Sól morska do włosów pomaga w uzyskaniu efektu naturalnych fal, ale działanie tego wspaniałego kosmetyku nie kończy się na utrwalaniu fryzury. Jakie jeszcze właściwości wykazują preparaty do włosów zawierające sól morską?
 

Sól morska do włosów – jakie ma właściwości?

Sól morska do włosów działa wzmacniająco, oczyszczająco i złuszczająco. Oprócz tego, neutralizuje działanie toksyn (a tych nie brakuje w naszym otoczeniu), zapobiega reakcjom alergicznym lub łagodzi te, które już wystąpiły. Właściwości złuszczające sprawiają, że sól do włosów pomaga pozbyć się łupieżu, zatem oprócz efektu pielęgnacyjnego, wykazuje też działanie lecznicze. Dodatkowo, zapobiega przetłuszczaniu się włosów, co wynika z właściwości odwadniających soli (te są pożądane tylko w ograniczonym stopniu).

Skąd bierze się tak dobroczynne działanie? Sól morska na włosy jest pozyskiwana z najbardziej zasolonego zbiornika na świecie, czyli z Morza Martwego, gdzie w litrze wody występuje aż 340 gramów soli. Tajemnica jej wpływu na włosy tkwi w bogatej zawartości cennych mikroelementów sodu, wapnia, magnezu, potasu, chlorków i bromków. 
 

Sól morska do włosów – jak zrobić w domu?

Sól morska do włosów jest kosmetykiem, który bez trudu znajdziemy w każdej drogerii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby taki preparat zrobić we własnym zakresie. Wówczas zyskamy pewność, co do proporcji i jakości składników, a i koszt będzie znacznie niższy. Warto też nadmienić, że sól do włosów jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Poniżej zamieszczamy niezawodną recepturę!
 

Spray z solą morską do włosów – składniki:

  • przegotowana woda – 1 szklanka,
  • sól morska – 1 łyżeczka,
  • żel z aloesu – 1/2 łyżeczki,
  • olejek kokosowy – 1 łyżeczka.
     

Spray z solą morską do włosów przygotowanie:

Do czystej szklanki wlewamy letnią, przegotowaną wodę. Dodajemy składniki – sól morską, żel aloesowy i olejek kokosowy. Można dodać 2 krople ulubionego olejku eterycznego. Całość dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia i połączenia wszystkich składników i przelewamy do nowej butelki z atomizerem (do nabycia w każdej drogerii). Odstawiamy na noc. Przed użyciem preparat należy wstrząsnąć.
 

Sól morska do włosów – jak używać?

Sól morska do włosów może mieć na nie zbawienny wpływ, ale może też doprowadzić do ich wysuszenia i sprawić, że będą się łamały przy byle okazji. Wszystko przez to, że główny składnik preparatu, jeżeli stosujemy go zbyt często i w zbyt dużych ilościach, odwadnia włosy i daje efekt zbliżony do kąpieli w morzu. Z tego względu, sól morska w sprayu powinna być używana maksymalnie raz na tydzień.

Zobacz także:

Wodę morską aplikujemy na całej długości suchych włosów, chyba że chcemy uzyskać naturalne fale na włosach. W takiej sytuacji preparat nanosimy tuż po umyciu włosów. Następnie, kosmyki ugniatamy palcami, aż do uzyskania efektu „potargania”. Ugniatanie kontynuujemy w trakcie suszenia. Na koniec jeszcze raz nanosimy na włosy delikatną mgiełkę.

Zobacz także: 7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz