jeśli nie będziemy udzielać rady i pomocy osobom wokół nas. 

Zobacz także:

W negatywnym aspekcie, Papież symbolizuje łamanie zasad i przyjętych norm. Karta jest związana z oryginalnością, inwencją twórczą i szukaniem wolności poza utartymi szlakami. 

Papież w pozycji odwróconej 

W pozycji odwróconej, karta zwiastuje zawód i rozczarowanie związane z utratą wiary w autorytety moralne. Może symbolizować toksyczną relację z rodzicem, fałszywego kapłana, fanatyzm, kryzys duchowy, nietolerancję, nagłe przerwanie edukacji, narzucanie innym swoich poglądów. Wszystkie te okoliczności mogą prowadzić do odczuwania negatywnych emocji, takich jak niechęć, złość, agresja, czy potrzeba buntu. 

Papież jako rada 

Karta Arcykapłan radzi nam, abyśmy wdrażali w życie wszelkie swoje przekonania, i stosowali je w praktyce. 

Uwaga! Przed rozłożeniem kart tarota pamiętaj, aby oczyścić atmosferę z wszelkiej niechcianej energii (szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz poznawać Wielkie i Małe Arkana). Możesz w tym celu użyć kadzidła (na przykład białej szałwii lub palo santo), kryształów ochronnych (na przykład czarnego turmalinu lub ametystu), albo świecy o prawidłowo dobranym kolorze. 

Papież - tarot znaczenie - osoba 

Karta Papież symbolizuje osobę, która posiada duży autorytet moralny. Jest to najczęściej człowiek kierujący się w życiu zasadami i przywiązujący ogromną wagę do tradycji. Zazwyczaj spełnia się poprzez udzielanie wsparcia i doradztwa bliźnim. Arcykapłan reprezentuje zawody takie jak: 

 • ksiądz, 
 • duchowny/a, 
 • nauczyciel/ka, 
 • wykładowca/czyni, 
 • radca/czyni prawny, 
 • opiekun/ka, 
 • pracownik/czka naukowy/a,  
 • powiernik/czka. 

Papież - tarot znaczenie - uczucia 

Co V karta Wielkich Arkanów powie nam o życiu uczuciowym? W rozkładzie tarota na miłość, Papież symbolizuje trwały i udany związek, zbudowany na fundamentach spójnych wartości i zasad moralnych obojga partnerów. Mówi o potrzebie wytworzenia silnej więzi duchowej między kochankami, reprezentuje też partnera, który otoczył swoją drugą połówkę staranną opieką. Karta może zwiastować wydarzenia takie jak zaręczyny, ślub kościelny, czy planowanie ślubu i wesela. 

W swoim negatywnym aspekcie, Kapłan może oznaczać impotencję, zaburzone współżycie, zdrady i dwulicowość, a także partnera, który narzuca w związku swój system moralny. 

Papież - tarot znaczenie - praca i finanse 

W rozkładzie dotyczącym kariery zawodowej i finansów, Arcykapłan może przewidywać porzucenie bogactwa na rzecz rozwijania sfery duchowej. Mówi o odkryciu w sobie altruizmu, chęci pomocy bliźniemu, skupia się na wyjściu poza potrzeby jednostki dla dobra ogółu. Nie zwiastuje natychmiastowego porzucenia pracy na rzecz działalności charytatywnej, ale sugeruje, że tego typu potrzeba będzie się w nas coraz bardziej rozwijać. 

Karta symbolizuje pracę na rzecz innych, często związaną z edukacją i przekazywaniem wiedzy. Może mówić o rozpoczynaniu nowej ścieżki nauki, udzielaniu korepetycji, uzyskiwaniu pieniędzy ze sprzedaży książek i materiałów naukowych, czy przeprowadzaniu wykładów. 

Papież - tarot znaczenie - zdrowie 

W rozkładzie na zdrowie, Papież tarot wskazuje nam możliwość zastosowania tradycyjnych metod leczenia, które pomogą nam uporać się z dolegliwością czy chorobą. Musimy pamiętać, że naturalne sposoby w niektórych przypadkach mogą być świetną terapią uzupełniającą, jednak każdy sposób leczenia powinniśmy najpierw skonsultować ze swoim lekarzem. Arcykapłan mówi też o ważnej roli duchowości w walce o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Tak jak Słońce tarot, Papież to pozytywna wróżba, która zwiastuje szybki powrót sił witalnych. 

Papież - tarot znaczenie - miejsca, wydarzenia, sytuacje 

Karta Papież symbolizuje wszelkie wydarzenia związane z rozwijaniem sfery duchowej. Mogą być to sytuacje związane z wiarą, takie jak ślub, chrzest i bierzmowanie, ale także świeckie trzymanie się zasad moralnych, pomaganie innym, wychowywanie dzieci, czy przekazywanie wiedzy. 

Miejsca, które reprezentuje V karta Arkanów Wielkich, są związane z wszelkiego rodzaju kultami religijnymi, ośrodkami wsparcia dla bliźnich, ale także nauką i edukacją. Będą to między innymi: 

 • kościoły, 
 • meczety, 
 • konfesjonały, 
 • instytuty naukowe, 
 • domy opieki, 
 • biura matrymonialne, 
 • gabinety psychoterapeutyczne, 
 • gabinety radców prawnych. 

Papież tarot - karta dnia 

Czego mamy się spodziewać, kiedy Papież pokaże nam się jako karta na dziś? Arcykapłan zwiastuje spokojny i harmonijny dzień, pozbawiony nieoczekiwanych zwrotów akcji czy niespodzianek. To dobry czas na naukę, duchowe przeżycia i wszelkiego rodzaju refleksje. Powinniśmy znaleźć chwilę na kontemplację, modlitwę lub medytację, które pomogą nam w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Karta Papież przewiduje dzień spędzony w gronie najbliższych, najczęściej członków naszej rodziny.