Depilacja miejsc intymnych - co ile ją wykonywać?

Depilacja miejsc intymnych to zabieg, który należy wykonywać cyklicznie, ponieważ włoski dość szybko odrastają. Częstotliwość, z jaką należy golić miejsca intymne zależy od tego, jaką metodę usuwania owłosienia stosujesz. Jeśli do depilacji okolic intymnych używasz maszynki do golenia w połączeniu z pianką, zabieg ten należy powtarzać średnio co 2-3 dni. Podczas zwykłego golenia nie usuwasz bowiem włosków razem z cebulkami – pozbywasz się jedynie ich wierzchniej warstwy.

Inaczej sprawa ma się w przypadku zabiegów, podczas których włos jest usuwany wraz z cebulką. Zalicza się do nich depilacja woskiem, depilatorem, laserowa oraz przy użyciu pasty cukrowej. Jeśli stosujesz jedną z tych metod, efekty są o wiele trwalsze – od 3 tygodni do nawet roku bez owłosienia.

Depilacja okolic intymnych - czy boli?

Depilacja miejsc intymnych nie jest łatwa; usunięcie włosków z wszystkich trudno dostępnych miejsc może być kłopotliwe. Okolice intymne są również bardziej wrażliwe niż reszta ciała, przez co odczuwanie bólu w tym miejscu również jest większe. Depilacja okolic pochwy i odbytu może być zatem bolesna, szczególnie jeśli zdecydujesz się na metodę, która pozwala na usuwanie włosków wraz z cebulkami. Nawet pozornie nieinwazyjny zabieg, taki jak golenie miejsc intymnych przy użyciu maszynki i pianki może spowodować dyskomfort. Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa, a więc podatna na uszkodzenia i podrażnienia.

Do najbardziej bolesnych rodzajów depilacji należą zabiegi wykonywane za pomocą gorącego wosku oraz depilatora. Pierwszy z nich niesie ze sobą dodatkowe ryzyko poparzenia skóry, drugi bolesnych podrażnień, powstających na skutek wyrwania włosków.

Depilacja okolic intymnych przy użyciu pasty cukrowej oraz laserowa są najbardziej polecane dla osób o niskim progu bólu. Podczas naświetlania skóry przy użyciu lasera możesz odczuwać dyskomfort i pieczenie - nie jest to natomiast duża dawka bólu, jak w przypadku wyrywania włosków z cebulkami. Depilacja miejsc intymnych przy użyciu pasty cukrowej jest o wiele mniej bolesna niż w przypadku wosku. Substancja ta okleja jedynie włoski, nie przylegając do skóry. W ten sposób redukuje ona ból i pomaga uniknąć podrażnienia naskórka. Pasta cukrowa nie jest nakładana na gorąco, dzięki czemu nie ma ryzyka poparzenia, jak w przypadku depilacji woskiem.

Jak ogolić miejsce intymne?

Depilacja miejsc intymnych może być problematyczna, szczególnie w przypadku osób, które nie mają wprawy w tego typu zabiegach. Skóra okolic intymnych jest delikatna i wrażliwa, łatwo więc o podrażnienia i drobne skaleczenia. Jak najlepiej wydepilować miejsca intymne?

Pierwszym krokiem będzie decyzja, jak dużej ilości włosów chcesz się pozbyć, a dokładniej: czy depilacja ma na celu pozbycie się całości, czy jedynie części owłosienia. Zabiegi z częściową redukcją włosów łonowych są szczególnie polecane dla kobiet, których próg bólu jest niższy.

Zobacz także:

Obecnie wyróżnione są trzy metody depilacji:

  • hollywoodzka – polega na usunięciu całości owłosienia ze wzgórka łonowego, okolic pochwy oraz odbytu,
  • brazylijska –podobnie jak w przypadku depilacji hollywoodzkiej, polega na usunięciu niemal całości owłosienia. Różni się ona jedynie tym, że na wzgórku łonowym nad łechtaczką pozostawiany jest pasek lub trójkąt włosów,
  • francuska – ten rodzaj depilacji pozwala na zachowanie najbardziej naturalnego wyglądu okolic intymnych, ponieważ włosy usuwane są jedynie na bokach wzgórka łonowego oraz z okolicy pachwin. Jest to depilacja szczególnie polecana dla kobiet, które boją się bólu, ale chcą wyglądać estetycznie w bikini.

Jak wydepilować miejsca intymne w domu?

Gdy zdecydujesz, jaki rodzaj depilacji odpowiada ci najbardziej, pozostaje wybór metody, którą osiągniesz upragniony efekt. Jeśli chcesz ogolić miejsca intymne, używając w tym celu maszynki oraz pianki do golenia, warto na 10 minut przed zabiegiem wykonać peeling skóry tych okolic. Pomoże ci to uniknąć podrażnienia. Możesz również zmiękczyć włoski, nakładając na nie nieco oleju kokosowego lub po prostu zanurzając się w ciepłej kąpieli.

Jak pozbyć się włosków z twarzy? Oto najskuteczniejsze i bezpieczne metody depilacji >>>

Do depilacji zastosuj piankę, która jest przeznaczona do użycia w okolicach miejsc intymnych. Dzięki temu masz pewność, że nie wywoła ona podrażnień oraz reakcji alergicznych, a także pomoże w ochronie skóry podczas zabiegu. Samo golenie wykonuj z włosem, nigdy pod włos. Unikniesz w ten sposób uszkodzeń i drobnych otarć skóry.

Do depilacji miejsc intymnych w domu możesz również użyć depilatora. Wiele tego typu urządzeń posiada nakładki chłodzące, które pomagają w niwelowaniu bólu, choć wciąż jest on odczuwalny. Usuwanie owłosienia łonowego za pomocą depilatora często prowadzi do podrażnień skóry, dlatego ważna jest odpowiednia jej pielęgnacja i nawilżenie po zabiegu.

Popularną metodą depilacji miejsc intymnych w domu jest również stosowanie specjalnych kremów do depilacji. Są to substancje, które nałożone na skórę mają za zadanie wypalić włoski wraz z cebulkami. Metoda ta jest bezbolesna. Po około 10-15 minutach krem ściągany jest ze skóry wraz z owłosieniem za pomocą specjalnej szptatułki, dołączonej do opakowania. Stosowanie kremów może być jednak niebezpieczne w przypadku depilacji okolic intymnych. Są to substancje chemiczne, mogące powodować silne alergie i podrażnienia, szczególnie w tak wrażliwym miejscu.

Depilacja okolic intymnych w domu może być również przeprowadzona przy uzyciu wosku lub pasty cukrowej. Preparaty te dostępne są w hurtowniach kosmetycznych i drogeriach, a także w internecie. Przy wyborze tego typu specyfiku warto kierować się ich jakością oraz sposobem rozprowadzania na skórze. Zarówno wosk, jak i pasta cukrowa dostępne są w zestawach ze szpatułkami (dla bardziej doświadczonych kobiet) oraz w formie roll-on z podgrzewaczem (dla początkujących).

Dodatkowo, aby móc przeprowadzić depilację którymś z tych produktów, potrzebne będą ci podłużne, prostokątne paski materiału. Każdy z nich przykleisz do skóry w miejscu naniesienia preparatu, a następnie oderwiesz, w ten sposób pozbywając się zbędnego owłosienia.

Czym depilować miejsca intymne: depilator do miejsc intymnych czy zwykła maszynka?

Depilacja miejsc intymnych nie jest prosta, dlatego warto dostosować metodę usuwania owłosienia do swojego doświadczenia oraz możliwości. Jeśli do tej pory nie depilowałaś okolic intymnych lub robiłaś to rzadko – maszynka do golenia będzie najlepszym wyborem. Ważne jest, by miała ona jak najwięcej ostrzy - dzięki temu przeprowadzisz zabieg o wiele szybciej. Pamiętaj również, by golenie maszynką przeprowadzać pod włos. Dzięki temu unikniesz podrażnień i zacięć na skórze.

Depilator, stosowany do usunięcia owłosienia w miejscach intymnych to wariant dla kobiet wytrzymałych, o wysokim progu bólu. Depilacja przy użyciu tego urządzenia jest bolesna, ponieważ włoski wyrywane są wraz z cebulkami w bardzo szybkim tempie. Depilator pozwala jednak na osiągnięcie długotrwałego efektu, czyli pozbycia się owłosienia na okres nawet 3 tygodni.

Stosowanie depilatora ma również wadę, mianowicie wrażliwa skóra okolic łonowych może być mocno podrażniona i wysuszona. Na jej powierzchni mogą pojawić się drobne krostki, które będą utrzymywać się jakiś czas – ważne jest więc, by zadbać o odpowiednią pielęgnację i nawilżenie skóry tych okolic.