Zanim wyjedziesz, zadbaj o bezpieczeństwo
Niezależnie, czy szykujesz się na zagraniczne lub krajowe wakacje, koniecznie zadbaj o należytą ochronę. Najlepszym sposobem jest wykupienie polisy turystycznej, która pomoże Ci poradzić sobie z finansowymi konsekwencjami wypadków oraz chorób. Jeśli w gąszczu ofert chcesz znaleźć tą, która naprawdę pasuje do Twoich potrzeb, sprawdź kalkulator ubezpieczeń na stronie: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/. Wystarczy tylko kilka danych, by po chwili Twoim oczom ukazała się cała lista najkorzystniejszych ofert.
 

Kiedy Europa otworzy swoje granice?
Koronawirus wpłynął wyjątkowo negatywnie na całą branżę turystyczną, która dla wielu krajów stanowi ważną część gospodarki. Dzisiaj wszystkie te państwa liczą, że latem uda im się nadrobić straty i wstać z kolan dzięki napływowi turystów. Ciekawym pomysłem wykazała się Japonia, której rząd chce dopłacać turystom odwiedzającym Kraj Kwitnącej Wiśni do wypoczynku – tutaj więcej informacji. Rzecz jasna, sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ globalny wskaźnik zachorowań cały czas pokazuje, że koronawirus nie zniknął. Prognozy pomimo tego, że ostrożne to są jednak optymistyczne.

Jak wyglądają przepisy?
Unia Europejska wydała niedawno rekomendacje dotyczące podróżowania do krajów zrzeszonych, ale ostateczną decyzję o otwarciu granic każde państwo musi podjąć samodzielnie. Podobnie, jeśli chodzi o zasady kwarantanny dla osób wjeżdżających. Wiadomo bowiem, że jeśli turyści będą objęci 14-dniowym okresem ochronnym, to niemal na pewno nie zrezygnują z wakacji.
 

A co z lotami?
Otwarcie granic jest ważne, ale tak naprawdę branżą turystyczną rządzą dzisiaj linie lotnicze i to czy podniebny ruch wróci, jest kluczowe dla tego, jak będą wyglądać wakacje w 2020. Według wstępnych ustaleń loty z Polski będą możliwe dopiero na początku lipca. Turyści będą mogli udać się do:

- Litwy
- Łotwy
- Estonii
- Czech
- Słowacji
- Słowenii
- Węgier
- Bułgarii
- Rumunii
- Chorwacji
 

Jak sytuacja wygląda w krajach, do których Polacy chętnie jeżdżą?

Chorwacja – granice są otwarte dla obywateli UE już od 9 maja. Warunkiem jest jednak wjazd tylko w celach zawodowych, osobistych lub posiadanie domu na terenie Chorwacji bądź zarezerwowany pobyt w hotelu. Została również zniesiona 14-dniowa kwarantanna.

Zobacz także:

Grecja – granice mają zostać otwarte 15 czerwca. Na początku wjechać będą mogli obywatele krajów, w których sytuacja epidemiologiczna została opanowana. Aktualnie Polska została zakwalifikowana do takich państw. Na początku samolotem będzie można wylądować tylko w Atenach, ale od 1 lipca mają pojawić się również loty do innych miejscowości.

Hiszpania – hotele i restauracje są już czynne, a decyzja o otwarciu granic jest uzależniona od rozwoju epidemii. Agencja Reuters twierdzi, że nie ma na to szans przed 1 lipca. Mówi się też o aplikacji dla turystów z aktualnymi badaniami oraz ustaleniu limitu osób na plażach.

Włochy – granice mają zostać otwarte 3 czerwca. Zniesiono również obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających do kraju. Przy wejściu na plaże ma być mierzona temperatura. Wymagany również będzie odstęp 1,5 m pomiędzy leżakami.

Jak koronawirus wpłynął na ubezpieczenia turystyczne?
Co do zasady zmieniło się niewiele, ale tak naprawdę każda polisa rządzi się swoimi prawami. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by przed wybraniem konkretnej oferty przeczytać dokładnie OWU (Ogólne Warunki Umowy). Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje. Więcej o koronawirusie a ubezpieczeniu podróżnym na www.polisaturystyczna.pl. Przeczytaj, by dowiedzieć się najważniejszych informacji.

Podsumowanie
Jak widzisz, wakacje w 2020 są jeszcze pełne niewiadomych. Sytuacja jest dynamiczna i tak naprawdę zmienia się z dnia na dzień. Jedyną dobrą radą, jaką możemy Ci dać to  śledź informacje i nie podejmuj pochopnych decyzji. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.