Proteiny konopne mają status białka pełnowartościowego. Oznacza to, że zawierają się w nim wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Białko konopne jest przyjazne alergikom i ma szereg dobroczynnych właściwości, szczególnie dla osób, które dbają o dietę i są aktywne fizycznie.

Białko konopne – co to jest?

Białko konopne w proszku jest produktem naturalnym, zachowującym cenne właściwości rośliny, z której powstaje. Uzyskuje się je poprzez tłoczenie na zimno nasion konopi siewnej, a następnie oddzielenie substancji stałych od oleju. Uzyskana pasta jest suszona i mielona na proszek. Ma on zielonkawy kolor. Białko konopne bio pochodzi z ekologicznych upraw. Niezależnie jednak od tego, czy na danym opakowaniu znajdziemy informację o certyfikacie, warto docenić właściwości tego produktu. Warto dodać, że konopie siewne – w odróżnieniu od indyjskich – nie wykazują właściwości psychotropowych, mogą być zatem stosowane bezpiecznie w ciągu dnia. Chętnie stosują je sportowcy, osoby na dietach redukcyjnych oraz wegańskich, a także wszyscy zainteresowani naturalnym, zdrowym odżywianiem.

Właściwości białka konopnego

Wartości odżywcze białka konopnego są naprawdę imponujące. Proteiny konopne zalicza się, jak wspomnieliśmy już wcześniej, do białek pełnowartościowych, zawierających aminokwasy egzogenne, chociażby histydynę czy cysteinę budujące masę mięśniową, oraz białka globularne - edestynę i albuminę, wspierające pracę układu odpornościowego.

Wspomnieć warto również o argininie – aminokwasie, z którego powstaje tlenek azotu odpowiedzialny za rozszerzanie światła naczyń krwionośnych, poprawę ukrwienia i odżywienia komórek mięśniowych. Białko konopne zawiera wszystkie niezbędne kwasy tłuszczowe, z których organizm czerpie energię. Wśród nich znajdują się kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 w bardzo dobrych proporcjach. Ich obecność w diecie korzystnie wpływa na wygląd włosów i skóry, a także zmniejsza stany zapalne. 

Badanie realizowane w grupie kobiet po 65. roku życia wykazało, że zażywanie białka konopnego pozwoliło zwiększyć gęstość kości ze względu na obecność kwasów tłuszczowych GLA i EPA. W niektórych przypadkach doszło nawet do cofnięcia wcześniejszych uszkodzeń.

W białku konopnym znajdziemy też cenną witaminę E, która jest łatwo przyswajalna ze względu na obecność kwasów, oraz błonnik - sprzymierzeńca osób na diecie. Nie bez znaczenia jest również obecność witamin z grupy B oraz minerałów: żelaza, potasu, cynku, miedzi i wapnia. Czego z kolei w białku konopnym nie znajdziemy? Nie ma tu ani glutenu, ani laktozy, ani też hormonów dodawanych do mięsa. W odróżnieniu od białka sojowego, proteiny konopi nie mają działania alergizującego.

Jak stosować białko konopne?

Jak stosować białko konopne, aby osiągnąć upragnione efekty? To bardzo indywidualna kwestia. Dawkowanie powinno być bowiem dopasowane do potrzeb organizmu (związanych np. ze stylem życia – wysokim poziomie aktywności fizycznej lub jej braku). Warto więc zacząć od jednej łyżeczki białka konopnego. A następnie zwiększać stopniowo ilość przyjmowanego produktu. Co ważne, eksperci oraz ekspertki zalecają, by (niezależnie od tego, ile trwa twoja „przygoda” z białkiem konopnym) nie przyjmować porcji większych niż 10 gramów dziennie. 

Zobacz także:

Białko z konopi

Białko z konopi ma jeszcze jedną zaletę. A mianowicie istnieje wiele sposobów na to, by włączyć je do swojej diety. Najczęściej dodaje się je do koktajli warzywno-owocowych. Ale można również potraktować je jako uzupełnienie owsianek czy musli z dodatkiem jogurtu naturalnego, a nawet placków (np. bananowych) czy różnych wypieków. W tym wypadku wszystko zależy od ciebie. Wybierz taki sposób na przyjmowanie białka z konopi, który najbardziej ci odpowiada. 

Białko konopne po treningu – jak stosować?

Białko konopne po treningu polecane jest nie tylko zawodowym sportowcom. Sprzyja także podejmującym wysiłek amatorsko, dla własnej przyjemności. Warto włączyć je jako suplement diety ze względu na zawartość aminokwasów BCAA, budujących mięśnie. Składnik ten pozwala przyspieszyć syntezę białek mięśniowych, powstrzymując utratę tkanki mięśniowej. Białko konopne to także źródło albuminy i edestyny, wspierających potreningową regenerację.

Jak dawkować proteiny konopne? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od indywidualnych potrzeb organizmu. Zaleca się, aby w początkowej fazie przyjmować jedną łyżeczkę tego proszku dziennie. Później dawkę można stopniowo zwiększać. Dobowe maksimum, którego nie powinno się przekraczać to dwie łyżki białka konopnego (10 gramów proszku) trzy razy dziennie. Jest to produkt roślinny, można więc stosować go codziennie.

Białko konopne smakowe to opcja wygodna wówczas, gdy nie odpowiada nam podstawowa wersja proszku. Niektórzy twierdzą, że ma on smak zbliżony do orzecha, inni jednak mówią o charakterystycznym, ziemistym posmaku. Także konsystencja i kolor nie wszystkim odpowiadają. Na szczęście białko konopne można również dodawać do koktajli, płatków śniadaniowych, deserów.

Białko konopne – opinie

„Osobiście nie miałam do czynienia, jednakże moja siostra stosuje i bardzo sobie chwali. Ma więcej energii niż po zwykłym białku, nie przymula po wypiciu”.

„Białko konopne jest bardzo dobrą alternatywą. Sam czasem je stosuję, bo jest bardzo dobrze przyswajalne i polecane również dla sportowców”.

„Dobry skład aminokwasów, zdrowe tłuszcze. Na 100 gramów produktu około 50 gramów białka – trochę mało i cenowo jednak nie opłaca się. Jedynie dobry wybór dla wegan – jedyne pełnowartościowe białko roślinne”.

Białko konopne – cena

Białko konopne nie należy do produktów najtańszych. Opakowanie o wadze 250 gramów to koszt około 35-40 zł, zaś za większy, 500-gramowy wariant zapłacić trzeba około 65-70 złotych. W sklepach dla sportowców można kupić także większe paczki: 1-, 2,5- i 5-kilogramowe. Ich cena to od 120 do 450 złotych.