Redukcja tkanki tłuszczowej wymaga sporego samozaparcia, więc na samym początku, warto omówić kwestię mobilizacji. Bez właściwej motywacji, nie ma mowy o efekcie, bowiem powodzenie odchudzania jest uwarunkowane systematycznością i rygorem. Wielu kobietom nie przeszkadzają większe krągłości i nie sposób odmówić im racji. Nie ma bowiem jednego słusznego kanonu piękna, więc to nie w tym obszarze należy szukać chęci do działania. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że w przyszłości, nadwaga lub otyłość może stać się przyczyną wielu poważnych schorzeń. Cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze - to tylko kilka przykładów z długiej listy możliwych konsekwencji. Chcesz zgubić kilka centymetrów w talii? Bardzo dobrze, ale zrób to przede wszystkim dla swojego zdrowia. To najlepsza motywacja, a ta będzie ci bardzo potrzebna.

Redukcja tkanki tłuszczowej - czy przeprowadzana szybko jest zdrowa?

Redukcja tkanki tłuszczowej wymaga czasu, nie oznacza to jednak, że na pierwsze efekty trzeba będzie czekać w nieskończoność. Błędem jest jednak dążenie do możliwie najszybszego uzyskania wymarzonej sylwetki. Powiedzmy to wprost - wieloletnich zaniedbań w kwestiach żywieniowych i związanych z aktywnością fizyczną nie da się nadrobić w dwa tygodnie, to po prostu niemożliwe. Katorżnicze diety nie są skuteczne. Wynika to z faktu, że jeżeli organizm nie otrzyma wszystkich składników odżywczych, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, zacznie gromadzić zapasy magazynowe. Pamiętaj, organizm zawsze dąży do równowagi. Nawet jeżeli uda ci się w ten sposób schudnąć, redukcja masy będzie realizowana kosztem tkanki mięśniowej, a to zjawisko jest wyjątkowo niepożądane - utrata wagi nie może odbywać się kosztem zdrowia. Inna sprawa, po zakończeniu „diety głodowej", najprawdopodobniej wystąpi efekt jo-jo. 

A może skuteczne okażą się „mordercze" treningi? Chyba nie bez powodu mówi się, że aby schudnąć, trzeba „spać na siłowni"? Niestety, jest to kolejny błąd, popełniany przez osoby, które chcą osiągnąć zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Jeżeli pozbawimy organizm czasu na odpoczynek i regenerację, dorobimy się jedynie przewlekłego zmęczenia i kontuzji. Zatem, jak zredukować tkankę tłuszczową? Co jeść na redukcji tkanki tłuszczowej? Jak powinien wyglądać odpowiedni plan treningowy? Aby móc mówić o skutecznym odchudzaniu, najpierw należy zrozumieć, jak realizowana jest redukcja tłuszczu.

Redukcja tkanki tłuszczowej - na czym polega?

Redukcja tkanki tłuszczowej jest możliwa wyłącznie w warunkach właściwego pobudzenia zachodzących w organizmie procesów metabolicznych. Aby móc odpowiednio zadbać o metabolizm, należy działać dwutorowo - na polu odżywiania i aktywności fizycznej. 

Organizm ludzki to niezwykle inteligentna „maszyna". Tkanka tłuszczowa to nic innego, jak zapasy energetyczne. Te gromadzone są także pod postacią glikogenu mięśniowego, ale to tłuszcz stanowi największą rezerwę w ustroju. Jak wspomnieliśmy wcześniej, organizm zawsze dąży do zachowania równowagi, więc w przypadku, gdy liczba dostarczanych kalorii drastycznie spadnie, nasze ciało w pierwszej kolejności sięgnie po energię zgromadzoną w mięśniach, wszystko po to, żeby zapasy przetrwały możliwie najdłużej. W celu skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej, należy zmusić ciało do czerpania energii z tłuszczu, nie z zawartych w białkach aminokwasów. Trzeba to robić rozsądnie, w przeciwnym wypadku grozi nam szybki powrót do wagi wyjściowej. Co zatem oznacza w tym przypadku szybka redukcja tkanki tłuszczowej? Bezpieczna utrata wagi nie powinna być większa niż 4 proc. całkowitej masy ciała w ciągu miesiąca.

Redukcja tkanki tłuszczowej - dieta kluczem do sukcesu?

Redukcja tkanki tłuszczowej, w pierwszej kolejności, wymaga wdrożenia odpowiedniej diety. Dobra informacja - jedzenie na redukcji nie wymaga wyrzeczeń ponad ludzkie siły. Kluczem do skutecznej diety jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych makro- i mikroskładników. W jadłospisie nie może zabraknąć węglowodanów, białka i tłuszczy. Chwileczkę, tłuszczy? Dokładnie tak! Jeżeli tłuszcz nie zostanie dostarczony wraz z pożywieniem, praca istotnych hormonów i enzymów zostanie zaburzona, a wchłanianie mikroskładników ulegnie drastycznemu zmniejszeniu. Poza tym, deficyt tłuszczu spowoduje, że organizm zacznie oszczędzać nagromadzone zapasy. Ważne jest jednak przestrzeganie trzech istotnych zasad - dostarczany tłuszcz powinien być wartościowy (taki jest zawarty m.in. w oliwie z oliwek, w rybach morskich i w orzechach), węglowodany powinny charakteryzować się niskim indeksem glikemicznym, a białko musi pochodzić z chudego mięsa.

Dierta na szybką redukcję tkanki tłuszczowej musi wytwarzać deficyt kaloryczny, inaczej organizm nie sięgnie po zapasy w postaci tłuszczu. Nie można jednak przesadzać. Zależnie od wieku, stanu zdrowia i masy ciała, dzienna ilość kalorii powinna wynosić 80-90 proc. normalnego zapotrzebowania kalorycznego.  

Zobacz także:

Nasz pierwszy raz z... dietą pudełkową. Przez miesiąc testowałyśmy catering z dostawą do domu i dzięki temu nauczyłyśmy się jednej bardzo ważnej rzeczy [NOWY CYKL REDAKCYJNY] >>>

Redukcja tkanki tłuszczowej - jakie ćwiczenia stosować w jej trakcie?

Redukcja tkanki tłuszczowej nie może opierać się wyłącznie na diecie. Bez zdrowej porcji aktywności fizycznej, nie ma mowy o skutecznym odchudzaniu. Podstawowa zasada jest prosta - ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej muszą być regularne. Należy bowiem wiedzieć, że to nie ruch inicjuje spalanie kalorii. Odpowiadają za to procesy bio-chemiczne, które zostają aktywowane w trakcie wysiłku. Nie należy jednak zapominać o czasie, który jest wymagany do regeneracji organizmu. Tydzień powinien zatem składać się z 3-4 dni treningowych.

Osoby początkujące powinny wdrożyć trening cardio, który przewiduje ruch w obszarze tętna tlenowego. Bardziej zaawansowane osoby mogą przestawić się na trening interwałowy, który uwzględnia ćwiczenia intensywne i średniointensywne, organizm pracuje zatem w przedziale tętna beztlenowego i tlenowego. Jeżeli przy okazji odchudzania nie chcemy utracić masy mięśniowej, treningi cardio lub interwałowe warto połączyć z ćwiczeniami siłowymi.

Jak zacząć biegać? Sprawdź, jakie są zalety regularnego biegania i jak wygląda plan treningowy dla początkujących >>>