Wyreżyserowany przez Ridleya Scotta „Gladiator” trafił na ekrany kin w maju 2002 roku i szturmem podbił wszelkie rankingi popularności. Przy budżecie 103 miliony dolarów zarobił ponad 457 milionów i zdobył 5 Oscarów oraz wiele innych nagród filmowych. Po dwóch dekadach oczekiwania na kontynuację blockbustera z Russelem Crowe fanki i fani stracili nadzieję, że powrót na arenę jest jeszcze możliwy. 

Spekulacje dotyczące powstania 2. części kultowej produkcji przedzierały się do mediów już kilkukrotnie. We wrześniu 2021 roku głos w sprawie ponownie zabrał sam reżyser, który dość jasno nakreślił, czy możemy spodziewać się kontynuacji. Tymczasem w lutym 2023 roku studio Paramount Pictures utarło nosa niedowiarkom, ogłaszając oficjalnie datę premiery 2. części „Gladiatora”. Dowiedzieliśmy się też, kto został wybrany do roli głównej w sequelu filmu. Co jeszcze wiemy o kontynuacji, która wciąż nie ma oficjalnego tytułu?

2. część filmu „Gladiator” powstanie

„Gladiator 2” to temat odświeżany od wielu lat. Pomimo licznych zapowiedzi dotyczących kontynuacji ostatecznie nie doczekaliśmy się jeszcze kolejnego filmu, który miałby związek z historią Maximusa Decimusa Meridiusa. Minęło już ponad 20 lat od premiery „Gladiatora” z Russellem Crowe w roli głównej. Pierwsze pogłoski na temat drugiej części zaczęły pojawiać się ponad dekadę temu. Rozmowy o sequelu stały się na tyle poważne, że w pewnym momencie muzyk i pisarz Nick Cave stworzył nawet scenariusz drugiej części filmu. Potem mijały lata, a temat w ogóle nie był poruszany. Odżył dopiero w 2017 roku. Wtedy plotki o sequelu „Gladiatora” nasiliły się, a Ridley Scott otwarcie wracał kilkukrotnie do tematu.

Temat drugiej części „Gladiatora” powrócił we wrześniu 2021 roku za sprawą wywiadu dla „Empire”, w którym Ridley Scott podzielił się swoimi planami zawodowymi. Jak zapowiadał wtedy jego najbliższe plany filmowe dotyczyć miały dwóch tytułów. Pierwszy z nich stanowił historyczny epos o Napoleonie zatytułowany „Kitbag”, w którym wystąpi Joaquin Phoenix. Jego premiera została zapowiedziana na 2023 roku. Następny po nim ma być natomiast sequel „Gladiatora”. Ridley Scott zdradził nawet, że kontynuacja jest już w trakcie pisania i będzie gotowa po jego napoleońskim filmie. Nie określił jednak jasno, kiedy miałyby się zacząć oficjalne prace i czy oba tytuły mogłyby mieć premierę w tym samym roku, jak to miało miejsce w przypadku „Ostatniego pojedynku” i „Domu Gucci”.

„Gladiator 2” – twórczynie i twórcy

Na szczęście teraz znamy już znacznie więcej szczegółów. 85-letni Ridley Scott, który w historii kina zapisał się wieloma wybitnymi tytułami (m.in. „Łowca Androidów”, „Obcy – 8. Pasażer Nostromo”, „Thelma i Louise”, „Helikopter w ogniu”), zajmie się nie tylko reżyserią, ale również produkcją sequela „Gladiatora” Za scenariusz odpowiada David Scarpa, który współpracował ze Scottem przy obrazach „Napoleona” i  „Wszystkie pieniądze świata”.Przy filmie ma pracować także kostiumografka Janty Yates i scenograf Arthur Max, którzy mieli swój udział w sukcesie oryginału z Russelem Crowe.

„Gladiator 2” – fabuła

Kontynuacja będzie rozgrywała się 20 lat później, w filmie zobaczymy więc kolejne pokolenie (zapewne czas akcji będzie osadzony około 200 lat p.n.e.). W oryginalnym „Gladiatorze” z roku 2000 Russell Crowe zagrał Maximusa Decimusa Meridiusa, rzymskiego żołnierza wziętego do niewoli, który przysięga zemstę na Kommodusie, granym przez Joaquina Phoenixa. Ponieważ – spoiler alert – pod koniec filmu Maximus umiera, w kontynuacji hitu ta postać nie będzie na pierwszym planie.

W centrum akcji będzie Lucjusz, wnuk Marka Aureliusza, a syn kochanki Maximusa, Lucilli (w tej roli Connie Nielsen). Więcej szczegółów dotyczących fabuły na ten moment nie znamy. Już teraz jednak można usłyszeć głosy, że historia Lucjusza wydaje się znacznie ciekawsza do opowiedzenia niż to było w przypadku bohatera Russella Crowe’a. Dlatego fani i fanki mają duże nadzieje na ekscytującą nową odsłonę. 

Zobacz także:

„Gladiator 2” – obsada

Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju, zatem nie znamy jeszcze pełnego składu obsady. Na ten moment nie wiemy nawet, czy Russell Crowe pojawi się na ekranie (w formie choćby retrospekcji lub wspomnień nowego pierwszoplanowego bohatera). Według dziennikarza Daniela Richtmana można spodziewać się powrotu Connie Nielsen jako Lucilli oraz Djimona Hounsou, który w produkcji sprzed dwóch dekad wcielił się w Jubę. Ze względu na na przeskok czasowy to podobno jedyni aktorzy z oryginalnej ekipy, którzy zagrają w kontynuacji.

Głośno jest natomiast o odtwórcy Lucjusza, którym jest nominowany do Oscara za „Aftersun” Paul Mescal. Jak donoszą branżowe media, aktor podpisał już kontrakt ze studiem Paramount Pictures. Przypomnijmy: w walce o Nagrodę Akademii Filmowej 27-latek zmierzył się z: Austinem Butlerem („Elvis”), Colinem Farrellem („Duchy Inisherin”), Brendanem Fraserem („Wieloryb”) i Billem Nighym („Living”). Co ciekawe, według (nieoficjalnych) doniesień, Mescal w castingach do roli w kontynuacji „Gladiatora” pokonał Butlera, a także takich kandydatów: Richard Madden („Eternals”), Miles Teller („Top Gun: Maverick”), oraz Timothée Chalamet („Diuna”).

Paul Mescal / fot. Getty Images

Z pewnością na następcę Russela Crowe’a będzie nałożona duża presja. Ten pierwszy za swoją kreację Maximusa otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Ktokolwiek więc zagra dorosłego Lucjusza z kontynuacji, będzie musiał urzec widzki i widzów w co najmniej takim stopniu, jak zrobił to weteran Hollywood.

Kolejny głośny angaż w nowym „Gladiatora” otrzymał Denzel Washington, który 16 lat temu zagrał tytułową rolę w filmie Ridleya Scotta „American Gangster”. W marcu dowiedzieliśmy się, że wielkie tuzy hollywoodzkiego kina ponownie spotkają się na planie. Na razie nie wiemy, w kogo wcieli się dwukrotny laureat Oscara. Dziennikarz Jeff Sneider nieoficjalnie przekazał, że mowa o mentorze Lucjusza, który będzie szkolić głównego bohatera do walk gladiatorów. Zgodnie z doniesieniami początkowo Washington nie był zainteresowany udziałem w projekcie. Zmienił jednak zdanie, kiedy zapoznał się ze scenariuszem Davida Scarpy.

fot. Getty Images

„Gladiator 2” – data premiery

Fanki i fani oryginalnej produkcji Scotta niestety muszą uzbroić się w cierpliwość, bo 2. część historii nieprędko trafi na ekrany. Kontynuacja „Gladiatora” ujrzy światło dzienne 22 listopada 2024 roku – ogłosiło na początku lutego 2023 studio Paramount Pictures. Jeśli jesteście zainteresowane i zainteresowani produkcją, zostańcie z nami – będziemy was update’ować, gdy tylko poznamy więcej szczegółów.