Popularny kolczyk w środku ucha jest niezwykle oryginalną, a jednocześnie subtelną ozdobą. Jego zrobienie zajmuje zaledwie chwilę. Czy conch boli? Jak dbać o świeże przekłucie? Jaki kolczyk założyć po wygojeniu się dziurki? Czy bezpiecznie jest zrobić go u kosmetyczki? Odpowiadamy na wszelkie, najistotniejsze w tym temacie kwestie. 

Conch piercing - wady

Conch piercing, to kolczyk, który wymaga przebicia małżowiny usznej w miejscu, gdzie występuje chrząstka. Z uwagi na to, dla wielu osób sam zabieg może być bolesny i powodować pewien dyskomfort - chociażby poprzez zwiększoną siłę nacisku na igłę, którą musi zastosować piercer. Posługując się pewnym uproszczeniem, możemy porównać ten proces do przekłuwania igłą papieru A4 o standardowej gramaturze (earlobe, czyli najpopularniejszy kolczyk w płatku ucha) z przekłuwaniem grubszego kartonu. 

Przed podjęciem decyzji o przekłuciu typu conch, warto oczywiście mieć na uwadze możliwość ewentualnych powikłań. Conch piercing obarczony jest ryzykiem wystąpienia tzw. ziarniny. Jest to przerost gęsto unaczynionej tkanki, który pojawia się w miejscu rany podczas procesu gojenia - w niektórych przypadkach w ten właśnie sposób organizm „naprawia ubytki”, które powstały w wyniku urazów mechanicznych skóry (ziarninowanie może wystąpić na przykład po operacjach). Ziarnina przypomina dużą krostę lub narośl, która otacza kolczyk. Najczęściej pojawia się tylko z jednej strony ozdoby. Jej kolor może nie różnić się od koloru skóry w pozostałych obszarach twarzy, może być też krwistoczerwona. Dlaczego powstaje? Taki sposób gojenia zależy od wielu czynników: indywidualnych uwarunkowań, zakażenia rany po przekłuciu, nieprawidłowego przekłuwania (np. pistoletem, który miażdży tkankę) oraz częstego poruszania ozdobą. Ziarninę można zlikwidować na kilka sposobów, wśród nich wymienia się m.in.: nakładanie na zmienione miejsce olejku z drzewa herbacianego, „papki” z aspiryny, a nawet środków na brodawki. Bardzo ważnym jest, aby przed podjęciem pierwszych kroków w tym temacie, skonsultować się z profesjonalnym piercerem lub lekarzem dermatologii.

Kolejnym aspektem, który może zniechęcić do wykonania conch piercing, jest jego długi czas gojenia. Wynosi on nawet 4 miesiące - należy pamiętać, że do tego czasu nie wolno wymieniać ozdoby, którą piercer założył podczas zabiegu. Nie jest to więc opcja dla osób niecierpliwych.

Conch piercing może wiązać się też z krwawieniem nawet przez pierwszych kilka dni po wykonaniu przekłucia. Warto mieć również na uwadze fakt, że ze względu na umiejscowienie kolczyka, spanie w świeżym conchu może nie być komfortowe i powodować ból.

Conch piercing - zalety

Choć wady przekłucia typu conch mogą zniechęcić niezdecydowanych, ma on też wiele zalet. Conch piercing stanowi bardzo wdzięczną ozdobę, którą możemy spersonalizować na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich, jest założenie klasycznego kolczyka o nazwie labret, czyli krótki pręt z gwintem, na który można nakręcić, no właśnie - kiedyś tylko kulkę, dziś mamy do wyboru setki kształtów i ozdób. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród pań, cieszą się gwinty z cyrkoniami, diamencikami, kolczyki w kształcie serc, gwiazdek czy błyskawic. W ostatnich latach popularność zdobyły też bardziej rozbudowane ozdoby, takie jak motywy kwiatowe czy zwierzęce.

Po zagojeniu się przekłucia, klasyczny labret możemy śmiało wymienić na podkówkę lub ring, czyli kółko. Srebrne, złote, kolorowe lub wysadzane błyskotkami kółko przypadnie do gustu zwłaszcza fankom stylu boho - świetnie wygląda w połączeniu z innymi przekłuciami ucha, na przykład helix’em czy rook’iem.

Zobacz także:

Największą zaletą conch piercing jest jednak fakt, że to ozdoba wciąż niezwykle oryginalna, a jednocześnie subtelna - mniej ekstrawagancka niż na przykład przekłucie ust lub nosa. Mogą więc sobie na nią pozwolić osoby w każdym wieku, wykonujące niemal każdy zawód. Delikatny, niewielki conch w uchu nie będzie się „gryzł” nawet ze sztywnym, korporacyjnym dress code'em.

Conch piercing - gojenie

Jak już wspomnieliśmy, conch goi się stosunkowo długo, bo aż do czterech miesięcy. Jest to czas, w którym należy przestrzegać pewnych zasad - zapobiegnie to powikłaniom i ewentualnemu przemieszczeniu się kolczyka. Najważniejsza z nich to zachowanie maksymalnej higieny - przekłucie należy przemywać kilka razy dziennie z użyciem roztworu soli fizjologicznej lub srebra koloidalnego. Po kąpieli czy myciu włosów, należy pamiętać o osuszaniu przekłutego ucha czystym ręcznikiem lub najlepiej wacikiem kosmetycznym - tak, aby nie przenieść na świeżą ranę bakterii i innych drobnoustrojów (które w ogromnej ilości zbierają się na ręcznikach pozostawianych w wilgotnej i ciepłej łazience).

Kolejna zasada to unikanie dotykania kolczyka, zwłaszcza brudnymi rękami! Poruszanie ozdobą zdecydowanie nie pomaga w gojeniu, może skończyć się pojawieniem ziarniny.

Warto też zachować szczególną ostrożność przy nakładaniu czapek, opasek i kasków, czesania włosów (zdarzają się przypadki naderwania ucha przez szczotkę lub grzebień), a także - możliwie najbardziej - podczas snu. Zwłaszcza podczas pierwszych nocy po przekłuciu, starajmy się spać na drugim boku i często zmieniać poszewkę na poduszkę.

Ozdobę można wymienić dopiero po całkowitym wygojeniu się przekłucia. To bardzo ważne, aby zapobiec zainfekowaniu i innym powikłaniom piercingu. Wymiana niezagojonego kolczyka jest również bardzo nieprzyjemna.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, długotrwałego bólu, krwawienia czy utrzymującej się wysokiej temperatury ucha, należy niezwłocznie zgłosić się do piercera, który wykonał przekłucie. Duży wysięk ropny, zaczerwienienie małżowiny czy gorączka, powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Conch piercing - cena

Cena przekłucia typu conch waha się w zależności od prestiżu i lokalizacji salonu piercingu. Zazwyczaj jest to około 70 - 200 złotych wraz z kolczykiem, który może być wymieniony zaraz po wygojeniu dziurki. Zdecydowanie odradzamy wykonywanie tego typu piercingu w salonie kosmetycznym, za pomocą tzw. pistoletu. Tego typu urządzenia miażdżą tkankę, co może prowadzić do poważnych komplikacji. Profesjonalny piercer do przebicia skóry wykorzysta igłę od wenflonu - jeśli specjalista jest doświadczony, cała procedura zajmie mu kilkanaście sekund.

Conch piercing - inspiracje

W czasach, kiedy do wyboru mamy setki tysięcy ozdób i stylizacji, wybranie tej właściwej może przyprawiać o ból głowy. Inspiracji na conch piercing warto szukać przede wszystkim w sieci. Oto strony i aplikacje, na których znajdziemy najwięcej zdjęć posiadaczek i posiadaczy concha:

  1. Instagram - szukając po hasztagach #conch i #conchpiercing, a także na popularnych profilach o tematyce tatuażu i piercingu.
  2. Pinterest - to prawdziwa kopalnia inspiracji, dotyczących piercingu, standardowo szukamy inspiracji po słowach kluczowych, czyli „conch piercing”.
  3. Google grafika - najprostsze rozwiązania są czasem najlepsze - wyszukiwarka zbierze też materiały z innych aplikacji.
  4. Facebook - szczególnie warte uwagi są grupy poświęcone piercingowi.