A przede wszystkim kto nie chciałby potwierdzić tego, co już wiesz, np. że czegoś nie tolerujesz (np. białko jaj), a coś innego nie robi na Twoim organizmie żadnego wrażenia (np. kofeina). Badania nutrigenetyczne to jednorazowy na całe życie „odczyt” osobistych preferencji organizmu.

Kilka(naście?) lat temu, gdy temat zaczynał być dopiero na czasie zrobiłam sobie pakiet badań nutrigenetycznych. Wtedy kosztowały majątek (czyli co najmniej przeciętną pensję). Dzięki nim (teoretycznie) dowiedziałam się co mi nie służy, dlaczego nie mogę schudnąć i że jednak mogę spokojnie oddawać się korzystaniu z używek, bo mój organizm sam wszystko naprawi (ta wiedza akurat była mocno demoralizująca). Gdy wiesz, że możesz bezkarnie palić lub niedosypiać, bo Twoja ochrona antyrodnikowa jest perfekcyjna zaczynasz igrać z losem, prawda? Z drugiej strony dowiedziałam się, że w jedzeniu powinnam się bardzo oszczędzać, bo mam tzw. „gen otyłości” (on tak naprawdę nie istnieje, to tylko nazwany tak pieszczotliwie zbiór predyspozycji). I co? Przez 3 miesiące próbowałam stosować się do tych zaleceń, potem jak wszystkie poprzednie diety przepadły w studni zapomnienia. Po prostu chce Wam pokazać, że nie wystarczy sama wiedza, że coś nam nie służy. Potrzeba jeszcze chcieć wprowadzić zmiany w życiu, w innym wypadku to pieniądze wyrzucone w błoto. Czyli jak chcesz schudnąć ważna jest motywacja, choć i wiedza na temat swojego ciała bardzo tu pomaga.

Przyznaję, łatwo mi mówić bo nigdy nie miałam poważnych kłopotów ze zdrowiem. Gdy jednak myślę o dziewczynach, które mają problemy z zajściem w ciążę, męczą je alergie, albo maja cholesterol milion przed 20 rokiem życia wiem, że warto zadać sobie pytanie, co jest nie tak i szukać odpowiedzi właśnie w takich badaniach. Zwłaszcza, że dziś nie kosztują one już fortuny.

O badania nutrigenetyczne pytam Dr Beatę Dethloff, doktora nauk medycznych, specjalistkę w zakresie chorób wewnętrznych II stopnia z doktoratem z Endokrynologii. Promotorkę holistycznego podejścia do zdrowego stylu życia, propagatorkę badań nutrigenetycznych i nowoczesnej medycyny anti-aging.
 

Jakie są długofalowe korzyści z wykonania tego typu badań?

Badania nutrigenetyczne dają nam czytelne wskazówki i informacje na temat funkcjonowania organizmu, jego predyspozycji, procesów starzenia, przyswajania wielu składników i skłonności do chorób cywilizacyjnych. Takich wyników nie dadzą żadne inne badania. Co ciekawe, w przypadku badań nutrigenetycznych robimy jedno badanie na całe życie. Wyposażeni w unikalną wiedzę na temat indywidualnej charakterystyki naszego organizmu, możemy w świadomy i zdrowy sposób planować życie – od aktywności fizycznej i diety, poprzez suplementację i konieczne badania okresowe, które np. mogą wspomóc efektywne przygotowania do zajścia w ciążę.

Suplementy diety – które warto przyjmować? Pytamy ekspertów
 

Czy badamy od razu wszystko kompleksowo?

Istnieje kilka modułów badań nutrigenetycznych, z których każdy jest nakierowany na uzyskanie innych informacji, np:

Zobacz także:

 • Moduł iGenesis® Slim analizujący metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek, który określa ich optymalne proporcje w diecie. Dzięki temu możliwe jest opracowanie naprawdę indywidualnego planu żywieniowego, bez efektu jo-jo.
   
 • Moduł iGenesis® Micro dotyczący metabolizmu, wchłaniania i transportu witamin (A, B6, B9, B12, C, D, E i choliny), a także przyswajania wapnia i magnezu przez organizm. Dane te mogą wskazać przyczyny niedoboru witamin i składników mineralnych w organizmie. Takie badanie pozwala na ustalenie indywidualnego zapotrzebowania na niezbędną suplementację.
   
 • Moduł iGenesis® Sensor pozwalający na określenie predyspozycji do wystąpienia nietolerancji i nadwrażliwości na takie składniki, jak alkohol, kawa, nikiel, sól, a także... fruktoza, laktoza oraz gluten. Badanie pozwala również określić predyspozycję do nadmiernego lub zbyt niskiego wchłaniania żelaza, czyli także wspiera opracowanie indywidualnej diety i suplementacji.
   
 • Moduł iGenesis® Health dający informację zwrotną na temat podatności organizmu na rozwój hiperlipidemii, hiperglikemii, rozwoju otyłości brzusznej oraz wystąpienia zespołu metabolicznego. To badanie pozwala na skuteczną profilaktykę zdrowotną.
   
 • Moduł iGenesis® Detox określający predyspozycje genetyczne do skutecznej walki z nadmiarem wolnych rodników i zgromadzonych przez organizm toksyn. Badanie daje wskazówki na temat indywidualnej profilaktyki prozdrowotnej w tym zakresie i potencjału detoksykacyjnego organizmu.
   
 • Moduł iGenesis® Medline pozwalający na poznanie genetycznych uwarunkowań chorób przewlekłych, tj. osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów, trombofilia (ryzyko zakrzepicy żył). Badanie pozwala na wdrożenie zindywidualizowanych działań profilaktycznych.
   
 • Moduł Fit Sport określający predyspozycje genetyczne do aktywności fizycznej. Badanie pozwala zoptymalizować trening, poprawić wyniki sportowe i przyspieszać regenerację organizmu po wysiłku. To badanie dla świadomych i aktywnych osób, które same chcą kształtować swój styl życia uwzględniający trening i dietę.
   
 • Moduł Genodiet Androgen Trico wskazujący te czynniki, które pozwalają na zachowanie mieszków włosowych w dobrej kondycji przez lata. Badanie dla tych, którzy chcą wprowadzić w swoje życie działania profilaktyczne, przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów i łysieniu.
   
 • Moduł iGenesis® Neuro badający mózg! Analizuje geny mające wpływ na starzenie się mózgu i pamięć, koncentrując się na genetycznych predyspozycjach do zachowania zdrowia i sprawności umysłowej, a także predyspozycje do demencji, zaburzeń pamięci, depresji i choroby Alzheimera. Dzięki badaniu otrzymuje się wskazówki dotyczące profilaktyki, czyli odpowiedź na pytanie: Jak utrzymać mózg w dobrej kondycji?
   
 • Badanie Omega Test – ocenia proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które świadczą o poziomie utajonego stanu zapalnego w organizmie. Badanie pozwala wdrożyć indywidualne zalecenia żywieniowe przywracające równowagę poziomu kwasów, zwiększając zdolności obronne i regeneracyjne organizmu, chroniąc przed rozwojem schorzeń cywilizacyjnych i przedwczesnym starzeniem.
   

Jak zrobić badanie nutrigenetyczne?

Mamy tu dwie możliwości. W gabinecie materiał DNA pobierany jest w sposób bezpieczny i bezbolesny z nabłonka wewnętrznej strony policzka pacjentki/pacjenta specjalną szpatułką. To absolutnie bezbolesne i nieinwazyjne. Na wyniki trzeba zaczekać około 7 tygodni. Wraz z wynikiem badania dostaje się od razu jego interpretację i raport przygotowany przez specjalistów z zaleceniami dietetycznymi, programem suplementacyjnym i treningowym zgodnym z genotypem. Pobranie materiału możemy wykonać też samodzielnie w domu, wystarczy zamówić zestaw do samodzielnego pobrania, który zawiera dokładną instrukcję pobrania materiału genetycznego z nabłonka policzka oraz niezbędne akcesoria. Wysyłka i odbiór zestawu są darmowe.
 

Ile dziś kosztują badania nutrigenetyczne?

Ceny badań są zróżnicowane ze względu na wybrane na podstawie konsultacji moduły badań, którym zostanie poddany pacjent/pacjentka. Najtańszy, wyjściowy Omega-Test kosztuje 390 zł.

Zobacz także: Skórna heroina – czy jesteś od niej uzależniona i po co się opalamy (#ZDZIWIONA?)