Brytyjskie seriale kryminalne

Tytuły kryminalne wielu z nas kojarzą się przede wszystkim z twórcami zza wielkiej wody. Najwyższy czas zweryfikować ten pogląd. Brytyjskie seriale kryminalne mają do zaoferowania wszystko to, za co kochamy ten gatunek.

Broadchurch 

W tytułowym miasteczku dochodzi do tajemniczego morderstwa – na plaży zostaje znalezione ciało Danny'ego Price'a. Sprawę bada inspektor Alec Hardy (David Tennant), który tuż przed zabójstwem otrzymał awans na stanowisko detektywa. Pomaga mu Ellie Miller (Olivia Colman) – funkcjonariuszka z miejscowego komisariatu. Wkrótce okazuje się, że cała sprawa jest znacznie bardziej zagadkowa, niż początkowo się wydawało. Hardy nie potrafi wytypować zabójcy, więc podejrzanym staje się każdy mieszkaniec Broadchurch.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

fot. materiał prasowe

Bodyguard

Weteran wojny w Afganistanie David Budd (Richard Madden) pracuje w londyńskiej policji jako funkcjonariusz Ochrony Osób Publicznych. Jego kolejnym zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem minister spraw wewnętrznych Julii Montague (Keeley Hawes). Jego przekonania polityczne są dalekie od tych, jakie reprezentuje wpływowa minister, zdeklarowana zwolenniczka wojny. Budd musi wybierać  albo będzie bronił tego, w co wierzy, albo będzie kontynuował karierę. Wkrótce okaże się, że jako człowiek odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa może stać się największym zagrożeniem dla osoby, którą ma ochraniać.  

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Zobacz także:

fot. materiał prasowe

Młody Wallander (Young Wallander)

Bohaterem serialu jest Kurt Wallander (Adam Pålsson) – postać znana z bestsellerowych powieści Henninga Mankella. W tej serii poznajemy go jako młodego policjanta, a właściwie - jako świeżo upieczonego absolwenta akademii policyjnej. Wallander jest świadkiem makabrycznego morderstwa, któremu nie [potrafił zapobiec. Dręczony poczuciem winy policjant zostaje włączony do zespołu badającego tę sprawę. Za nadzór nad śledztwem odpowiada komisarz Hemberg (Richard Dillane). 

Serial można obejrzeć na platformie Netflix

fot. materiał prasowe

 


Seriale HBO, które warto obejrzeć! Sprawdź nowości serialowe platformy >>>
 

Brytyjskie seriale o nastolatkach  

Wśród brytyjskich serialowych produkcji można znaleźć kilka tytułów, których fabuła skupia się na perypetiach nastolatków. Co oczywiście nie oznacza, że seriale te skierowane są tylko do młodych widzów. 

The End of the F***ing World

James (Alex Lawther) to 17-latek obdarzony socjopatyczną osobowością. Uwielbia zabijać zwierzęta, jednak pewnego dnia odkrywa, że to zajęcie przestaje już sprawiać mu przyjemność. Młody chłopak dochodzi do wniosku, że to już najwyższy czas, by odebrać życie większej ofierze  człowiekowi. Pewnego dnia poznaje Alyssę (Jessica Barden) – buntowniczkę z problemami. Nastolatka nalega na wspólną ucieczkę. Postanawiają wyruszyć w podróż, która szybko staje się początkiem całej serii niespodziewanych zdarzeń. 

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

fot. materiał prasowe

Kumple (Skins)

Serial opowiada historię grupy nastolatków – anorektyczki Cassie, muzułmanina Anwara, Tony'ego o wyjątkowo hedonistycznym usposobieniu, Sida, który marzy, by wreszcie przespać się z dziewczyną, zmieniającej facetów jak rękawiczki Michelle, Chrisa, który kocha się w nauczycielce psychologii, homoseksualisty Maxxi'ego i Jal, która jest najbardziej utalentowaną osobą w tym towarzystwie. Każda z tych osób ma swoje problemy. Poszczególne odcinki serialu kolejno przedstawiają historię dorastających nastolatków, podobnie jak i kolejne sezony z zupełnie nowymi bohaterami. 

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

fot. materiał prasowe

 


„The Crown” i co jeszcze? Czyli dobre seriale historyczne, które warto zobaczyć! >>>
 

Brytyjskie seriale kostiumowe

Seriale kostiumowe są specjalnością twórców z Wysp Brytyjskich. Nie ma w tym niczego dziwnego, przecież do dziś rządy sprawuje tam monarchia. Nie każdy serial przedstawia jednak brytyjski dwór w dobrym świetle.

Upadek królestwa (The Last Kingdom) 

Serialowa adaptacja cyklu Wojny Wikingów autorstwa Bernarda Cornwella. Świetny brytyjski tytuł przenosi nas do IX wieku, kiedy Wikingowie plądrowali europejskie królestwa. W jednym z takich najazdów rodziców traci Uhtred (Alexander Dreymon)  potomek saskiego szlachcica. Sierotę zabierają ze sobą Wikingowie. Od tej pory chłopak jest wychowywany na jednego z nich. Młody wojownik jest naocznym świadkiem wielkiej siły ludzi, którzy go porwali. Kolejne brytyjskie królestwa upadają, a jedyną krainą, która może stawiać realny opór najeźdźcy, jest Wessex. Młodzieńcem targają sprzeczne uczucia. Z jednej strony chce być lojalny wobec ludzi, którzy go wychowali, a z drugiej – nie może pogodzić się z zajęciem ziemi przodków

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

fot. materiał prasowe

Poldark – wichry losu (Poldark)

Gdy Ross Poldark (Aidan Turner) wraca z amerykańskiej wojny do rodzinnej Kornwalii, szybko orientuje się, że miejsce, w którym dorastał, nie jest takim, jakie je zapamiętał. Wszyscy jego bliscy myśleli, że poległ na froncie. Jego ukochana Elizabeth (Heida Reed) ma już nowego narzeczonego  jego kuzyna Francisa (Kyle Soller). Ojciec Rossa zmarł, a rodzinna posiadłość popadła w ruinę. Okoliczne kopalnie przestają funkcjonować, żywność staje się coraz droższa. Poldark postanawia stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Próbuje odzyskać kobietę, którą kocha. 

Serial można obejrzeć w serwisie Play Now.  

fot. materiał prasowe

Downton Abbey

Serial opowiada o ludziach żyjących we dworze Grantham, należącym do szlacheckiej rodziny Crawley'ów. Tło dla ich losów stanowią trudne czasy społecznych przemian. Kierowaniem domem zajmują się ochmistrzyni Hughes i kamerdyner Garson. Hrabiemu Grantham (Hugh Bonneville) zależy przede wszystkim na utrzymaniu majątku i przekazaniu go następnym pokoleniom. Rodzina musi jednak zmierzyć się z ogromną tragedią – w katastrofie Titanica ginie przyszły zięć i spadkobierca hrabiego. Jedynym żyjącym dziedzicem majątku jest nieznany nikomu kuzyn Matthew Reginald Crawley, który niebawem przybywa do Downton Abbey

Serial można obejrzeć w serwisie Player+.

fot. materiał prasowe


Ciekawe seriale, które wciągają już w pierwszym odcinku. Sprawdź nasze propozycje! >>>