Dlaczego każdy z nas potrzebuje celu? 

Stawianie sobie celów ułatwia osiąganie w życiu tego, na czym nam zależy. Kiedy mamy wyznaczone cele, w mózgu wydziela się neuroprzekaźnik zwany dopaminą. Dzięki temu mózg otrzymuje stymulację do tego, aby zwiększać naszą motywację, co pozwala nam dążyć wytrwale do celu. Czujemy się wtedy silni, jesteśmy pewniejsi siebie i mamy ochotę pokonywać pojawiające się przeszkody.  

Stawiając sobie cele, jesteśmy również w stanie lepiej określać życiowe priorytety i rezygnować z tego, co nie jest dla nas istotne. Dzięki temu możemy działać w zgodzie ze sobą, swoimi pragnieniami, potrzebami i emocjami. Mamy wtedy poczucie wpływu na własne życie, które przestaje być jedynie splotem przypadkowych zdarzeń. 


Wizualizacja celu – kiedy pomaga, a kiedy szkodzi? Techniki i cele >>>
 

Jak być wytrwałym w dążeniu do celu? 

Wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu to podstawa, aby osiągnąć sukces. Nie zawsze łatwo jest jednak o ich zachowanie aż do samego końca. Zwykle w międzyczasie pojawia się zniechęcenie, niecierpliwość i frustracja, co może prowadzić do rezygnacji. Prezentujemy zatem 5 porad, które pozwolą tego uniknąć. 

1. Określ cel zgodnie z zasadą SMART 

Aby zwiększyć swoje szanse na skuteczne dążenie do celu, powinien on być sformułowany w sposób dokładny, mierzalny, ambitny, realistyczny oraz określony czasowo. Dokładność polega na tym, aby nie był zbyt ogólny – przykład błędnie postawionego celu to np. „będę dbał o zdrowie”. Mierzalność wiąże się z tym, aby określić konkretną wartość, która pozwoli stwierdzić sukces, np. „schudnę 5 kilogramów”. Cel nie może być także nierealny, co byłoby prostą drogą do porażki i frustracji. Należy ponadto określić przedział czasowy, np. „schudnę 5 kilogramów w 3 miesiące”. 

  2. Skoncentruj się na drodze do celu 

Aby utrzymać wytrwałość w dążeniu do celu, jego realizacja nie powinna wiązać się wyłącznie z trudem i wyrzeczeniem, a być czymś przyjemnym. Dlatego nie warto myśleć tylko o tym co się stanie, kiedy osiągniemy już swoje postanowienie. Spróbujmy cieszyć się samą jego realizacją, dzięki czemu będziemy przez cały czas podekscytowani i zadowoleni z życia, co zwiększy szansę na końcowy sukces. 


Karma wraca: dobra, ale czy zła również? Wyjaśniamy znaczenie karmy i podpowiadamy czym jest karma człowieka >>>
 

Zobacz także:

3. Zastosuj metodę małych kroków 

Nie od razu Rzym zbudowano! Aby zachować upór w dążeniu do celu, warto więc stosować metodę małych kroków. Nie warto rzucać się na głęboką wodę i wprowadzać zbyt radykalnych zmian. Zamiast rezygnować ze wszystkich niezdrowych i wysokokalorycznych produktów, lepiej będzie odstawiać je stopniowo. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko przedwczesnego zniechęcenia się. 

4. Pozbądź się strachu przed porażką 

Największą przeszkodą w dążeniu do celu jest nasza podświadomość. Jeżeli obawiamy się strachu przed porażką, wtedy możemy mieć tendencję do prokrastynacji, polegającej na odkładaniu realizacji celu z powodu lęku. Dlatego warto zadać sobie pytanie, co tak naprawdę stanie się, jeżeli cel nie zostanie osiągnięty. Zapewne świat się wtedy nie zawali, a ze swojej porażki będziemy w stanie wyciągnąć cenną lekcję na przyszłość. 

5. Skup się na tym, co najważniejsze 

Trudno będzie nam zachować wytrwałość w dążeniu do celu, jeżeli postawimy ich przed sobą zbyt wiele. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić priorytety. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co tak naprawdę jest w danym momencie życia dla nas najważniejsze i spróbujmy skupić się tylko na tym, wykreślając lub odsuwając w czasie inne cele. 


Jak rozwijać kreatywność: lista 6 sposobów. Dlaczego warto rozbudzić kreatywność? >>>
 

Cytaty o dążeniu do celu 

Aby utrzymać upór do celu, warto motywować się cytatami sławnych ludzi. Przedstawiamy kilka najciekawszych z nich. 

„Kiedy usiłujesz dojść do czegoś ważnego w życiu, zapewne nie raz schrzanisz coś po drodze. Pozwól sobie na to.” Jeff Bridges 

„Jeżeli nie jesteś w stanie osiągać wielkich rzeczy, rób małe rzeczy w wielki sposób.” Napoleon Hill 

„Jeśli celujesz w nic, wtedy nigdy nie chybisz.” Zig Ziglar 

„Cały świat schodzi się z drogi człowiekowi, który ma świadomość, dokąd zmierza.” Steve Jobs 


Jak się zmotywować: do pracy, życia i spełniania marzeń? Co najlepiej motywuje do działania? >>>
 

Książki o dążeniu do celu  

Aby dowiedzieć się, jak dążyć do celu i go osiągnąć, warto sięgnąć po książki podejmujące tę tematykę. Polecamy zwłaszcza 2 opisane niżej tytuły. 

Greg McKeown, Esencjalista 

Autor tej książki udowadnia, że dążenie do celu będzie znacznie skuteczniejsze, jeżeli zastanowimy się, co jest dla nas naprawdę ważne i ustalimy priorytety. Swoją koncepcję nazwał „esencjalizmem”. Porady autora są pomocne zarówno w osiąganiu celów biznesowych, jak i prywatnych.

Oettingen Gabriele, WOOP – skuteczna metoda osiągania celów 

Autor tej książki przedstawia metodę dążenia do celu, która opiera się na wykorzystaniu naszej podświadomości. Zastosowanie się do jego porad pomaga uporać się z trudnościami, które mogą pojawić się na drodze do osiągnięcia celu.