Naturalny izotonik jest, dzięki prostemu przepisowi, zdrowszy od gotowego produktu. Jego picie podczas długotrwałych treningów (i nie tylko!) jest wskazane, gdyż zapobiega odwodnieniu. To więcej niż woda. W składzie napojów izotonicznych znajdziemy węglowodany oraz minerały: magnez, wapń i sód.

Co to jest domowy izotonik?

Domowe elektrolity, bo takim mianem określa się również izotoniki, mają za zadanie uzupełnić wodę oraz cenne składniki, których organizm pozbywa się podczas intensywnego treningu, upałów lub stanów chorobowych. Tego typu produkty mają bardzo różny skład. Oprócz wody znajdziemy tutaj węglowodany, podnoszące wydajność organizmu, oraz makroelementy utracone na skutek wysiłku.

Domowy napój izotoniczny ze względu na stopień zagęszczenia składnikami odżywczymi szybko i skutecznie nawadnia organizm. Wysoki poziom energii zapewnia odpowiednia dawka witamin, minerałów i cukrów. Izotoniki warto spożywać zawsze podczas prowadzenia przedłużonego wysiłku: długiego biegu, wyprawy górskiej czy rowerowej eskapady, ale także w sytuacjach, gdy możemy obawiać się odwodnienia. Aby izotonik dobrze spełniał swoją funkcję, dobierzmy jego skład do konkretnej sytuacji.


Uzależnienie od cukru – podejrzewasz, że je masz? Zrób nasz test! >>>
 

Jakie są zalety domowych izotoników? Jak wspomnieliśmy już wyżej, przede wszystkim możliwość skontrolowania ich składu. Sklepowe napoje tego typu najczęściej słodzone są cukrem, a oprócz tego zawierają mnóstwo zbędnych dodatków, barwników i konserwantów. Co prawda w sieci nie brakuje receptur wykorzystujących glukozę, my jednak polecamy miód. Jest on dobrym źródłem węglowodanów, a poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne.

Na drugim miejscu znajdują się soki owocowe. Tutaj mamy sporą dowolność. Najczęściej wykorzystywany jest sok cytrynowy, ale nie ma żadnego powodu, by nie zamienić go na pomarańczowy, grejpfrutowy czy limonkowy. Ważne tylko, aby był to sok świeżo wyciskany, a nie ze sklepowego kartonu. Dlaczego? Jak wyżej: cukier, barwniki, konserwanty – nie na tym nam zależy.


4 przepisy na soki z wyciskarki – są pyszne, zdrowe i odchudzają >>>
 

Zobacz także:

Domowy izotonik może zmieniać swój smak w zależności od naszych preferencji. Swobodnie eksperymentujmy z dodatkami. Izotonik na kaca będzie skuteczniejszy, jeśli dorzucimy do niego świeży imbir, a napój stworzony z myślą o aktywności w czasie upału orzeźwi dodatkowo dzięki obecności mięty. Możliwości w tym zakresie są ograniczone właściwie tylko naszą wyobraźnią, nie bójmy się więc własnych rozwiązań.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za przygotowywaniem napoju izotonicznego w domu jest jego koszt. Sklepowe napoje nie należą do najtańszych, a – biorąc pod uwagę skuteczność – absolutnie nie ma powodu, aby przepłacać, jeśli za mniejszą kwotę, w krótkim czasie i przy niskim nakładzie pracy możemy otrzymać napój znacznie zdrowszy, bardziej wartościowy i doskonale spełniający swoją rolę.

Domowy izotonik po treningu – przepis

Jak zrobić izotonik potreningowy i czym będzie się on różnił od podstawowej wersji napoju? Diabeł tkwi w proporcjach składników. Po intensywnym wysiłku fizycznym sugerowane jest zwiększenie ilości węglowodanów poprzez wprowadzenie do napoju dodatkowej dawki miodu lub soku owocowego. Taki zabieg zwiększy kaloryczność, a przy okazji efektywność.

Płyn zachowujący proporcje: minimum 10 gramów cukru na 100 ml wody jest słabiej wchłaniany w przewodzie pokarmowym, w związku z czym dobrze uzupełnia energię i stanowi dobre rozwiązanie po treningu wytrzymałościowym.

Naturalny izotonik z miodem po treningu przygotujesz wykorzystując:

  • 1 litr wody
  • 10 dag miodu
  • sok z 1 cytryny
  • szczyptę soli

Składniki dokładnie wymieszaj, aby miód i sól dobrze się rozpuściły.


Co jeść przed treningiem? Te porady pomogą ci osiągnąć cel >>>
 

Domowy izotonik na kaca – przepis

Elektrolity domowej roboty to nie tylko rozwiązanie dla sportowców. Takie napoje wykorzystywać możemy także wtedy, kiedy dokucza nam kac. Bardzo szybko uzupełniają niedobory w organizmie, poprawiając samopoczucie i usuwając dokuczliwy ból głowy. Dolegliwości bólowe, osłabienie i drżenie mięśni oraz ciągłe pragnienie są objawami odwodnienia i utraty cennych składników, które wraz z alkoholem zafundowaliśmy organizmowi.

Izotonik domowej roboty ma skład nieco inny od powyższego. Co będzie potrzebne?

  • 1 litr wody, najlepiej średniozmineralizowanej
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • 4 łyżki miodu
  • 4 gramy soli
  • świeży imbir

Wszystkie składniki wystarczy połączyć, na koniec dodając pokrojony w plasterki imbir. Gotowe! Napój należy wypić jak najszybciej po przebudzeniu, a później popijać go w niewielkich dawkach w trakcie dnia. Nie zaszkodzi uzupełnianie izotoników sokami warzywnymi i owocowymi.

Ta receptura pomaga w walce z kacem ze względu na prawidłowo dobrane składniki. Woda to najlepszy wybór dla organizmu pozbawionego tego składnika. Nie mniej ważną rolę pełnią pozostałe dodatki.

W soku z cytryny znaleźć można duże dawki witaminy C, mającej działanie oczyszczające. Dzięki jej obecności organizm sprawniej usunie toksyny. Miód stanowi źródło glukozy, podnosi zatem poziom cukru we krwi, usuwając zmęczenie i drżenie mięśni oraz zwalniając tętno. Węglowodany zawarte w miodzie poprawiają także wchłanianie wody. Sól uzupełnia utracony sód, dzięki czemu zniwelowany zostaje ból głowy i uczucie pragnienia. Imbir nie jest konieczny, jednak dobrze oddziałuje na organizm. Ma zdolność hamowania nudności i wymiotów, ułatwia także strawienie alkoholu.


Sposoby na kaca, czyli co jeść na kaca? Oto, co pomoże Wam go zwalczyć >>>
 

Domowy izotonik na upały – przepis

Domowy izotonik bez cukru przydaje się także w upały. Ugasi pragnienie i zapobiegnie odwodnieniu, a jeśli już spocimy się intensywniej, szybko odbudujemy utracone z organizmu ważne składniki. Jak go przygotować?

Potrzebne będą:

  • 1 litr wody źródlanej
  • 1 łyżka miodu
  • sok z 2 cytryn lub limonek albo analogiczna ilość soku z pomarańczy albo grejpfruta
  • 1/5 łyżeczki soli

Podobnie jak w Podobnie jak we wcześniejszych przepisach wystarczy wymieszać wszystkie składniki do momentu, aż miód i sól się rozpuszczą.


Jak zasnąć i wysypiać się w upały? Oto kilka najlepszych sposobów! >>>