Brak chęci do życia – przyczyny

Brak chęci do życia to dolegliwość, która postępuje stopniowo. Nigdy nie pojawia się ona nagle. Najczęściej eskaluje latami i przybiera różne formy. Brak motywacji do życia może być oznaką poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy ignorować podobnych symptomów.

Przyczyną braku chęci i motywacji do życia najczęściej jest depresja. Choroba ta spowodowana jest zaburzeniem prawidłowej produkcji hormonów w mózgu człowieka. W zależności od jej stadium, depresja może mieć lekki lub bardzo ciężki przebieg. Jednym z głównych objawów depresji jest właśnie brak chęci do życia, myśli samobójcze oraz uczucie niemocy.

Kolejną z przyczyn braku motywacji do życia może być chwilowe obniżenie nastroju, tak zwana chandra. Jest to stan podobny do depresji, objawiający się czasowym obniżeniem ogólnego samopoczucia. Chandra najczęściej pojawia się w trakcie jesiennego lub zimowego przesilenia. Najczęściej nie jest związana z żadnymi przykrymi wydarzeniami z naszego życia.


Niepokój i stany lękowe – wyjaśniamy przyczyny niepokoju i podpowiadamy jak sobie z nimi radzić >>>
 

Brak motywacji do życia – jak starać się wyjść z sytuacji?

Brak chęci do życia to dolegliwość, którą ciężko zwalczyć samodzielnie. Pozornie blokuje ona możliwości działania, odbierając siły i chęci do podjęcia działań. Brak motywacji do życia to jeden z głównych objawów depresji, czyli choroby umysłu i smutku.

Pierwszym krokiem do pozbycia się braku chęci do życia jest zasięgnięcie porady specjalisty. Wizyta u psychologa lub terapeuty pomaga w odnalezieniu źródła problemu oraz ewentualnej diagnozie. Specjalista doradzi, jakie działania najlepiej podjąć oraz zdecyduje, czy potrzebne jest wsparcie farmakologiczne.

Jednak wizyta u specjalisty to nie jedyny sposób na przywrócenie chęci do życia. Pomóc może również każda aktywność fizyczna, niezależnie od stopnia jej intensywności. Podczas uprawiania sportu w mózgu wytworzone zostają endorfiny, potocznie zwane hormonami szczęścia.

Zobacz także:

Endorfiny odpowiadają za uczucie przyjemnego zmęczenia, które odczuwamy w trakcie lub tuż po zakończeniu ćwiczeń. Zwalczają one kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu. Regularnie wytwarzane endorfiny pomagają w walce z depresją i brakiem chęci do życia.


Jak się zmotywować: do pracy, życia i spełniania marzeń? Co najlepiej motywuje do działania? >>>
 

Brak chęci do czegokolwiek – jak pomóc bliskiej osobie z takim podejściem?

Brak chęci do życia to dolegliwość, która mocno wpływa na postrzeganie rzeczywistości. Rzutuje ona na życie codzienne osoby cierpiącej na nią, skutecznie zniechęcając do jakichkolwiek działań. Skutki tego odczuwa również rodzina oraz najbliżsi osoby, która zmaga się z tą dolegliwością. Czy jako bliska osoba możemy podjąć działania, które pomogą w walce z brakiem chęci i motywacji do życia?

Osoba, która nie ma chęci do życia potrzebuje dużo cierpliwości oraz dodatkowej motywacji do działania. Obydwie rzeczy może jej zapewnić jedynie ktoś bliski, kogo będzie miała ochotę słuchać. Warto również zapewnić takiej osobie pomoc profesjonalisty, czyli zachęcić do wizyty u psychologa lub terapeuty.

Oprócz tego, brak motywacji do życia można zwalczyć poprzez organizację drobnych aktywności i przyjemności dla osoby dotkniętej tą dolegliwością. Może to być wyjście na basen, do parku czy na koncert. Ważne jednak, by znajdowało się w kręgu zainteresowań oraz możliwości tych osoby.

Nie warto proponować zupełnie nowych zajęć czy warsztatów. Podjęcie się takiego wysiłku może na wstępie zniechęcać do wyjścia lub spowodować rezygnację po jednym podejściu. Nowe wyzwania mogą jedynie pogłębić depresję oraz brak chęci do życia.


Brak siły fizycznej i ogólne osłabienie: o czym może świadczyć? Wyjaśniamy prawdopodobne przyczyny osłabienia >>>
 

Brak chęci i sił do życia to już depresja?

Brak chęci do życia to dolegliwość, która dotyka ludzi w każdym wieku, choć wśród osób cierpiących na nią przoduje młode pokolenie. Jest to jeden z głównych objawów depresji nerwicowej, określanej również jako dystymia. Choroba ta ma charakter afektywny i przewlekły. Oznacza to, że dominującym objawem są wahania i nagłe zmiany nastrojów, często pozornie bez powodu.

Dystymia to schorzenie, na które szacunkowo cierpi około 5% społeczeństwa. Brak chęci i motywacji do życia w przypadku chorych ma swoje korzenie w dzieciństwie oraz złym wychowaniu. Dystymia to choroba dziedziczna, ale może pojawić się również w przypadku wieloletniego tłumienia agresji i negatywnych emocji.

Jednak stwierdzenie "nie mam chęci do życia" nie zawsze świadczy o poważnej chorobie. Czasowy spadek samopoczucia może być również wynikiem chandry, dużych ilości stresu, utraty bliskiej osoby lub innego, wstrząsającego wydarzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak długo występują podobne dolegliwości. Istotne jest również, czy mają one charakter fizyczny pod postacią ociężałości ciała, czy też polegają wyłącznie na problemie z koncentracją i pamięcią.


Depresja klimatyczna - co to jest? Pytamy psychologa, czym objawia się zaburzenie, które dotyczy coraz większej liczby osób >>>
 

Brak chęci do życia to dolegliwość, której nie należy ignorować. W przypadku, gdy symptomy te trwają dłużej niż dwa tygodnie, warto zasięgnąć porady profesjonalisty. Monitorowanie częstotliwości nasilenia objawów oraz sytuacji, w których one występują również jest bardzo istotne.

Brak motywacji do życia może być spowodowany również stresującą sytuacją życiową, lub być wywoływany przez określone sytuacje. W takim przypadku warto postarać się o wykluczenie czynników, mogących powodować czasowe spadki nastrojów i niepokój.

Powodem braku chęci do życia mogą być również zaburzenia w produkcji odpowiednich ilości hormonów. W przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym warto oprócz wizyty u specjalisty wykonać również podstawowe badania krwi oraz tarczycy. Jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, najczęściej wdrażane jest leczenie za pomocą środków psychotropowych lub hormonalnych.

Brak chęci do życia oraz codziennej motywacji to poważna dolegliwość. Jeśli oprócz tego symptomu zauważacie u siebie lub bliskich dodatkowe objawy, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.


Bella Hadid zdobyła się na szczere wyznanie! Modelka chorowała na depresję >>>