„Pozycja obowiązkowa”, czyli „Pięćdziesiąt twarzy Greya” dla dojrzałych kobiet

Pamiętacie film „Pozycja obowiązkowa” (oryginalny tytuł „Book Club”)? To właśnie w nim poznaliśmy cztery kobiety około sześćdziesiątki – Diane (Diane Keaton), Sharon (Candice Bergen), Vivian (Jane Fonda) i Carol (Mary Steenburgen) – które raz w miesiącu spotykają się w swoim klubie czytelniczym, żeby podyskutować o literaturze.

Tematem jednego ze spotkań jest powieść „Pięćdziesiąt twarzy Greya” autorstwa brytyjskiej pisarki E.L. James. Lektura, jak się okazuje, przynosi wiele ekscytacji. Idąc tropem erotycznych ekscesów Anastasii i Christiana, koleżanki postanawiają rozbudzić swoje życie intymne.

Teraz dziewczyny wracają i będą czytać kolejną – niezbyt ambitną – ale wnoszącą wiele emocji pozycję.

„Pozycja obowiązkowa 2” wraca z kolejnym rozdziałem

Sequel filmu „Pozycja obowiązkowa”, który w oryginale otrzymał tytuł „Book Club: The Next Chapter”, przenosi nasz klub czytelniczy do Europy. Panie są pogrążone w lekturze „Alchemika”, kiedy zaskakuje je wiadomość o tym, że  Vivian (postać Jane Fondy) wychodzi za mąż. Przyjaciółki postanawiają uczcić radosną nowinę podróżą do Włoch, gdzie zamierzają należycie się zabawić przed ślubem koleżanki. Kiedy sprawy wymykają się spod kontroli i tajemnice wychodzą na jaw – głosi oficjalny opis filmu – relaksujące wakacje zamieniają się w jedyną w swoim rodzaju przygodę w terenie.

„Pozycja obowiązkowa 2” – twórcy i twórczynie

Mimo mieszanych recenzji pierwszy „Book Club” odniósł duży sukces kasowy, zarabiając na całym świecie 104 miliony dolarów przy budżecie wynoszącym zaledwie 14 milionów. Czy kontynuacja także zaskarbi serca widzek i widzów? Są na to duże szanse, bo za sequel odpowiadają te same osoby.

Za kamerą, tak jak w przypadku „Pozycji obowiązkowej” z 2018 roku, stanął Bill Holderman. Podobnie jak poprzednio reżyser napisał scenariusz wraz z Erin Simms. Ta dwójka zajęła się także produkcją filmu. Producentami wykonawczymi są Brad Weston, Trish Hofmann, Enzo Sisti i Andrew Duncan.

„Pozycja obowiązkowa 2” – obsada

W kontynuacji „Pozycji obowiązkowej” w rolach głównych ponownie zobaczymy: Jane Fondę, Diane Keaton, Candice Bergen i Mary Steenburgen.

Zobacz także:

W obsadzie powracają także Andy Garcia, Don Johnson i Craig T. Nelson. Na ekranie pojawią się również nowe twarze, w tym:

  • Giancarlo Giannini – włoski aktor i reżyser, zdobywca Złotej Palmy za pierwszoplanową rolę w obrazie „Miłość i anarchia” (1973),
  • Hugh Quarshie – Brytyjczyk urodzony w Ghanie, którego możecie kojarzyć z produkcji: „Sprawa Stephena Lawrence'a”, „Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo” czy „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”,
  • Vincent Riotta – brytyjski aktor, którego znacie m.in. z obrazów: „Pod słońcem Toskanii”, „ Słodki koniec dnia”, „Mroczny Rycerz” czy „Dom Gucci”.

 

„Pozycja obowiązkowa 2”: kiedy premiera?

„Pozycja obowiązkowa 2” trafi do kin 12 maja 2023 roku, czyli na chwilę przed Dniem Matki w Polsce (i dokładnie w Dzień Matki w USA). Focus Features będzie dystrybuować film w Stanach Zjednoczonych, za dystrybucję poza Ameryką odpowiada Universal Pictures International.

„Pozycja obowiązkowa 2”: zobacz zwiastun

W grudniu 2022 roku światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun filmu „Pozycja obowiązkowa 2”. W krótkim wideo Keaton, Fonda, Bergen i Steenburgen wyruszają na wymarzony wieczór panieński do Włoch, a dokładnie mówiąc: do Rzymu. Nie trzeba długo czekać, by piękne miejsca rzuciły urok na naszą czwórkę. Uwielbiam to miasto – mówi Carole. Kocham wszystko, co rozpada się bardziej niż ja – odpowiada Sharon. A my już nie możemy się doczekać całości.