Znasz to uczucie, gdy żegnasz się ze swoją ukochaną na dłuższy czas? Nie ważne czy chodzi tu o dystans pomiędzy Warszawą a Krakowem, Poznaniem a Mediolanem, czy Gdańskiem a Nowym Jorkiem. Tęsknota par, które są ze sobą na odległość jest taka sama. Jednak związek na odległość nie musi polegać tylko na tęsknocie za partnerem/partnerką i na oczekiwania na kolejne spotkanie. Taka relacja ma też swoje zalety. Te 10 wskazówek podpowie ci, jak poradzić sobie z miłością na dystans i jednoczenie jeszcze bardziej wzmocnić waszą więź.

Wskazówki dla par na odległość – zaakceptuj tę sytuację

Wszelkie kłótnie czy bunt tutaj nie pomogą. Mieszkacie w osobnych miastach, czasem nawet krajach i musicie to zaakceptować. Takie są fakty. Zamiast narzekać, prosić partnera/kę, aby od razu (!) zrezygnował/a ze swojego życia, spróbuj wykorzystać tę sytuację najlepiej, jak można. W końcu istnieją jakieś powody, dlaczego wasz związek jest na odległość. Jeśli widzicie ze sobą przyszłość, to z pewnością się zmieni! Cierpliwości.

Wskazówki dla par na odległość – miej zaufanie do swojego partnera/ki

Bez wzajemnego zaufania związek na odległość nie ma prawa się udać. Zazdrość, kontrola, ciągłe wiadomości typu „gdzie jesteś?”, „co robisz?”, „dlaczego jeszcze do mnie nie zadzwoniłeś/aś?” mają destrukcyjny wpływ na wasz i tak już trudny związek. To nie jest dobre dla żadnej ze stron.

Również ciągłe myślenie „czy on/ona mnie jeszcze kocha?” nie jest rzadkie w związkach na odległość. Jest to co prawda naturalne. Jeśli spędzacie więcej czasu osobno niż razem, to takie obawy mogą się pojawić. Jednak w tym momencie powinnaś sobie zadać inne pytanie – dlaczego twój partner/ka miałby/miałaby dalej trwać w relacji na odległość i akceptować jej okoliczności, jeśli faktycznie niż już do ciebie nie czuje. Staraj się zachować spokój. Obawy odłóż na bok i zaufaj swojej ukochanej osobie.

Wskazówki dla par na odległość – stwórz między wami bliskość

Pary na odległość dzieli średnio 650 kilometrów. Jednak to nie sama ich liczba decyduje o tym, czy jesteś w związku na odległość, a raczej po prostu dystans. Tak naprawdę jakikolwiek, póki uniemożliwia on regularne spotykanie się.

Dwa ważne aspekty, które wpływają na to, że związek – na odległość i zwykły – jest zdrowy, to bliskość i intymność. Aby utrzymać taką relację częsty kontakt jest raczej konieczny. Wymieniajcie się wiadomościami, piszcie o swoich problemach. Pozwól uczestniczyć twojemu partnerowi/partnerce w twoim życiu. Daje to wzajemne poczucie, że jesteście integralną częścią waszych żyć i że jesteście bliżej siebie.

Wskazówki dla par na odległość – nie miej zbyt wysokich oczekiwań

Pary, które są w związkach na odległość zazwyczaj oczekują zbyt wiele. W końcu spędzają ze sobą bardzo mało czasu. Nie wszystko będzie idealnie. To, że widujecie się rzadziej, nie oznacza, że nie będziecie się kłócić. Nie oznacza to też, że każdy wspólny weekend musicie zaplanować od początku do końca. Staraj się nie ignorować problemów, ale też nie dziw się, że one są. Do czasu spędzanego ze swoim ukochanym/ukochaną podchodź na spokojnie. Nie zawsze musisz mieć plan.

Zobacz także:

Wskazówki dla par na odległość – zobacz zalety waszego związku

Dużą częścią bycia w związku na odległość jest bycie samą. Niestety, tak to wygląda. Ale czy na pewno niestety? Gdy nie masz przy sobie drugiej osoby możesz robić to, na co masz ochotę – iść do kina na film, który TY chcesz obejrzeć, iść na zajęcia z jogi czy częściej spotykać się z przyjaciółmi. Bycie w dystansowej relacji sprawia, że wtedy, gdy się nie widzicie, wiedziecie swoje osobne życia. Możecie zająć się karierą i pasjami. Wykorzystaj ten czas, aby zrobić dla siebie coś dobrego, zamiast marnować go na tęsknotę. Przynajmniej to możesz zrobić.

Wskazówki dla par na odległość – podtrzymuj ogień

Oprócz bliskości emocjonalnej, nie powinno zaniedbywać się też tej fizycznej. Jest to duże wyzwanie. W końcu dosłownie nie jesteście ze sobą fizycznie. Jednocześnie może się to okazać niezwykle ekscytujące. Warto spróbować różnych rzeczy. Dystans bardzo często ułatwia komunikację między parterami – łatwiej im mówić na przykład o seksualnych preferencjach.

Wysyłajcie sobie pikantne wiadomości lub rozmywajcie w ten sposób przez telefon. Możecie opisywać swoje fantazje i dawać sobie przyjemność tylko i wyłącznie za pomocą słów, bez kontaktu fizycznego.

Wskazówki dla par na odległość – porozmawiaj o kwestii finansowej

Związek na odległość kosztuje nie tylko czas i wysiłek, ale niestety również i pieniądze. Należy przedyskutować kwestię finansową. Ciągłe dojazdy samochodem, pociągiem, a nawet loty samolotem sporo kosztują, dlatego już na samym początku warto porozmawiać o swojej sytuacji finansowej. Starajcie się dzielić koszty, odwiedzać siebie nawzajem i robić wszystko, aby obie strony czuły się komfortowo.

Wskazówki dla par na odległość – inicjuj randki

Nie ma odpowiedzi na pytanie, jak często powinna spotykać się para, która jest w związku na odległość. To głównie okoliczności zewnętrzne decydują o częstotliwości waszych spotkań. Warto za każdym razem, gdy już się żegnacie, ustalić przybliżoną datę następnego spotkania. To podsyci oczekiwanie i sprawi, że nie będziecie tak niepewni.

Ale nawet na odległość ważne jest, aby umawiać się na randki. To też jest możliwe. Organizujcie je na przykład przez FaceTime. Nie rób nic inaczej, to też jest wasz czas razem. Ubierz się elegancko, ugotuj lub zamów ulubione jedzenie i postaw telefon naprzeciwko siebie. To da wam chociaż pozorną bliskość i zdecydowanie połączy jeszcze bardziej.

Wskazówki dla par na odległość – ustal z partnerem/partnerką wspólne cele

To, że spędzicie razem wakacje czy sylwestra jest dość oczywiste. Urlop czy święta to jedyny czas, kiedy para może spędzić ze sobą trochę więcej czasu. Wtedy też widzicie, jak razem wam się mieszka i żyje codziennym życiem. Należy jednak omówić również te długoterminowe cele i plany, dotyczące waszej relacji. Porozmawiajcie, jak to widzicie. O wspólnym mieszkaniu, dzieciach, poglądach na świat itd. Musicie zdać sobie sprawę z tego, czy jesteście gotowi na wspólne życie i przyszłość. Takie planowanie zdecydowanie jeszcze bardziej wzmocni waszą więź.

Wskazówki dla par na odległość – ustal ramy czasowe

W pewnym momencie związku na odległość, dystans powinien się skończyć. Musicie zadać sobie pytania – dokąd zmierza wasza relacja, kiedy będziecie już w pełni razem.? Wiadomo, nie ma na to idealnego czasu, zawsze mógłby być lepszy czy gorszy, jak na wszystko w życiu. Warto przynajmniej porozmawiać i ustalić jakieś ramy czasowe. Na przykład koniec studiów, zmiana pracy – w tych okresach waszego życia możecie być bardziej podatni na zmiany, również otoczenia.

Związki na odległość są trudne i są dużym wyzwaniem, ale wiążą się też z kilkoma naprawdę dobrymi aspektami. Trzeba je po prostu rozpoznać i nauczyć się je doceniać. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie w twoim przypadku!

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.de