Z pewnością pojawiła się kiedyś w twojej głowie myśl – czy można zakochać się w dwóch osobach? Czas wyjaśnić to raz na zawsze, bo możemy przez to czuć, że nie wiemy, co się z nami dzieje. A my jesteśmy tu, aby ci pomóc. Trójkąty miłosne nie są nam obce. Niezależnie od tego, czy chodzi o filmy, czy książki, a nawet sytuacje w naszym życiu – one po prostu są obecne. Co więcej, może jesteś już zaznajomiona/y z okazywaniem uczuć dwóm różnym osobom? Ale czy to naprawdę może mieć miejsce?

Czy miłość do dwóch osób jednocześnie jest w ogóle możliwa?

Według Pedro Horvara, argentyńskiego psychiatry i psychoanalityka, można kochać dwie osoby jednocześnie, ale trudno jest to ciągnąć przez długi czas.

Jeśli ktoś się zakochuje, może stwierdzić, że ta osoba nie spełnia jego wszystkich oczekiwań, dlatego może też coś poczuć do kogoś innego – tłumaczy ekspert.

fot. Hulton Archive / Getty images

Jeśli już tak się stanie, masz do wyboru dwa działania, które rozwiniemy poniżej. Możesz ponownie ocenić swój związek lub wejść w związek poliamoryczny.

Co zrobić, gdy zakochasz się w dwóch osobach w tym samym czasie? Ponownie oceń swój związek

Jeśli chcesz być w związku monogamicznym ze swoim parterem lub partnerką, ale nie do końca wiesz, czy to coś dla ciebie, najlepszym sposobem będzie sporządzenie klasycznej listy za i przeciw. Może się to wydawać nieco brutalne, ale musisz zastanowić się, kto „wygrywa” w tym zestawieniu – osoba, z którą aktualnie jesteś czy nowa osoba, w której pokładasz swoje uczucia. Wtedy poznasz odpowiedź.

Wiemy, że często dajemy ponieść się nowości, lubimy czuć adrenalinę i tę ekscytację związaną z kimś nowym, ale to jednak prawdziwa miłość ostatecznie (najczęściej) wygrywa. Pomyśl, z kim widzisz się za 30 lat. W końcu uczucia mają to do siebie, że nie ma na nie żadnego logicznego czy też matematycznego rozwiązania. Wybierz najlepiej nie tylko dla drugiej osoby, ale przede wszystkim dla siebie.

Co zrobić, gdy zakochasz się w dwóch osobach w tym samym czasie? Rozważ wejście w związek poliamoryczny

Poliamoria zaczyna się wtedy, gdy ty i twój partner lub partnerka (to bardzo ważne!) czujecie, że chcecie rozpocząć związek z inną osobą lub więcej niż jedną osobą. Ten typ związków popularny był w latach 90. Opiera się na nawiązywaniu stabilnych relacji (jednej pierwotnej i jednej drugorzędnej) z więcej niż jedną osobą – może być ich nawet kilka. Ważna jest tylko komunikacja. Celem takiego związku jest uzyskanie „całego pakietu”. Dzięki temu możesz być usatysfakcjonowana/y zarówno emocjonalnie, jak i seksualnie.

Zobacz także:

W tej, jak i każdej innej relacji trzeba pamiętać o rozmowie, dyskusji i umowach, tak, aby związek był po prostu udany i każda ze stron się na niego zgadzała. Należy podkreślić, że jest to taka forma relacji, którą każda ze stron musi przemyśleć i być skłonna do pracy, skończyć po tej samej stronie.

Związek monogamiczny – czym jest?

Monogamia to styl życia, który od lat jest najpopularniejszym sposobem na budowanie relacji romantycznych. Jeśli jednak czujesz, że spełnienie możesz osiągnąć z więcej niż jednym partnerem lub partnerką (o ile komunikujesz swoje potrzeby), może być to możliwe.

Cóż, mówią, że na wojnie i w miłości wszystko jest dozwolone, więc w związkach to ty ustalasz zasady.

Ten artykuł ukazał się pierwotnie na Glamour Mexico.