Rozwijanie kreatywności: dlaczego warto?

Chcąc dobrze radzić sobie w obecnym świecie cyfryzacji i ciągłego rozwoju, należy wypracować umiejętność szybkiego reagowania na przeszkody i wyzwania, które stawia przed nami życie. Nieszablonowe i błyskotliwe myślenie pomaga rozwiązywać codzienne problemy, a w dodatku produktywnie wykorzystać fakt, że się pojawiły. To właśnie jest kreatywność. Nie szukając codziennie nowych rozwiązań i zatrzymując się w miejscu, chociażby z perspektywy rynku pracy stajemy się mało atrakcyjni. Nawet podczas prowadzenia własnego biznesu, gdzie każdy dookoła wprowadza coraz nowsze innowacje i ulepszenia swoich produktów.

Kiedy jeszcze korzystamy z kreatywności? W sytuacjach, gdy coś w pracy poszło nie tak i jesteśmy wezwani na przysłowiowy „dywanik” do szefa. Mimo tego, że popełniliśmy błąd potrafimy z niego wybrnąć i zmienić negatywne nastawienie pracodawcy względem naszej osoby, błyskotliwą odpowiedzią. Nie raz pewnie zdarzyło wam się „jakoś sobie poradzić”. Prawdopodobnie w tamtym momencie pomogła wam kreatywność!

 

Jak rozwijać kreatywność: podążaj za ciekawością

Obecnie dostęp do informacji i wiedzy jest bardzo ułatwiony. Niestety, natłok wiedzy docierający do nas każdego dnia, który bardzo często nam się nie przydaje – po prostu męczy. Przez to nie jesteśmy w stanie wyłapać tego, co naprawdę nas interesuje.  Jak sobie z tym poradzić i jaki ma to związek z kreatywnością? Staraj się nie zagłębiać w kolejne, mało istotne dla ciebie tematy. Nawet przez chwile się nad nimi nie pochylaj. Natomiast jeżeli coś przykuje twoją uwagę, coś cię zainteresuje, poświęć temu czas! Nie martw się, że ciekawe i nowe zagadnienie może nie być dziedziną, w której jesteś biegły. Może jeszcze wszystkich nie odkryłeś. Interesuj się i zagłębiaj mocno w tych tematach, które wzbudziły twoją ciekawość. Nie bez powodu wielcy odkrywcy przez wiele lat wpadali na najlepsze pomysły, wykonując z pozoru błahe rzeczy, jak obserwowanie przyrody bądź zgłębiając różne obszary prac artystycznych.

Jak rozwijać kreatywność: skupiaj się na prostych rzeczach

Codziennie korzystamy z mnóstwa przedmiotów takich jak: ołówek, ładowarka do telefonu, żarówka, czy bateria prysznicowa. Wymieniać można bez końca, ale czy zastanawialiście się, jak one działają, jak są zrobione, lub dlaczego tak sprawnie funkcjonują? Jeżeli tak, to świetnie – możecie być pewni, że ten czas nie poszedł na marne! Jeżeli nie, to warto zacząć. Dobrze wtedy „rozłożyć” na czynniki pierwsze dany przedmiot, rozpisać z jakich składa się elementów i jak one mogły być wykonane. Wykorzystaj tak łatwo dostępne pomoce naukowe, by wiedzieć jak np. działa palnik gazowy w kuchni. Już same te czynności rozwijają umiejętność kreatywnego myślenia, a nabyta wiedza podczas ich wykonywania przyda się do tworzenia nowych, oryginalnych udogodnień chociażby we własnym domu. Podążając tym tropem, wcielasz się w postaci odkrywców danego przedmiotu, a jak wiadomo pionierzy w danej dziedzinie najczęściej odznaczali się olbrzymią kreatywnością. Warto brać z nich przykład.

Jak rozwijać kreatywność, a otwartość na nowe doznania

Robiąc w kółko to samo nasz mózg i ciało przestaje się rozwijać i działa z „automatu”. Nie jest to dla nikogo dobre, dlatego powinno się stale szukać nowych wyzwań. Nie bać uczyć się czynności, których nigdy wcześniej nie robiliśmy. Podchodzić pozytywnie do nowej pracy, nowego miejsca zamieszkania, czy hobby. Wtedy będziemy się rozwijać i może się okazać, że czynności, których dotąd nie wykonywaliśmy sprawiają nam mnóstwo przyjemności. Zdarzają się przypadki ludzi, którzy musieli przez jakieś zdarzenie losowe zupełnie zmienić swój zawód, czy swoje zajęcie i okazywało się, że są do tego stworzeni. To, że nigdy wcześniej czegoś nie robiłeś nie oznacza, że nie możesz być w tym świetny!

Jak rozwijać kreatywność: zrób to sam

Zdarza wam się zwrócić z pomocą do kogoś bliskiego, kolegi z pracy czy sąsiada? Szukasz gotowej odpowiedzi, lub rozwiązania w internecie? Chyba każdy miał taką sytuację przynajmniej raz w życiu. Niemniej jednak, aby rozwijać swoją kreatywność, powinno się w pierwszej kolejności samemu spróbować rozwiązać dany problem. Zanim poprosisz tatę, żeby pomógł ci wymienić jakąś część w samochodzie, zacznij samemu kombinować. Zanim zwrócisz się z prośba do kolegi z pracy, który zna lepiej programy komputerowe od ciebie, spróbuj sam. Nie zawsze wszystko od razu wyjdzie. Nie trzeba się tym przejmować. Ważne, aby cały czas próbować, ponieważ jest to najlepsza droga do rozwoju.

Jak rozwijać kreatywność: poznawaj nowych ludzi

Piękne jest to, że każdy człowiek jest inny. Każdy w czymś innym się lepiej odnajduje, ma inne doświadczenia, przeżycia i inny pogląd na daną sprawę. Dlatego tak ważne jest, aby nie zamykać się na kontakty z innymi osobami. Świat jest pełen ciekawych ludzi. Czy to towarzyskie wyjście ze znajomymi, służbowa rozmowa, czy luźna wymiana zdań z innym rodzicem czekającym razem z tobą na swoją pociechę pod przedszkolem. Z każdej wypowiedzi można wyłapać inne spojrzenie na daną sytuacje. Czerpiąc od innych inspiracje i wsłuchując się w odmienne poglądy znacznie poszerzysz własne horyzonty, a co za tym idzie rozwiniesz swoją kreatywność. Czasem próbując rozwiązać problem możesz pomyśleć, jak osoby z twojego otoczenia by do tego podeszły. Czyjaś z pozoru mało istotna wypowiedź może być zalążkiem świetnego pomysłu. Zatem bądźcie otwarci na ludzi, a wasza głowa otworzy się na nowe przedsięwzięcia.

Zobacz także:

Jak rozwijać kreatywność: zacznij w samotności

Nie każdy jest pewny siebie, doskonale przemawia, czy ma przywódcze predyspozycje. Często przedstawienie niedopracowanego, ale dobrego pomysłu w grupie może mieć kiepskie rezultaty. Prawdopodobnie twoja idea zostanie skrytykowana. Niestety często tak bywa, że podświadomie ludzie nawzajem zabijają swoją kreatywność. Sposobem na to jest tworzenie w samotności, która sprzyja innowacyjnym pomysłom. Nie narazisz się na krytykę, dasz się ponieść wyobraźni i spokojnie doprecyzujesz swoją idee. Następny ważnym krokiem jest znalezienie grona osób podobnie myślących, którzy cię zmotywują do działania i wesprą w nowym projekcie. Czasami podczas procesu tworzenia traci się nadzieję, że to co robimy ma sens. Dlatego tak ważne jest mieć kogoś, kto równie mocno jak my wierzy w osiągniecie celu. Pamiętaj, samotności pomaga kreatywnie myśleć, ale w procesie realizacji przyda się więcej niż jedna para rąk.

Rozwijajmy się niezależnie w jaki wieku i w jakiej sytuacji się znajdujemy. Zdolność kreatywnego myślenia otwiera wiele dróg i daje bardzo dużo możliwości w życiu każdego człowieka. Przydaje się każdego dnia i czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że dzięki kreatywności tyle udało nam się osiągnąć. Otwarta głowa, pozytywne myślenie i rozwój osobisty to klucz do sukcesu.

Jak rozwijać kreatywność: pożyteczna nuda

Zapytany o to, jaką radę udzieliłby początkującym pisarzom, wybitny amerykański prozaik Neil Gaiman bez wahania odparł: Musisz pozwolić sobie na nudę. Czemu? Wtedy twój umysł nie będzie nic lepszego do roboty niż opowiedzenie sobie fascynującej historii – wyjaśnił autor „Sandmana” i „Amerykańskich bogów”. I musicie wiedzieć, że nie on jeden dopatrywał w nudzie klucza do sukcesu. O pożytkach z nudzenia się wspominała m.in. Agata Christie, mówił o niej Anish Kapoor. Coraz częściej także naukowcy i naukowczynie zwracają uwagę na to, że brak zajęć jest niezbędny dla rozbudzenia kreatywności (a twierdzenie to ma poparcie w rozmaitych badaniach). 

Nuda sama w sobie nie jest twórcza – ważne jest to, do czego prowadzi – przekonuje John Eastwood, psycholog z Boredom Lab na York University w Kanadzie. Kiedy się nudzisz, odczuwasz dyskomfort, niezadowolenie, a to motywuje do poszukiwać. W tej luce jest realna szansa na odkrycie czegoś nowego – zwraca uwagę specjalista. Jeśli więc naprawdę chcesz uruchomić nieszablonowe myślenie, pozwól sobie od czasu do czasu na nicnierobienie.