W maju 2021 roku Netflix ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego serialu – „1899”. Jego twórcami są Jantje Friese i Baran bo Odar, odpowiedzialni za niemiecki serial Netfixa „Dark”. Po tym, jak ich dzieło odniosło wielki sukces na całym świecie, producenci postanowili założyć własną firmę producencką – DARK WAYS i tworzyć wysokiej jakości treści oraz sprzedawać je na rynki na całym świecie. Serial „1899” jest pierwszym projektem DARK WAYS.

„1899” to nowy serial Netfliksa z międzynarodową obsadą. A w niej m.in. Maciej Musiał!

„1899” to serial z międzynarodową obsadą. Szczególnie cieszy nas fakt, że znalazł się w niej również polski akcent, czyli Maciej Musiał. Warto dodać, że nie jest to już pierwsza produkcja Netfliksa z jego udziałem. Polski aktor zagrał w pierwszym polskim serialu „1983”, którego był również producentem wykonawczym. Następnie pojawił się też w niewielkiej roli w „Wiedźminie” z Henrym Cavillem w roli głównej. Kolejną milą niespodzianką jest fakt, że w „1899” obok Musiała zobaczymy również Miguela Bernardeau, czyli Guzmana z serialu Netfliksa „Szkoła dla elity”.

Oprócz nich w obsadzie pojawili się: Andreas Pietschmann, który ma na koncie udział we wspomnianej już produkcji „Dark”, Lucas Lynggaard T0nnesen oraz Clara Rosager, którzy zagrali w innym serialu Netfliksa – „The Rain”, a także Emily Beecham, Aneurin Barnard, Rosalie Craig, Maria Erwolter, Yann Gael, Mathilde Ollivier, Jose Pimentao, Isabella Wei, Gabby Wong, Jonas Bloquet, Fflyn Edwards, Alexandre Willaume oraz Anton Lesser. Co ciekawe, odgrywane przez nich postacie będą mówić w swoich ojczystych językach.

„1899” – o czym jest nowy serial Netfliksa od twórców „Dark”?

Jak mówiła scenarzystka, producentka i showrunnerka Jantje Friese, serial „1899” został pomyślany jako produkcja „prawdziwie europejska”.

Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się zaprosić do udziału w tym ekscytującym przedsięwzięciu utalentowane osoby z całego świata – oznajmiła Friese.

W 8-odcinkowej serii Netfliksa śledzimi losy statku z imigrantami, który płynie z Europy do Nowego Jorku. Pasażerowie, choć reprezentują różne środowiska i narodowości, mają te same marzenia i nadzieję na odmianę losu w nowym stuleciu oraz nowe życie za granicą. Gdy jednak na otwartym morzu natrafiają na drugi starek od miesięcy uznawany za zaginiony, zdarzenia przybierają nieoczekiwany obrót. A to, co znajduje się na pokładzie drugiego statku, zamieni podróż do ziemi obiecanej w przypominająca koszmar łamigłówkę. Okazuje się, że skupiają się w niej tajemnice przeszłości łączące wszystkich bohaterów.

Netflix podkreśla, że „1899” jest projektem wyjątkowym z uwagi na fakt, że został nakręcony w Studiu Babelsberg z wykorzystaniem ultranowoczesnej technologii LED-Volume, co zapewnia twórcom filmowym ogromne możliwości. Na przykład? Dzięki wykorzystaniu wirtualnych scenografii i lokalizacji tworzonych w oparciu o silnik gier pozwala rejestrować dużą liczbę skomplikowanych efektów wizualnych bezpośrednio na planie.

Nie moglibyśmy zrealizować naszej wizji serialu bez współpracy z platformą Netflix. Zbudowanie „Volume” było możliwe, ponieważ Netflix zaangażował się w tę produkcję na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu serial „1899’” stał się pionierską produkcją, zarówno w kontekście Niemiec, jak i całego regionu. Stworzona na potrzeby naszego serialu infrastruktura to niezwykle nowoczesna innowacja na niemieckim rynku produkcji filmowej, która może przynieść ogromne kreatywne korzyści filmowcom i innym twórcom na całym świeci – mówi reżyser, producent i showrunner serialu „1899”, Baran bo Odar. 

Zobacz także:

„1899” – zwiastun

Pod koniec października 2022 roku światło dzienne ujrzał długo wyczekiwany zwiastun. W trwającym kilka minut filmie widzimy odtwórczynie i odtwórców głównych ról, w tym wspomnianego już Miguela Bernardeau. Jest mrocznie, tajemniczo i naprawdę interesująco. Nie przedłużamy – zwiastun możecie zobaczyć poniżej. Zapnijcie pasy, bo wybieramy się w (ekstremalny) rejs. 

Kolejna zapowiedź serialu „1899” podczas Geeked Week 2022

Na oficjalnych kanałach w social mediach Netfliksa, jak i serialu oraz obsady, m.in. Maćka Musiała, latem pojawiła się kolejna zapowiedź w formie wideo pełna obiecujących kadrów. Zresztą sam Musiał w relacji zapewnił, że jest na co czekać i że najlepszy na świecie serial nadchodzi.

Jestem z tego na maksa dumny i obiecuję wam, że serial będzie niesamowity! – napisał entuzjastycznie na swoim instagramowym koncie.

 

„1899” – premiera. Musiał zachęca do oglądania, publikując gorące zdjęcia

Oficjalna, światowa premiera serialu miała miejsce 11 listopada w Berlinie. Był na niej obecny polski reprezentant filmowej załogi, Maciej Musiał, który pochwalił się na Instagramie zdjęciami z wydarzenia. Aktor nazwał pracę nad produkcją największą filmową przygody w jego życiu.

„1899” trafił do oferty streamingowego giganta 17 listopada 2022 i jest już dostępny dla wszystkich użytkowniczek i użytkowników serwisu. Z tej okazji Musiał zamieścił w mediach społecznościowych fotki, które do oglądania zachęcą nawet osoby nieprzekonane. Wystarczy tylko popatrzeć na opublikowane kadry, by wiedzieć, że warto.