Sok uzyskiwany z pnia brzozy uznawany jest za niezwykle cenny napój. Zbiera się go na wiosnę, w okolicy marca i kwietnia. Choć to on ma najwięcej prozdrowotnych właściwości, można też uzyskiwać sok z pączków, a także liści brzozowych. W zależności od potrzeb, można go używać do różnych celów i pomagać sobie na wiele sposobów.

Co to jest sok z brzozy?

Sok brzozowy to wyciąg, który ma w sobie garbniki, aminokwasy, naturalne przeciwutleniacze, a także pierwiastki, takie jak wapń, żelazo, miedź czy potas. Inaczej nazywa się go oskołą. Specyfik ten zdobył istotne miejsce w szeregu środków wykorzystywanych w medycynie ludowej – ma ona na celu przeciwdziałać rozwojowi komórek nowotworowych.

Aby uzyskać wartościowy sok z brzozy, należy w pierwszej kolejności odszukać właściwe drzewo. Brzoza musi mieć przynajmniej dziesięć lat. W jej pniu wierci się malutki otwór, w który następnie wkłada się rurkę albo specjalny lejek. Drugi koniec rurki wkłada się do pojemnika, by tam mógł przedostawać się sok z drzewa. Niekiedy cały proces może trwać około dwóch dób.


Arbuz – właściwości, witaminy, cukier, kalorie. Za co go kochamy? >>>
 

Sok z brzozy – właściwości

Na co pomaga sok z brzozy? Tak naprawdę może przydać się w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Przede wszystkim, może wspierać układ immunologiczny, chroniąc organizm przed bakteriami i wirusami (dlatego zaleca się go pić w okresie jesienno-zimowym). Sok sprawdza się także w przypadku występowania bólów reumatycznych, a przede wszystkim rwy kulszowej (wykorzystuje się specjalną maść wzbogacaną sokiem z brzozy). Wyciąg z brzozy zbija ponadto gorączkę, jak również działa przeciwzapalnie. Jest doskonałą pomocą dla układu krwionośnego, a także zdradza działanie moczopędne. Dzięki funkcji detoksykacyjnej, jest nieocenioną pomocą dla wątroby.

Jak pić sok z brzozy?

Sok z brzozy można pić regularnie, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Dawkowanie powinno być kontrolowane, gdyż nie należy przekraczać jego zalecanej porcji. Nie należy przyjmować więcej, niż 150 mililitrów tego specyfiku na dobę. Całą porcję powinno się jednak rozłożyć na dwie lub trzy części, by nie pić wszystkiego naraz. Tylko w takim wypadku sok z brzozy może wspomagać wątrobę, a także właściwą pracę nerek oraz układu moczowego. Buduje też naturalną odporność. Choć zaleca się go przyjmować zwłaszcza w chłodniejszym czasie, gdy panuje sezon grypowy, doskonale sprawdzi się latem jako napój nawadniający.


7 sposobów na lepszą skórę. Co robić, pić, jeść i jak pielęgnować cerę? >>> 
 

Zobacz także:

Sok z brzozy na włosy

Działanie soku z brzozy wpływa też pozytywnie na włosy. Dobrze sprawdza się szczególnie w przypadku włosów osłabionych i wypadających. W takim wypadku pomocna okazuje się naturalna płukanka z soku z brzozy. Włosy stają się wówczas nie tylko gęstsze, ale i bardziej puszyste. Można stosować specyfik zarówno przed, jak i po myciu włosów. Nie zaszkodzi też używać go dzień po nim. Wyciąg brzozowy świetnie poradzi sobie ponadto z podrażnieniami skóry głowy. W takim wypadku należy go wcierać w samą skórę głowy, unikając dotykania włosów. Najlepiej pozostawić go wówczas na noc bez spłukiwania lub po prostu na kilka godzin.

Sok z brzozy na trądzik

Sok z brzozy znajduje swoje zastosowanie także przy skórze z niedoskonałościami. Z tego względu sięgają po niego przede wszystkim osoby zmagające się z dolegliwościami trądzikowymi. W takim wypadku może on z powodzeniem zastępować tonik. Doskonale oczyszcza, a jednocześnie rozjaśnia cerę, pozwalając sprawnie pozbyć się wszelkich przebarwień. Cera wygląda też od razu na znacznie świeższą, a skóra nabiera znaczącej elastyczności.


To serum zmniejsza niedoskonałości w jedną noc. I kosztuje niecałe 20 zł! >>>
 

Sok z brzozy – przeciwwskazania

Z picia soku z brzozy powinny bezwzględnie zrezygnować wszystkie osoby, które mają alergię na pyłki brzozy. Skutki uboczne picia soku z brzozy występują raczej rzadko, dlatego też uważa się go za specyfik bezpieczny dla dorosłego człowieka. Mimo wszystko, jeśli wystąpi jakakolwiek nadwrażliwość czy reakcja skórna, należy odstawić wyciąg. W przypadku dziecka zaleca się podawanie niewielkich ilości soku z brzozy i uważne obserwowanie reakcji, jaka u niego wystąpi. Odradza się natomiast stosowanie go u kobiet w ciąży, ponieważ nie ma jednoznacznych danych mówiących o tym, by jego podanie było w pełni bezpieczne dla matki i płodu.

Sok z brzozy – cena, gdzie kupić

Woda z brzozy, czy inaczej sok z brzozy to produkt powszechnie dostępny. Można go odnaleźć w dowolnym sklepie ze zdrową żywnością lub prowadzącym sprzedaż ziół. Jego cena nie jest zbyt wygórowana – za litr przyjdzie nam zapłacić od 9 do 10 złotych.

Sok z ogórka. Poznaj jego odmładzające właściwości

Sok z brzozy – przechowywanie

Aby zachować wszystkie cenne właściwości soku z brzozy, trzeba zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. To dosyć trudne, ponieważ ten specyfik wykazuje się wyjątkowo niską trwałością. W przypadku świeżego soku z brzozy, możliwe jest przechowywanie specyfiku przez trzy doby w lodówce. Gdyby przechowywać go w temperaturze pokojowej, zmętniałby i uległ rozkładowi mikrobiologicznemu. Jeśli zaś chodzi o kupowane specyfiki, najczęściej są one poddane ultrafiltracji bądź wyjaławianiu promieniowaniem ultrafioletowym. Możemy też spróbować wpłynąć pozytywnie na trwałość soku z brzozy, dodając do niego kwas cytrynowy lub miód. Wtedy jego trwałość wydłuży się do około 10 dni (o ile będzie się go przechowywać w lodówce).


Koktajl z mango na 3 sposoby. Proste, pyszne i zdrowe przepisy >>>