Filmy historyczne kostiumowe

Spośród wszystkich filmów kostiumowych, czyli takich, które rozgrywają się w dawnych czasach, w przeszłości i mają charakterystyczne dla danej epoki kostiumy oraz rekwizyty, szczególne miejsce w światowej kinematografii zajmują filmy kostiumowe historyczne. Wymagają one specjalnych kostiumów, które pozwalają wprowadzić widza w klimat opowiadanej przez reżysera i scenarzystę historii. Filmy historyczne kostiumowe powinny więc zachwycać kostiumami, a jednocześnie przenosić w jednej chwili widza do czasów dawno minionych i odwzorowywać je z zachowaniem wszelkich szczegółów i faktów.

Tak jest w przypadku filmu Troja z 2004 roku, dla którego inspiracją okazała się literatura. Film stanowi adaptację Iliady Homera, choć pewne wątki zostały zaczerpnięte też z Eneidy Wergiliusza. Geneza wojny trojańskiej przeniesiona na szklany ekran okazała się widowiskowym filmem historycznym. Rozmach przedsięwzięcia robi wrażenie, podobnie jak obsada. W rolach głównych zobaczyć można było Brada Pitta w roli Achillesa, czy Erica Bana jako Hektora. Orlando Bloom z kolei wcielił się w postać Parysa, który rozkochuje w sobie piękną Helenę, żonę władcy Sparty Menelaosa. Co ciekawe, właśnie Troja dostała nominację do Oscara w kategorii „Najlepsze Kostiumy”.

Z równie dużym rozmachem zrealizowano inny film historyczny kostiumowy, jakim jest Gladiator Ridleya Scotta z 2000 roku. To uciecha dla oka, nie tylko jeśli chodzi o same kostiumy właściwe dla epoki cesarstwa rzymskiego. Film opowiada historię jednego z najlepszych dowódców rzymskiej armii, Generała Maximusa, którego upodobał sobie cesarz Marek Aureliusz. Na łożu śmierci chce on, aby to właśnie jego podwładny zasiadł po nim na tronie Rzymu. Nie podoba się to jego synowi, prawowitemu dziedzicowi korony, Kommodusowi. Postanawia, że pozbędzie się ojca, a następnie rywala, a sam obejmie władzę. Maximus cudem unika śmierci, ale giną jego najbliżsi. On sam trafia do niewoli i zostaje wyszkolony na gladiatora. Jako niewolnik walczący na arenie wraca do Rzymu, gdzie chce dopełnić zemsty. Udaje mu się to, ale sam ponosi również śmierć, zostając jednocześnie jednym z największych bohaterów Imperium Rzymskiego. Ridley Scott znany jest ze swojej drobiazgowości i tak też tworzy swoje filmy. Gladiator nie jest tu żadnym wyjątkiem. Wszystkie zbroje czy oręża walki zostały wykonane w taki sposób, że idealnie wprowadzają w klimat starożytnego Rzymu. Film jest laureatem Oscara właśnie za Najlepsze kostiumy.

Mniej znanym filmem kostiumowym i jednocześnie historycznym jest Amadeusz z 1984 roku, opowiadający o życiu Wolfganga Amadeusza Mozarta, wybitnego kompozytora. Reżyserem filmu jest Milos Forman, który sam mówił, że jego dzieło jest właściwie fantazją na temat życia kompozytora. Film opowiada o rywalizacji między Mozartem, a nadwornym kompozytorem na dworze cesarza Austrii, Józefa II, Włochem Antonio Salierim. Dzięki Formanowi mamy okazję przenieść się do Wiednia za czasów panowania cesarstwa, obserwować jego przepych i przepiękne stroje damskie i męskie właściwe dla wybujałego, barokowego stylu drugiej połowy XVIII wieku.
 

Filmy kostiumowe romanse

Filmy kostiumowe o miłości to szerokie określenie, obejmujące wiele różnych produkcji. Wśród nich można wymienić filmy romantyczne kostiumowe i realizacje, które są po prostu typowymi wyciskaczami łez, ale ze znakomitymi strojami.

Ranking najlepszych filmów romantycznych kostiumowych otwiera u nas Wielki Gatsby. To film Baza Luhrmanna z 2013 roku, adaptacja klasycznej powieści napisanej przez Francisa Scotta Fitzgeralda. Zarówno fabuła, jak i scenografia, i doskonale dobrane do epoki kostiumy przeniosą nas do Nowego Jorku z lat 20. ubiegłego stulecia, gdy na ulicach królowali gangsterzy. To czasy prohibicji i wspaniałej muzyki jazzowej. W roli tytułowego milionera Gatsby'ego zobaczyć możemy Leonarda DiCaprio. Po latach spotyka on Daisy, dawną miłość (w tej roli Carey Mulligan). Młodzi nie mogli być razem z uwagi na różnice klasowe. Daisy wyszła za mąż za bogatego mężczyznę, a Gatsby uczynił wszystko, aby też stać się bogaczem. Jednak pieniądze nie zmieniły faktu, że w sercu czuł wielką pustkę. Na przyjęciach urządzanych przez Gatsby'ego zjawiała się elita Nowego Jorku – ubrana od stóp do głów w bogato zdobione kreacje, pełne szyku. To one przyciągną bez wątpienia uwagę widza.

Filmy o miłości, które musicie obejrzeć przynajmniej raz w życiu

Być może najlepszym filmem kostiumowym o miłości jest produkcja sprzed ponad 80 lat – Przeminęło z wiatrem. Można uznać ją za prekursora dobrych, romansów kostiumowych. Przez lata była podziwiana za świetne stroje, które imponowały kolejnym pokoleniom swoją wiarygodnością. Warto podkreślić, że wyreżyserowane przez George Cukora i Sama Wooda Przeminęło z wiatrem jest ekranizacją powieści Margaret Mitchell. W rolach głównych zobaczymy tu: Vivien Leigh w roli Scarlett O'Hara oraz Clarka Gable'a w roli Rhetta Butlera.

Klasycznym wyciskaczem łez z cudownymi kostiumami jest film Anna Karenina z 2012 roku. To ekranizacja powieści Lwa Tołstoja, która została zrealizowana z bardzo dużym rozmachem, także jeśli chodzi o dobór kostiumów. Opowiada o tragicznej miłości tytułowej Anny Kareniny (w tej roli Keira Knightley) i Aleksego Wrońskiego (Aaron Taylor-Johnson).
 

Filmy kostiumowe dramaty

Jednym z dobrych filmów dramatycznych kostiumowych jest Barry Lyndon Stanleya Kubricka. To arcydzieło pod względem autentyczności wszystkich elementów składowych produkcji. Co ciekawe, film ten kręcono niemal wyłącznie z wykorzystaniem światła słonecznego i światła ze świec. Ten dramat kostiumowy z 1975 roku opowiada o irlandzkim młodzieńcu, tytułowym Barrym Lyndonie, który chce wkroczyć do wyższych sfer i przedostać się do niedostępnej dla niego arystokracji. W roli Lyndona zobaczymy tutaj Ryana O'Neala. Film Kubricka opiera się o postać z klasycznej powieści autorstwa Williama Makepeace'a Thackeraya.

Dobrym dramatem kostiumowym jest też Siódma pieczęć z 1957 roku. Film Ingmara Bergmana to opowieść filozoficzna, w której mowa jest o odwiecznej walce dobra ze złem. Akcja osadzona jest w średniowiecznej rzeczywistości, kiedy rycerz powraca z wyprawy krzyżowej i prowadzi rozmowy ze śmiercią w czasie gry w szachy.

Najbardziej wzruszające filmy: łzy gwarantowane!
 

Najnowsze filmy kostiumowe

Jednym z najnowszych filmów kostiumowych jest produkcja Miłość i hazard z 2018 roku w reżyserii Gábor Herendi. Akcja rozgrywa się w czasach tuż po rewolucji węgierskiej w 1848 roku. Głównym bohaterem jest młody Erno (w tej roli Ervin Nagy), który stracił wszystko po rewolucji, ale przepustką do lepszego życia i miłości ma być okiełznanie klaczy Miód o ognistym charakterze.

W 2018 roku premierę miał także film kostiumowy Faworyta Jorgosa Lanthimosa. To obsypane nagrodami dzieło, które jest artystycznym obrazem ukazującym czasy panowania królowej Anny. Kiedy monarchini podupada na zdrowiu, władzę przejmuje dama dworu, lady Sarah. Jednak jej przywileje nikną, kiedy na dworze zjawia się nowa służąca Abigail (Emma Stone). Królową Annę bezbłędnie zagrała Olivia Colman, która za tę rolę dostała Oscara.

Zobacz także: Porywające filmy muzyczne – zatrać się w dźwiękach i fabule!