BAFTA 2022: nagrody wręczone

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) po raz 75. przyznała jedne z najbardziej prestiżowych nagród na świecie.  Gala wręczenia „brytyjskich Oscarów, która odbyła się 13 marca w Royal Albert Hall w Londynie, przyciągnęła najznamienitsze gwiazdy przemysłu filmowego i rozrywkowego.

Najwięcej, bo aż 12 nominacji do statuetek, otrzymała „Diuna” Denisa Villeneuve'a , która zakończyła wieczór z 5 wyróżnieniami (za najlepsze zdjęcia, muzykę do filmu, efekty specjalne, scenografię oraz dźwięk). Wielkim zwycięzcą okazał się wyreżyserowany przez Jane Campion film z Benedictem Cumberbatchem „Psie pazury”. Uznana filmowczyni otrzymała również nagrodę za reżyserię. Natomiast najlepszym filmem brytyjskim roku ogłoszony został autobiograficzny „Belfast” Kennetha Branagha.

Jeśli chodzi o kategorie aktorskie, jury dokonało zaskakujących wyborów. Nagrodę za najlepszą rolę pierwszoplanową otrzymała brytyjska aktorka Joanna Scanlan, która wystąpiła debiucie Aleema Khana „Po miłości”. Nagroda dla najlepszego aktora powędrowała do WiIla Smitha za główną rolę w filmie „King Richard: Zwycięska rodzina” („pewniakiem” do zwycięstwa był Benedict Cumberbatch za swoją kreację w „Psich pazurach”). Najlepszą aktorką w roli drugoplanową okrzyknięto Arianę DeBose za występ w „West Side Story” Stevena Spielberga, zaś za drugoplanową rolę w filmie „CODA” wyróżniony został Troy Kotsur.

BAFTA 2022: Rebel Wilson z ważnym przesłaniem dla Putina

Podczas ceremonii wręczenia nagród nie zabrakło dowodów solidarności z Ukrainą toczącą wojnę z rosyjską armią. Liczne gwiazdy (m.in. Benedict Cumberbatch) miały na piersi wstążki bądź przypinki w ukraińskich barwach. Przewodniczący BAFTA Krishnendu Majumdar oznajmił na początku: „Jednoczymy się z kolegami z Ukraińskiej Akademii Filmowej i wyrażamy nadzieję, że szybko nastanie pokój. Jesteśmy wdzięczni dziennikarzom i filmowcom, którzy relacjonują wydarzenia na Ukrainie. Wielu z nich to członkowie BAFTA. Nasze myśli są teraz z ludźmi w Ukrainie i tymi, których dotykają inne konflikty na całym świecie”.

Prowadząca galę aktorka i komiczka Rebel Wilson, znana m.in. z tytułów takich jak „Pitch Perfect”, „Jak romantycznie!” czy „Oszustki”, pozwoliła sobie na bardziej dosadny komentarz.  Zapowiadając występ Emilii Jones z piosenką z „CODA” - filmu z obsadą, w której przeważały osoby niesłyszące - wspomniała, że był on tłumaczony na amerykański i brytyjski język migowy.

Na szczęście w każdej wersji języka migowego jest gest przeznaczony dla Putina - powiedziała, pokazując do kamery środkowy palec.

Podczas transmisji w BBC gest aktorki został zamazany.

 

Zobacz także: