Jak się przygotować do sesji ciążowej?

Ubrania ciążowe mogą podsunąć niejednej kobiecie pomysł wzięcia udziału w specjalnej sesji fotograficznej. Bo skoro ma się (albo niedługo będzie się miało) ładny brzuszek i przewiewną odzież, aż człowieka kusi, aby zrobić z tego wszystkiego jakiś użytek. Pytanie tylko: jak się do takiej sesji przygotować i na kiedy ją zaplanować?

Kwestia odpowiedniego terminu pozostaje sporna. Wiele przyszłych mam decyduje się pozować do zdjęć pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem. Inne podkreślają, że tak naprawdę liczą się nie konkretne daty, lecz wielkość i widoczność brzucha. A tych ostatnich parametrów nigdy nie da się tak do końca przewidzieć. Sesja ciążowa może się początkowo wydawać miłą zabawą, ale nie należy zapominać, że będąc w ciąży, wiele pań wcale nie narzeka na nadmiar energii. Zmiany pozycji ciała, wykonywanie poleceń fotografa, kapryśna pogoda – wszystkie te czynniki potrafią mocno zmęczyć. Dlatego najlepiej umówić się na zdjęcia w czasie dobrego samopoczucia oraz przy sprzyjającej aurze.

Czy to jest dobry moment na ciążę? Wyjaśniamy, dlaczego lepiej przeczekać epidemię koronawirusa >>>

Sam fotograf powinien się legitymować przynajmniej podstawową wiedzą o przeprowadzaniu sesji ciążowych. W innym wypadku narazimy się na ryzyko wykonania przez niego zdjęć poprawnych pod względem technicznym, lecz po prostu nieładnych. Chyba że zainteresowana kobieta wie bardzo dokładnie, jakich zdjęć oczekuje i co pragnie na nich przedstawić – w takim układzie umiejętności fotografa rzeczywiście pozostaną już kwestią drugorzędną.

Ostatnia sprawa organizacyjna wiąże się z dylematem, czy na sesji warto uwieczniać kogoś innego niż przyszłą mamę wraz z brzuszkiem. Tutaj także słychać różne opinie. Wydaje się, że gdy stajemy w ciąży przed obiektywem po raz pierwszy, całą uwagę powinnyśmy skupić na sobie. Moment jest przecież jedyny w swoim rodzaju, a nasz trud powinien się opłacić. W kolejnych ciążach czy kolejnych sesjach warto przyprowadzić ze sobą męża/partnera oraz starsze dzieci – rodzina w komplecie po latach będzie budziła rozrzewnienie. I wreszcie pytanie najważniejsze: jakie stylizacje warto mieć w zanadrzu? Możliwości jest oczywiście mnóstwo, wyodrębnijmy jednak spośród nich dwie podstawowe: stylizację w wersji eleganckiej oraz casual. Zmiana ubrań w trakcie sesji gwarantuje większą różnorodność samych fotografii. 

Marka Reserved stworzyła kolekcję ubrań dla przyszłych mam. #ReservedForMum jest eko! >>>

Ubrania ciążowe na sesję: wersja elegancka 

Odzież ciążowa w eleganckiej odsłonie kojarzy się przeważnie ze zwiewną, ładną sukienką maksi. I rzeczywiście: wydaje się, że takie sukienki sprawdzą się znakomicie w trakcie sesji fotograficznych. Są bardzo łatwe do ułożenia i będą potrafiły świetnie wyeksponować brzuszek, z drugiej zaś strony zapewnią modelce uczucie komfortu. Przy okazji ukryją też to, co niekoniecznie powinno rzucać się w oczy na zdjęciach.

Zobacz także:

Oczywiście, ubrania dla ciężarnych mogą mieć też charakter na wskroś odświętny. Jeśli zależy nam na takim właśnie wizerunku, warto postawić na klasykę: eleganckie, dopasowane kreacje w kolorze czarnym czy granatowym. Zastanówmy się tylko nad kwestią tła – źle dobrany plener wywoła raczej komiczny niż uroczysty efekt. W przypadku zwiewniejszych sukienek przyda się nam jeszcze pasek. Umieszczony tuż pod biustem, w górnych partiach brzucha, świetnie go uwidoczni i doda fotografiom wyrazistości. Na sukienkach świat się jednak nie kończy. Bluzki ciążowe także posiadają niejednokrotnie elegancki charakter, a w połączeniu z jakimś gustownym dodatkiem mogą wyglądać olśniewająco. Świetnie sprawdzi się w ich towarzystwie spódnica dla ciężarnej, o długości preferowanej przez przyszłą mamę bądź polecanej przez fotografa. 

Ubrania ciążowe na sesję: wersja casual

Odziez dla kobiet w ciazy niekoniecznie musi być jednak aż tak formalna. Wręcz przeciwnie: przyszła mama będzie się zapewne prezentowała najradośniej w luźnych, wygodnych, casualowych ubraniach. Ich wybór nie powinien być, rzecz jasna, kwestią przypadku, lecz starannie przemyślaną strategią wizerunkową. Pamiętajmy, że zamierzamy pozować do zdjęć, które posłużą nam w przyszłości za wspaniałą pamiątkę. Najbardziej odpowiednie okażą się tutaj ubrania sportowe: dżinsy, top, koszula, rozpinany kardigan. W zasadzie nie muszą one bardzo odbiegać od tego, co nosimy na co dzień – pod warunkiem, że uwidocznią krągłość brzucha, bo przecież o niego głównie chodzi. Byłoby poza tym znakomicie, gdyby poszczególne elementy garderoby pozostawały w miarę zgrane kolorystycznie i nie budziły wątpliwości co do charakteru sesji.

O ile ciuchy ciazowe na lato nie powinny stanowić problemu, o tyle chłodniejsza aura stawia kobietę przed nie lada wyborem. Atrakcyjne wydają się wszelkiego rodzaju swetry i bluzy, te ostatnie na przykład w paski. Zestawienie ich z dżinsami i sportowym obuwiem sprawi, że będziemy wyglądały modnie, luzacko... i seksownie.

Ubrania ciążowe na sesję: dopasowane kolory i stroje dla pary

Warto podkreślić, że poszczególne fotografie wykonane podczas sesji ciążowej mogą przedstawiać samą mamę albo oboje partnerów. O ubraniach dla kobiet trochę już powiedzieliśmy; dorzućmy dwa słowa na temat odzieży męskiej. Przyszłemu tacie na pewno będzie do twarzy w prostym T-shircie bez nadruków albo w koszuli połączonej z gładkimi spodniami. Trzeba zwrócić baczną uwagę, by oboje rodzice prezentowali się tak samo elegancko albo równie swobodnie. Zbytnie pomieszanie ubraniowych rejestrów (a więc np. zwiewna pastelowa sukienka w kwiaty zestawiona z przetartymi dżinsami) pozostawi na fotografii wrażenie dysonansu. Mężczyzna i kobieta nie muszą oczywiście występować w tym samym wariancie kolorystycznym, dobrze byłoby jednak, by ich garderoba nie zawierała elementów wzajemnie się wykluczających. Zagadnienie komplikuje się jeszcze mocniej, jeżeli zechcemy unieśmiertelnić na fotografiach również starsze dzieci. Takie sprawy dobrze jest omawiać szczegółowo na forum rodzinnym, żeby później uniknąć niepotrzebnego stresu.