Dobrze wyregulowane brwi dodają twarzy charakteru i pomagają zaakcentować jej rysy. Dopasowanie kształtu brwi do twarzy jest bardzo istotne, ponieważ prawidłowy wybór w tej kwestii diametralnie może zmienić nasz wygląd. Odpowiednio ukształtowane łuki brwiowe, podkreślone dodatkowo makijażem lub henną, to prosty, a zarazem niezwykle efektowny sposób na to, by poczuć się piękną. Brwi mogą nie tylko poprawić ogólny wyraz twarzy, ale też wizualnie zmniejszyć szerokie czoło, wysmuklić nos, podkreślić owal twarzy czy złagodzić lub wyostrzyć spojrzenie.

Depilacja brwi jest jednym z podstawowych zabiegów oferowanych przez salony kosmetyczne. I choć ich wyregulowanie u kosmetyczki nie jest drogie, równie dobrze można zrobić to samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Za pierwszym razem taki zabieg może wydawać się trudny, z czasem jednak nabiera się wprawy, a utrzymanie zadbanych brwi zajmuje jedynie parę minut raz na kilka lub nawet kilkanaście dni. Zanim jednak zaczniemy, warto poznać podstawowe zasady depilacji brwi.

Regulacja brwi krok po kroku

Jak wyregulować brwi, żeby efekt był olśniewający, a cała twarz nabrała wyrazu? Na początek warto zastanowić się, jaki kształt chcemy im nadać. Czy mają być mocniej wydepilowane, czy tylko leciutko wyregulowane? Zanim przystąpimy do depilacji, pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie twarzy, a następnie zaznaczenie kredką do oczu obszarów, z których będziemy później wyrywać włoski. Jeśli brwi są gęste, dobrze jest je najpierw przeczesać specjalnym grzebykiem lub szczoteczką.

Kiedy już wiemy, które włoski rosną poza ustaloną przez nas linią idealnych brwi, przystępujemy do ich stopniowego usuwania. Jak wyrywać brwi? Używamy do tego ostro zakończonej pęsety. Łapiemy po jednym włosku, jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyrywamy go. Ważne jest, aby usuwać je wraz z cebulkami i zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Bezpośrednio po zabiegu regulacji brwi może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie i niewielka opuchlizna. Jest to normalny objaw, który powinien dość szybko ustąpić. Ulgę przyniesie zrobienie zimnego okładu, np. z owiniętej w chusteczkę kostki lodu. Jeśli podrażnienie długo się utrzymuje można też sięgnąć po łagodzącą maść np. z pantenolem czy alantoiną.

Jak dobrze wyregulować brwi?

Istnieje kilka zasad, które pomagają dobrze wyregulować brwi. Najważniejsza z nich mówi o tym, że depilujemy jedynie ich dolną część. Z górnej linii możemy wyrwać pojedyncze włoski, jeśli wyraźnie odstają od całości, jednak nie należy naruszać jej naturalnego kształtu. Regulując brwi od góry bardzo łatwo zaburzyć proporcje, a wyskubanie tego obszaru skutkować będzie nienaturalnym wyglądem. Co więcej błędy popełnione podczas depilacji górnej części brwi bardzo trudno później skorygować.

Ile odrastają brwi? I co zrobić, aby brwi odrastały szybciej? >>>

Zobacz także:

O ile większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że grube, zarośnięte brwi wyglądają nieciekawie i nadają twarzy groźny wyraz, nie wszyscy są świadomi, że za cienkie łuki brwiowe też nie dodają urody. Moda na takie brwi utrzymywała się dość długo w latach 90. Jednak nie wygląda to korzystnie i mało komu pasuje. Zbyt mocne wyskubywanie brwi i zostawianie jedynie cieniutkich niteczek sprawia, że odbieramy naszej twarzy atut, jakim są naturalnie ukształtowane, ładne łuki.

Częstym błędem popełnianym przez wiele pań, które same regulują sobie brwi, jest nadanie im kształtu, który jest gruby na początku i bardzo cieniutki na końcu. Wprawdzie lekko zwężający się łuk brwiowy będzie wyglądać ładnie, jednak zbyt duża dysproporcja pomiędzy jego początkiem i końcem zaburza nie tylko kształt samych brwi, ale też rysy całej twarzy.

Jak samemu regulować brwi?

Samodzielne wyregulowanie brwi nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Kiedy mamy już wprawę, zrobimy to w kilka minut. Najtrudniejszym etapem jest dopasowanie ich kształtu. Jeśli nie wiesz jak wymodelować brwi, żeby był on odpowiedni, można za pierwszym razem udać się do kosmetyczki, a później jedynie regularnie wyrywać odrastające włoski, aby podtrzymać efekt.

Jeśli decydujemy się na samodzielną depilację brwi, warto zaopatrzyć się nie tylko w dobrą pęsetę, ale też w powiększające lusterko, które znacznie ułatwi nam wykonanie tego zabiegu. Pamiętajmy także o dobrym, najlepiej dziennym oświetleniu.

Jak wyrównać brwi, jeśli robimy to po raz pierwszy? Najlepiej zacząć małymi kroczkami i na początek jedynie lekko poprawić ich kształt. Jeśli po kilku dniach stwierdzimy, że regulacja była zbyt delikatna, a nasze brwi wymagają poprawek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrwać kolejne włoski i stopniowo dopracowywać idealny kształt, który będzie dla nas satysfakcjonujący. Taka metoda jest znacznie bezpieczniejsza niż jednorazowe wyrwanie zbyt dużej ilości włosków, ponieważ ich brak może być później trudno zamaskować, a odrastanie trochę potrwa.  

Jak wyrywać brwi by były idealnie wyregulowane?

Do samodzielnego wyrywania brwi nie potrzeba specjalnych akcesoriów, wystarczy zwykła pęseta, którą bez problemu kupimy w każdym sklepie kosmetycznym. Nie musi być ona droga, jednak przy zakupie warto zwrócić uwagę na jej końcówkę. Lepiej sprawdzi się cienka i ostra, ponieważ łatwiej będzie uchwycić nią nawet najmniejsze włoski. Pęseta o grubszym zakończeniu może powodować więcej podrażnień skóry. Jednak jej dobór jest sprawą indywidualną. Jeśli wyrywanie brwi jest dla nas trudne i niewygodne, zamiast się zniechęcać, warto najpierw wypróbować inną pęsetę.

Brwi można też depilować za pomocą plastrów z woskiem. Plusem takiego rozwiązania jest to, że usunięte tym sposobem włoski nie odrastają tak szybko. Dodatkowo metoda ta pozwala usunąć też jasny, niewidoczny gołym okiem meszek, co daje efekt idealnie wyregulowanych brwi. Jednak regulacja brwi woskiem jest znacznie trudniejsza i wymaga wprawy oraz dużej precyzji. Najlepiej przeprowadzić ją u kosmetyczki. Samodzielnie można zastosować plastry z woskiem w miejscach, gdzie włosków jest dużo i bardzo wyraźnie wychodzą one poza linię naturalnych łuków np. w przestrzeni pomiędzy brwiami, nad nosem.

Jak wyregulować brwi pęsetą, żeby nie było to bolesne? Dla niektórych osób problem ten w ogóle nie istnieje, a depilacja brwi nie powoduje żadnych nieprzyjemnych odczuć. Jednak ci, którzy mają inną strukturę włosków, albo są bardziej wrażliwi na ból, mogą męczyć się przy regulacji brwi. Dobrym pomysłem jest, aby przystąpić do zabiegu tuż po kąpieli. Skóra jest wtedy rozgrzana, a przez to miękka i rozpulchniona. Dzięki temu włoski będą łatwiej wychodzić, a ich wyrywanie nie będzie aż tak nieprzyjemne. Pozwoli to także uniknąć podrażnień.

Depilacja brwi w domu - zrób ładny kształt

Jak wyregulować brwi w domu? Dla wielu osób decydujących się na samodzielną depilację brwi, najtrudniejszym krokiem jest nadanie im idealnego kształtu. Pomóc może zastosowanie popularnego triku, do którego można użyć zwykłego ołówka. Przykładamy go do twarzy tak, aby dotykał skrzydełka nosa oraz przechodził przez wewnętrzny kącik oka. Miejsce, w którym ołówek przecina się z łukiem brwiowym powinien wyznaczać jego początek.

Na podobnej zasadzie ustalamy, gdzie powinna kończyć się brew z tym, że tym razem ołówek przykładamy ukośnie, od nosa do zewnętrznego kącika oka. Natomiast przykładając go po skosie tak, aby dotykał skrzydełka nosa i przechodził przez źrenicę, wyznaczymy najwyższy punkt na naszym łuku brwiowym.

Ustalone w ten sposób trzy punkty pomogą wypracować idealny kształt brwi, który będzie najlepiej współgrać z naszą twarzą. Dobrze jest od razu zaznaczyć je kredką do oczu, co bardzo ułatwi późniejsze wyrywanie włosków z odpowiednich obszarów.

Wyregulowane brwi - kształty

Brwi mogą być różne - cieńsze lub grubsze, proste, zaokrąglone, albo wygięte w łuk. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na ładny kształt brwi, który będzie pasować każdemu. Nie warto kierować się w tej kwestii modą, która przemija po kilku sezonach. Najlepsze efekty uzyskamy podkreślając naturalny zarys naszych łuków brwiowych, który będziemy jedynie korygować, a nie diametralnie zmieniać.

Wygląd brwi powinien komponować się z naszą urodą. Osoby o twarzy owalnej najlepiej wyglądają w lekko zaokrąglonych brwiach o łagodnej linii. Przy twarzy kwadratowej lub kanciastej dobrze sprawdzą się wyraźnie zaakcentowane łuki. Okrągłej buzi dobrze zrobią wysokie łuki brwiowe bez zbytnich zaokrągleń, natomiast twarz trójkątna nabierze łagodnego wyrazu przy zaokrąglonych, łagodnych brwiach.