Artystka i skandalistka

Maria Peszek to postać, obok której niełatwo przejść obojętnie. Przez blisko 20 lat obecności na estradzie zapracowała sobie na miano jednej z najwyrazistszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych artystek w Polsce. Znana z cierpkiego poczucia humoru, ciętego języka i barwnego wizerunku gwiazda co rusz zaskakuje fanów i fanki swoimi kolejnymi artystycznymi wcieleniami i odważnymi projektami.

Maria Peszek prywatnie

Maria Teresa Peszek, bo tak brzmi jej pełne nazwisko, przyszła na świat 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Miłość do sztuki wyniosła z domu rodzinnego. Jest córką Jana Peszka – wybitnego polskiego aktora i reżysera teatralnego. Warto wspomnieć, że w ślady sławnego ojca poszedł także jej starszy o trzy lata brat Błażej, którego w ostatnich latach można było oglądać m.in. w takich popularnych produkcjach jak „Zakochani po uszy”, „Papiery na szczęście” i „Tajemnica zawodowa”.

Artystka zalicza się do dość wąskiego grona postaci medialnych, które chronią swoją prywatność i nie lubią dzielić się z opinią publiczną intymnymi szczegółami na temat swojego życia uczuciowego. Nie jest jednak tajemnicą, że od 1992 roku Maria Peszek jest w stałym związku z partnerem Edwardem.

Maria Peszek zawodowo

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie zaliczyła swój teatralny debiut w 1995 roku, występując w poczwórnej roli w „Sanatorium Pod Klepsydrą” wg Bruno Schulza w reżyserii swojego taty na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przez wiele lata była związana z Teatrem Studio w Warszawie.

Ogólnopolską rozpoznawalność przyniosły jej przede wszystkim role w produkcjach kinowych i telewizyjnych, takich jak „Lista Schindlera”, „Wiedźmin” i „Nina”.

W 2004 roku na wiele lat porzuciła aktorstwo na rzecz muzyki, która okazała się jej prawdziwymi powołaniem.

W swoim dorobku ma już pięć albumów studyjnych, w tym krążek „Maria Awaria”, który uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Dyskografię artystki zamyka longplay „Ave Maria” z 2021 roku. Wydawnictwo promował m.in. głośny singiel o wymownym tytule „J*bię to wszystko”.

Niedawno po wielu latach powróciła do aktorstwa, wcielając się w pierwszoplanową rolę Wioletty Nowak w miniserialu Netfliksa pt. „Królowa”. U jej boku wystąpił Andrzej Seweryn, który zagrał jej ojca oraz tytułową drag queen Lorettę.

Na swoim koncie ma kilkanaście prestiżowych nagród, w tym Fryderyki, Paszport „Polityki” oraz tytuł „Kobiety Dekady” Glamour.

12 października 2022 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jej debiutancka książka pt. „Naku*wiam zen”, które są zbiorem jej rozmów z tatą Janem.

Tym razem nie używam zapałek. Nie wzniecam rewolucji. Nie krzyczę: „Róbmy dym”. Zeszłam z barykad. Chcę się podzielić opowieścią o niełatwej, ale wspaniałej relacji z ojcem i ogrzać nią serca – pisze artystka o swoim literackim dziele.

Chcę zabrać Was w podróż do źródła mojej siły, a przy okazji sama zrozumieć, skąd się wzięłam, taka, a nie inna. To opowieść o sensie rozmowy i szansie na szczęście w każdych okolicznościach. O afirmacji życia. Jest trochę jak kompas, dzięki któremu łatwiej nawigować przez niespokojny czas – dodaje.