15. edycja show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” przejdzie do historii. Zapamiętane zostaną nie tylko spektakularne metamorfozy i wykonania piosenek do złudzenia przypominające oryginały, ale również wpadka jednego z uczestników mająca związek z ujawnieniem zwycięzcy jeszcze przed emisją finałowego odcinka.

Do ostatniej chwili nie było jednak pewne, czy faktycznie poznaliśmy uczestnika, który otrzymał tzw. Złotą Twarz, czy tylko była to akcja, która miała podgrzać emocje. Teraz wszystko stało się jasne.

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo 15” – kto znalazł się w finale?

Wielki finał programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” rządzi się swoimi prawami. Zgodnie z regulaminem show powalczyć o główną nagrodę może czterech uczestników, którzy przez wszystkie odcinki uzbierali najwięcej punktów. Po przeliczeniu okazało się, że po dziewięciu odcinkach programu na szczycie tabeli z wynikami znaleźli się: Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Łaska, Adam Zdrójkowski oraz Robert Janowski. Noty sprawiły zatem, że do walki o tzw. Złotą Twarz nie mogli stanąć: Paulina Sykut-Jeżyna, Klara Williams, Krzysztof „Chris” Cugowski i Tomasz Ciachorowski.

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo 15” – finałowe występy

Finałowy odcinek show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” otworzył występ czwórki uczestników. Tym razem utalentowane wokalnie gwiazdy wcieliły się w legendarny, pochodzący ze Szwecji zespół ABBA. Po wygranej na Festiwalu Eurowizji w 1974 grupa odniosła gigantyczny sukces i rozwijała swoją karierę na całym świece. Tym razem o latach ich świetności przypomniała czwórka finalistów. W podróż do lat 70. zabrali nas: Basia Kurdej-Szatan jako Agnetha Fältskog, Katarzyna Łaska jako Anni-Frid Lyngstad, Robert Janowski w roli Björna Ulvaeusa i Adam Zdrójkowski jako Benny Andersson. Wspólnie wykonali przebój „Voulez vous”. Po tej piosence przyszła kolej na solowe występy.

Jako pierwszy na scenie zaśpiewał Robert Janowski, który od początku programu zachwycał nie tylko jury, ale również widzów i widzki. Już w pierwszym odcinku zapewnił sobie zwycięstwo swoją wersją piosenki Haliny Kunickiej. Później nie było wcale gorzej. Jego taniec jako Raffaella Carrŕ oraz występ jako Czadman to także fragmenty programu, które zostaną w naszej pamięci na długo. W finałowym odcinku również przygotował coś specjalnego. Robert Janowski wykonał najsłynniejszą wersję piosenki „Layla” – Unplugged Erica Claptona. Na scenie zobaczyliśmy artystę z gitarą, ale żadna dodatkowa oprawa nie była potrzebna. Gwiazdor stworzył niepowtarzalny klimat, który z pewnością był godny finału. Potwierdziły to owacje na stojąco, które dostał od jury i publiczności.

„Robert, wstanę z szacunku i z wielkiej sympatii. Cieszę się bardzo, że mogłam cię spotkać w tym programie" – zachwyciła się Małgorzata Walewska.

„Dzisiaj po prostu pozamiatałeś tą swoją naturalnością, ale jednocześnie taką potęgą w głosie, ale też twoją wrażliwością. To jest jakieś magiczne, co za każdym razem wnosisz na tę scenę. W zasadzie zmierzyłeś się tu z samymi legendami, i na pewno nie będzie przesadzone to, co teraz powiem, że jesteś legendą tego programu!” – powiedział Gromee.

Drugim finalistą, który pojawił się na scenie show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” był Adam Zdrójkowski. Młody aktor to prawdziwe objawianie tej edycji, bo wcześniej nie śpiewał, a mimo to jego talent doprowadził go do ostatniego odcinka. Dzięki programowi bardzo rozwinął się muzycznie. Na długo zapamiętamy jego zwycięski występ w roli Vanilla Ice! Zaskakiwał nas też wieloma innymi wykonami. Wśród nich są choćby te, w których wcielił się w Hankę Ordonównę czy Korteza. W finale natomiast mogliśmy go zobaczyć jako postać Dave’a Gahana z Depeche Mode. Aktor wykonał koncertową wersję piosenki „Enjoy the silence”. Na scenie oddał specyficzny taniec i ruch sceniczny frontmana Depeszów oraz zaśpiewał jego głosem! 

„Jestem pełen podziwu, byłeś śpiewającym rodzynkiem w tym towarzystwie! Zaszczytem było cię poznać” – powiedział Michał Wiśniewski

„Bez ciebie ten program nie byłby taki sam! Wniosłeś do niego naprawdę dużo, mniej więcej tyle co Depeche Mode do muzyki. Duże brawa!”  – uzupełnił komentarz przedmówcy Gromee.

Następnie przyszedł czas na pierwszy duet tego wieczoru. Paulina Sykut-Jeżyna oraz Tomasz Ciachorowski wcieli się w Katy Perry oraz Snoop Dogga i wspólnie wykonali utwór „California Gurls”. Dzięki nim na chwilę przenieśliśmy do słonecznej Kalifornii! Paulina podczas swojej historii w programie wygrała jako Kora, tańczyła jak Jennifer Lopez, a także zaskoczyła wszystkich męską rolą Rojka oraz Eltona Johan! Z kolei Tomek dał się zapamiętać jako Neil Sedeka, Leonard Cohen, dzięki któremu wygrał odcinek czy jako Kanye West!

Zobacz także:

Basia Kurdej-Szatan była trzecią finalistką, która wykonała swój solowy występ na scenie programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W przeszłości aktorka zachwyciła jury i publiczność jako Beyonce czy Cleo! Była także wspaniałym Edem Sheeranem i zabrała nas w podróż „Aleją Gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej! Na tym jednak jej zachwycające występy się nie skończyła. Gwiazda na finał postawiała sobie wysoko poprzeczkę i wybrała najnowszy utwór Adele „Easy on me”. Z trudnym repertuarem Basia poradziła sobie śpiewająco. Potwierdziły to owacje na stojąco.

„Od twojego pierwszego wejścia tu, od pierwszego spojrzenia, było absolutnie widać, że jesteś zanurzona w tę postać” – zachwyciła się Małgorzata Walewska.

„Najpierw myślałem,  że to może się zakończyć jakąś wpadką, ale absolutnie nie. Wstaję więc i dziękuję za to najnowsze wykonanie piosenki Adele, bo na to zasłużyłaś! Nieprawdopodobnie sobie poradziłaś z tym czarnym głosem Adele, pokazałaś to zacnie, godnie i wspaniale, Basiu! Także bardzo ci serdecznie, za to dziękuję” – komplementował aktorkę Michał Wiśniewski.

Ostatnią finałową uczestniczką, która zaśpiewała podczas finałowego odcinka „Twoja Twarz Brzmi Znajomo 15” była Katarzyna Łaska. Piosenkarka do tej pory wprawiała nas w osłupienie wielokrotnie. Swoimi występami trzech wielkich diw scenicznych: Montserrat Caballé, Arethy Franklin czy Shirley Bassey udowadniała, że ma ogromny talent wokalny. Te występy już przeszły do historii show Polsatu! Tym razem gwiazda wykonała utwór „Titanium” – SIA, w którym ponownie pokazała swój potężny głos!

„Po prostu to, jaką ty jesteś wokalistką, jest dla mnie fascynujące i jest dla mnie wielką przyjemnością, że mogę cię oglądać, poza jednym czy może dwoma występami, gdzie żal mi było twojego głosu i talentu na takie postaci. Jesteś fenomenalna i dzisiejszy występ też to pokazuje”  – pochwaliła Małgorzata Walewska.

„To był kosmiczny występ. Tytan to jest księżyc Saturna, dlatego naprawdę było kosmicznie!” – dodał Gromee.

Po ostatnim z solowych występów przeszła kolej na jeszcze jeden duet. Klara Williams oraz Chris Cugowski wcielili się w Suzi Quatro oraz Chrisa Normana i zaśpiewali utwór „Stumblin' in”. Tym wykonaniem zafundowali nam kolejną podróż do magicznych lat 70. Klara podczas swoich występów w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” zachwyciła jako Donna Lewis, poradziła sobie świetnie z arcytrudnym zadaniem, jakim było zaśpiewanie i zatańczenie choreografii Lady Gagi. Nie raz zachwyciła także swoimi rolami męskimi, m.in. Adriano Celentano czy Karola Zwrotniaka z zespołu Defis. Chris natomiast dwa razy stanął na podium: jako Axl Rose z zespołu Guns N’ Roses czy Damiano David z rockowego zespoůu Mĺneskin!

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo 15” – kto wygrał?

Zachwycił jako Halina Kunicka, dał czadu jako Czadoman, zatańczył jak prawdziwa Raffaella Carrŕ, był romantyczny w wykonaniu Lionela Richie czy Bono, a przede wszystkim wprowadził nas w magiczny świat wykonaniem „Desert Rose” Stinga! Robert Janowski przez 10 odcinków show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” udowadniał, że jego głos naprawdę brzmi znajomo! Aktor w finałowym odcinku wyśpiewał zwycięstwo jako Eric Clapton. Drugie miejsce zajęła Basia Kurdej-Szatan, na trzecim uplasował się Adam Zdrójkowski. Podium zamknęła Katarzyna Łaska, zajmując czwarte miejsce.

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo 15” – nagroda

Robert Janowski, wygrywając show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo 15”, zdobył czek na 100 tys. złotych, który przekazał na rzecz Jakuba Potkańskiego z Fundacji Polsat. W ręce piosenkarza trafiła także tzw. Złota Maska, którą widzieliśmy na ścianie w jego domu podczas nagrania, które udostępnił w sieci.