Pierwsza w historii kobieta na stanowisku sekretarz stanu USA, Madeline Albright, odeszła w wieku 84 lat z powodu choroby. Informację o jej śmierci podał 23 marca CNN.

Dziś zmarła Madeleine Albright, sekretarz stanu USA i pierwsza kobieta na tym stanowisku. Przyczyną śmierci był nowotwór. Była otoczona rodziną i przyjaciółmi. Straciliśmy kochającą matkę, babcie, siostrę, ciocię i przyjaciółkę – czytamy w komunikacie wydanym przed rodzinę.

Nie żyje Madeleine Albright - pierwsza sekretarz stanu USA

Madeleine Albright  przyszła na świat Marie Jana Korbelová  w 1937 roku w czeskiej Pradze, w rodzinie dyplomatów. Po tym jak wraz z rodziną wyemigrowała do USA, ukończyła Wellesley College ze specjalnością nauki polityczne, następnie uczyła się w Szkole Wyższych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Zdobyła certyfikat w Instytucie Rosyjskim na Columbia University. Na tym uniwersytecie uzyskała też tytuł magistra, a potem doktora prawa publicznego i rządowego. Studiowała m.in. u Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977–1981).

W latach 1978-1981 była członkinią Narodowej rady Bezpieczeństwa, gdzie z ramienia Białego Domu  odpowiadała za politykę zagraniczną. 23 stycznia 1997 roku została sekretarzem stanu USA. Stała się tym samym pierwszą kobietą, która zajmowała to stanowisko. Wiadomość o jej śmierci zasmuciła świat.

Świat żegna Madeline Albright

Urzędujący prezydent USA Joe Biden, którego oświadczenie wydał Biały Dom, zauważył, że Albright „własnymi rękoma odwróciła bieg historii”. Biały Dom przypomniał, że jako uchodźczyni szukała schronienia w USA, a następnie, wychowując dzieci, realizowała spektakularną karierę.

W każdej roli wykorzystywała swój ostry intelekt i bystry dowcip — a często też niezrównaną kolekcję przypinek — do zwiększania bezpieczeństwa narodowego Ameryki i promowania pokoju na całym świecie. Ameryka nie miała bardziej zaangażowanego orędownika demokracji i praw człowieka niż sekretarz Albright.

Żegnając legendarną polityczkę, były prezydent USA Bill Clinton stwierdził, że była ona jedną z najlepszych osób na stanowisku sekretarza stanu, a do tego: wybitną ambasadorką ONZ, genialną profesorką i niezwykłym człowiekiem. Z kolei Hillary Clinton podkreśliła, że swoją działalnością Madeline Albright zmieniła na lepsze życie wielu ludzi.

Zawsze będę głęboko wdzięczna za wspaniałą przyjaźń Madeline, którą dzieliłam z Billem, i  jej niezawodne mądre rady, których udzielała nam przez tyle lat. Dzięki jej służbie tak wielu ludzi na całym świecie żyło i żyje lepszym życiem - napisała Hillary na Twitterze.

George W. Bush, który zastąpił Billa Clintona na fotelu prezydenckim, zaznaczył, że nie ukrywa żalu na wieść o śmierci wybitnej dyplomatki. Na Twitterze opublikował jej portret i napisał:

Wraz z Laurą jesteśmy zrozpaczeni po śmierci Madeleine Albright. Ona spełniała American Dream i pomogła realizować to marzenie innym.

Madeline Albright a sprawa polska

Madeleine Albright jest postacią szczególnie ważną dla naszego kraju. Genialna polityczka pomogła w sprawie wejścia Polski do NATO (była jedną z kluczowych orędowniczek rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Polskę, Czechy i Węgry, co stało się faktem za jej kadencji, w 1999 roku). Podkreślają to wszyscy rodzimi politycy żegnający wybitną dyplomatkę. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze:

Zobacz także:

Madeleine Albright należała do grona architektów jednej z najodważniejszych decyzji w historii NATO. Także dzięki Niej Sojusz otworzył się na państwa zza żelaznej kurtyny. Polacy zawsze będą pamiętali o Jej zasługach dla naszego bezpieczeństwa. Niech spoczywa w Pokoju - napisał na Twitterze.

Poseł KO Michał Szczerba dodał zaś:

Zmarła wielka dama amerykańskiej i światowej polityki. Przyjaciółka Polski. Inspiracja dla milionów kobiet. Orędowniczka wolności, demokracji i praw człowieka. Nasza 23-letnia obecność w NATO to też jej nieoceniona praca. Wielki smutek!

 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.