Wydzielina z pochwy to rzecz normalna i nie powinna być dla żadnej kobiety zaskoczeniem, kiedy po okresie dojrzewania zacznie pojawiać się na jej bieliźnie. Sączy się bowiem od momentu,kiedy kiedy na nasze narządy zaczynają oddziaływać hormony zwane estrogenami. Czym dokładnie jest taka wydzielina? To substancje wydzielane przez szyjkę macicy i gruczoły przedsionkowe, z produktów przemiany materii pochodzących od bakterii, a także z komórek błony śluzowej i z małej ilości przesięku, tzn. płynu przechodzącego z naczyń krwionośnych do pochwy. Wydzielina z pochwy to zazwyczaj od 1 do 3 mililitrów na dobę, czyli mniej więcej jest to pół do całej łyżeczki herbaty. Nie jest to jednak żadna reguła i tak, jak w przypadku krwawienia podczas miesiączki – u jednych kobiet może być bardziej intensywne, u innych mniej, to samo ma miejsce z wydzieliną.


Zobacz także: Krwawienie (plamienie) z pochwy po stosunku – przyczyny, czyli o czym mogą świadczyć plamy na bieliźnie?
 

Wydzielina z pochwy – co oznacza?

Dlaczego w ogóle mamy do czynienia z wydzieliną z pochwy i czemu służy? Wydzielina ma za zadanie oczyszczać pochwę. Więc zamiast się jej obawiać, powinnyśmy spać spokojnie, bo to dzięki niej w tymże narządzie panuje porządek oraz wypłukiwane są niemile widziane obiekty, takie jak grzyby, bakterie czy martwe komórki złuszczającej się błony śluzowej. Sama jednak również posiada bakterie, oczywiście te drogocenne, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Tak już sama nazwa wskazuje, produkują one kwas mlekowy, odpowiadający za kwaśny smak, zapach wydzieliny, jak również obniżenie poziomu pH i zachowania odpowiedniego środowiska pochwy (a złe bakterie nie lubią, kiedy jest ono kwaśne).

Wyobrażacie sobie brak śliny w ustach? To tak, jakby pochwa została pozbawiona swojej wydzieliny. To ona utrzymuje wilgoć błon śluzowych, które w innym wypadku zaczęłyby pękać, a to mogłoby doprowadzić do wielu problemów. A także z przyjemności seks uczynić największym koszmarem. Wydzielina bynajmniej nie jest więc czymś, czego należy się wstydzić. Nie zmienia to jednak faktu, że jej obserwacja i wiedza na temat tego, że może przybierać różne kolory, jest niezwykle ważna i pozwala na szybką reakcję w przypadku chorób, z jakimi możne zmagać się nasz ogranizm.


Zobacz także: Jak pachnie wagina? Czy nieprzyjemny zapach z pochwy powinien nas niepokoić?
 

Wydzielina z pochwy – kiedy świadczy o chorobie?

Wydzielina z pochwy może mieć różne kolory. O tym, że jesteśmy zdrowie i nie mamy się czym martwić świadczy wydzielina przezroczysta, jednolita, obfita, lekko ciągnąca się i bezzapachowa. Jeżeli jednak wyraźnie widoczny jest inny odcień, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Sa to upławy, które wyglądają inaczej niż zdrowa wydzielina. Jakie są zatem kolory nieprawidłowej wydzieliny i o czym świadczą?

Biała wydzielina z pochwy z grudkami

Co oznacza biała wydzielina z pochwy, która swoim wyglądem przypomina zsiadłe mleko i nie ma żadnego wyraźnego zapachu? Takie upławy mogą świadczyć o infekcji grzybiczej. Jeżeli dodatkowo odczuwalny jest świąd i zaczerwienienie miejsc intymnych, należy udać się do lekarza. To, co jeszcze można zaobserwować, to białe upławy zwiększają się przed miesiączką i po stosunku.

Zobacz także:


Zobacz także: Największe mity dotyczące miesiączki, które powtarza nam się całe życie. W te bzdury o okresie nie powinnaś wierzyć
 

Wydzielina z pochwy żółtawo-biała

Upławy żółtawo-białe i ich zwiększona ilość mogą wskazywać na chlamydię, mykomplazmę lub rzeżączkę, czyli choroby przenoszone drogą płciową. Jeżeli wydzielina jest bardziej żółtawo-zielona zdecydowanie wskazuje to na rzeżączkę. Gdy oprócz takie koloru upławy są także obfite, pieniące się i rzadkie, a w dodatku nieprzyjemnie pachnące, są to objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym – pasożytem przenoszonym drogą płciową.

Brązowe upławy

Brązowa wydzielina z pochwy jest łatwa do zaobserwowania przeddzień, a także w ostatnich dniach miesiączki. Co świadczy o tym, że jest to objaw normalny i nie powinien nas niepokoić. Brązowe upławy występują również u kobiet, które dopiero co zaszły w ciążę – w początkowej fazie oznaczają implantację zarodka i także nie są niczym groźnym. Jeśli jednak brązowa wydzielina z pochwy pojawia się w innej fazie cyklu niż określona wyżej, może oznaczać polipy czy mięśniaki macicy.


Zobacz także: Skrzepy krwi podczas okresu – czy to zły znak? Sprawdź, czy powinnaś bać się o swoje zdrowie
 

Wydzielina z pochwy różowa

Wyraźnie różowe upławy różowe mogą być niepokojące, gdyż sygnalizują takie problemy, jak nadżerka, polipy czy mięśniaki macicy. Wówczas należy skonsultować to jak najszybciej z ginekologiem. Jeśli wydzielina z pochwy jest jasnoróżowa, a do tego zauważalna jest obecność krwi, może to oznaczać pęknięcie naczynka krwionośnego. Gdy taka wydzielina pojawia się na krótko i nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, jak pieczenie czy świąd, nie należy wpadać wpadać w panikę.

Wydzielina z pochwy zielona

Zielone upławy o nieprzyjemnym zapachu i pienistej konsystencji oznaczają zakażenie wspomnianym już wcześniej rzęsistkiem pochwowym. Jeśli do tego dochodzi ból i pieczenie sromu oraz wyraźny obrzęk, a także trudności z oddawaniem moczu, nie ma wątpliwości, że są to zmiany chorobowe i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Czasami wydzielina z pochwy ie musi być wyraźnie zielona, a np. żółtozielona. Tego także nie wolno bagatelizować i pod żadnym wypadkiem nie leczyć samodzielnie preparatami zwalczającymi infekcje intymne dostępnymi bez recepty, czyli globulkami z kwasem mlekowym.


Zobacz także: Kolor krwi podczas okresu mówi więcej, niż myślicie! 
 

Wydzielina z pochwy żółta

Upławy żółte także nie są normalnym typem wydzieliny z pochwy i również mogą wskazywać na infekcję intymną, czyli stan zapalny pochwy lub zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Odczuwalny jest wówczas ból przy oddawaniu mocz, swędzenie i pieczenie pochwy. Żółtawe, wyraźnie wodniste upławy to z kolei objaw zanikowego zapalenia pochwy. Z tym schorzeniem, któremu towarzyszy zaczerwienienie warg sromowych i swędzenie, najczęściej mają do czynienia kobiety z niskim poziomem estrogenów lub w okresie menopauzy.

Wydzielina z pochwy szara

Szare upławy, zazwyczaj wodniste, mające nieprzyjemny, rybi zapach, to też objawy infekcji. Polega ona na tym, że częściej niż zaczerwienienie i obrzęk, występuje świąd i podrażnienie okolic intymnych. Upławy szaro-białe, rzadkie i jednolite wskazują natomiast na waginozę bakteryjną.


Zobacz także: Swędzenie warg sromowych – czy to normalne? Jak poradzić sobie z pieczeniem tych miejsc domowymi sposobami? 
 

Korzystałam z książek:

Biblia waginy, dr Jen Gunter, wydawnictwo Marginesy

Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami, Nina Brochmann, Ellen Støkken-Dahl, wydawnictwo Sonia Draga