Piękne piosenki o przyjaźni

„Friends Will Be Friends” to piękna piosenka o przyjaciołach autorstwa brytyjskiej grupy Queen. Legendarny utwór z 1986 roku opowiada o tym, co najcenniejsze w przyjaźni: bez względu na trudy życia, utraconą miłość i wszelkie przeciwności losu przyjaciele zawsze będą u naszego boku i wyciągną do nas pomocną dłoń.


W tym miejscu po prostu nie sposób nie wspomnieć o tytułowej piosence do jednego z najsłynniejszych seriali komediowych, czyli „Przyjaciół”. Znany z czołówki utwór „I'll Be There For You” w wykonaniu zespołu The Rembrandts w pozytywny sposób uczy tego, że prawdziwa przyjaźń potrafi przezwyciężyć każdą przeszkodę, jaką życie dla nas szykuje. Co więcej, tylko prawdziwy przyjaciel może naprawdę nas zrozumieć i służyć radą w trudnych sytuacjach.


W 1986 roku Cyndi Lauper nagrała piosenkę „True Colors”. Piękny, nastrojowy utwór przekazuje słuchaczom naukę, że prawdziwy przyjaciel zostanie z nami ze względu na nasze serce, a nie wygląd zewnętrzny. Ponadto nie musimy wstydzić się tego, kim naprawdę jesteśmy, ponieważ przyjaciel zaakceptuje nas bez względu na wszystko.


Jeżeli szukamy sposobu na to, aby podziękować przyjacielowi za to, że zawsze jest przy nas, utwór „Thank You for Being A Friend” w wykonaniu Andrew Golda z 1978 roku nada się do tego idealnie. Podmiot liryczny dziękuje swojemu przyjacielowi za to, że po prostu jest i ma nadzieję, że tak zostanie aż do samego końca życia. Ponieważ to właśnie przyjaźń liczy się ponad wszystko inne.


Piękno dziecięcej przyjaźni jest motywem utworu „We're Going To Be Friends” rockowego zespołu The White Stripes. Ballada opowiada o beztrosce dzieciństwa spędzonego w towarzystwie pierwszego przyjaciela. Gdy jej słuchamy, przed oczami stają czasy wspólnych zabaw na świeżym powietrzu i dzieleniu ławki w szkolnej klasie.

Polskie piosenki o przyjaźni

W przewrotny sposób o przyjaźni śpiewa Krzysztof Krawczyk w utworze „Mój przyjacielu” wykonanym wspólnie z Goranem Bregovicem. Pozornie wesoły, biesiadny utwór traktuje w rzeczywistości o bólu i rozczarowaniu po tym, jak przyjaciel okazuje się fałszywy i wbija nam nóż w plecy. Przesłaniem utworu jest uniwersalna prawda, że przyjaźń wiąże się z pewnymi zasadami i granicami, których nie wolno przekraczać.


Piosenkę o przyjaźni w swoim dorobku ma też m.in. Doda. Jedna z najbardziej charyzmatycznych artystek na polskiej scenie muzycznej stworzyła utwór „Dziękuję” z myślą o swoich wiernych fanach, którzy wspierają ją bez względu na to, czy jest akurat na topie, czy też nie.

Zobacz także:

Z wami dolecę do gwiazd, pokonam strach Bez was ciemno jest

Wzruszający, ale jednocześnie energiczny utwór z rockowym pazurem, ma dość uniwersalny wydźwięk i z pewnością może posłużyć jako piękny wyraz wdzięczności dla wąskiego grona najlepszych przyjaciół.


Z kolei o utracie przyjaźni i bólu z tym związanym opowiada utwór „Przyjaciel” zespołu Bajm. Dowiemy się z niego, jak wiele znaczy prawdziwa przyjaźń, oraz jak wielki smutek wiąże się z  jej utratą, Jest to jednocześnie utwór o akceptowaniu losu i znalezieniu w sobie sił, aby ruszyć dalej.

Nastrojowa piosenka „Przyjaciele po to są” w wykonaniu Bogusława Meca uczy, że przyjaciel pojawi się zawsze wtedy, kiedy będziemy go potrzebować. W chwilach zwątpienia, smutku i nieszczęścia pamiętajmy, że są ludzie, na których zawsze możemy polegać - wystarczy tylko ich wezwać.

Ważne przesłanie niesie ze sobą piosenka „Mój przyjacielu” zespołu Pectus. Artysta śpiewa o tym, że przyjaźń to uczucie, które trzeba pielęgnować. Jeżeli mamy osobę, na której nam zależy, powinniśmy zawsze ją wspierać i służyć pomocną dłonią.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Wiele piosenek zawiera pamiętne cytaty o prawdziwej przyjaźni. Oto niektóre z nich:

Ta przyjaźń to nasz wielki dar, więc proszę Cię o nią dbaj – cytat ze wspomnianej piosenki „Mój przyjacielu” zespołu Pectus traktuje o prawdziwej wartości przyjaźni.

Gdzie Ja tam Ty, w złe i dobre dni, Ty druha we mnie masz – to fragment z piosenki „Ty druha we mnie masz” z filmu „Toy Story”. Przekazuje, że przyjaciel zawsze nam pomoże w potrzebie.

Even if you're miles away I'm by your side – cytat z piosenki „Anytime You Need A Friend” w wykonaniu Mariah Carey. Prawdziwa przyjaźń przetrwa bez względu na odległość lub inne okoliczności.

I get by with a little help from my friends – to fragment utworu „With a Little Help from My Friends” zespołu the Beatles. Życie jest łatwiejsze z przyjaciółmi u boku.