Mówi się, że politycy to ludzie najmniej „cool”, jakich tylko można sobie wyobrazić. Zdarzają się jednak wyjątki, czego idealnym przykładem jest Alexandria Ocasio-Cortez. Nazywana „prezydentką przyszłości”, „nadzieją Demokratów” i „największym koszmarem Donalda Trumpa” AOC szturmem wkroczyła do świata polityki i z marszu podbiła serca milionów Amerykanów.

Kim jest Alexandria Ocasio-Cortez?

Jeszcze trzy lata temu pracowała jako kelnerka i barmanka w knajpce z taco na Manhattanie. Latynoska z Bronksu (jej rodzice pochodzą z Portoryko) w 2018 roku była jedną z 529 kobiet kandydujących do Kongresu. Nie miała wtedy jeszcze nawet skończonej trzydziestki.

Kandyduję, bo zwykli Amerykanie zasługują na reprezentowanie ich przez zwykłych Amerykanów - mówiła w trakcie kampanii.

O miejsce w Izbie Reprezentantów rywalizowała z najbardziej wpływowym politykiem w hrabstwie Queens, Josephem Crowleyem, który zasiadał w Kongresie przez dziesięć kadencji.

- Robimy coś bardzo kontrowersyjnego. Pytają mnie, jak śmiem konkurować z kimś tak doświadczonym - szczerze przyznawała podczas spotkań z wyborcami.

Pokonała go z dużą przewagą (zdobyła prawie 58% głosów) i tym samym w wieku zaledwie 29 lat została najmłodszą kogresmenką w historii USA. W ubiegłym roku uzyskała reelekcję. O tym, jak wyglądała jej droga do świata wielkiej polityki możecie się przekonać oglądając dostępny już w całości na YouTube dokument Netflixa pt. Podbić Kongres.

Na czym polega fenomen Ocasio-Cortez?

Aktywistka, edukatorka i wolontariuszka stała się nie tylko głosem swojej społeczności, ale całego pokolenia rozczarowanych rzeczywistością millenialsów. Bystra, pracowita i wygadana Latynoska szybko została ulubienicą postępowych mediów, a zarazem jedną z najbardziej znienawidzonych postaci wśród Republikanów.

Zobacz także:

W lipcu 2020 dużym echem w mediach na całym świecie odbiło się jej płomienne przemówienie w Kongresie. AOC potrzebowała zaledwie 10 minut, aby w imponujący sposób dać nauczkę republikańskiemu kongresmenowi, Tedowi Yoho, który pozwolił sobie na seksistowskie i zwyczajnie chamskie uwagi w jej stronę.

Posiadanie córki nie czyni mężczyzny przyzwoitym. Posiadanie żony nie czyni mężczyzny przyzwoitym. Traktowanie ludzi z godnością i szacunkiem czyni mężczyznę przyzwoitym - powiedziała z mównicy.

Ocasio-Cortez zdobyła także olbrzymie uznanie społeczności LGBT+, gdy wystąpiła jako gościnny juror w 12. sezonie programu RuPaul's Drag Race.

Kongresmenka ujęła fanów telewizyjnego show swoim młodzieńczym entuzjazmem i pełnym szacunku podejściem do barwnych i charyzmatycznych uczestniczek.

Na początku lutego 2021 roku podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych Ocasio-Cortez wyznała, że była ofiarą przemocy seksualnej. Podzieliła się tym, opowiadając o traumie, jakiej doświadczyła podczas niedawnego ataku na Kapitol.

Ci ludzie mówią nam, żebyśmy poszli do przodu, że to nic wielkiego, że powinniśmy o tym zapomnieć. Czasami wręcz sugerują, że powinniśmy przeprosić. To są te same taktyki, które stosują sprawcy napaści - oceniła.

Czy Alexandria Ocasio-Cortez faktycznie zostanie w przyszłości pierwszą kobietą na stanowisku Prezydenta USA? Tego nie wie nikt. Jedno jest jednak pewne - gdyby więcej młodych osób poszło w jej ślady, nawet polska scena polityczna przeszłaby niemałą rewolucję.

CZYTAJ TEŻ: „Legalna aborcja bez kompromisów”: co jest w projekcie ustawy?