Talent polskich projektantek i projektantów mody coraz częściej doceniają zagraniczne gwiazdy. W tym kontekście najczęściej piszemy o Magdzie Butrym, której ubrania i dodatki zdążyły już zaprezentować między innymi: Jennifer Lopez, Beyonce, Hailey Bieber, Gigi Hadid czy Pamela Anderson. Na jej projektach jednak nie koniec. Podczas występu w klubie muzycznym Koko w dzielnicy Camden Town w Londynie ubrania innej polskiej designerki miała na sobie Ellie Goulding. Stylizacja, którą dla gwiazdy przygotował Nathan Klein, bazowała na spodniach i kurtce od Eweliny Szymańskiej. W dodatku okazuje, że to nie pierwsza gwiazda, która doceniła talent tej polskiej projektantki mody. Wcześniej na stylizację bazującą na ubraniach z jej kolekcji postawiła Sara James. Mamy też przeczucie, że to dopiero początek.

Ellie Goulding w stylizacji polskiej projektantki mody

Ellie Goulding to gwiazda, która przyciąga przede wszystkim za sprawą swojej muzyki. Moda to jednak nieodłączony element życia każdej gwiazdy sceny muzycznej. Dobra stylizacja zawsze jest w stanie wzmocnić przekaz i podkreślić wizerunek artystki lub artysty. Świetnie zdaje sobie z tego sprawę Ellie Goulding, która za każdym razem występuje w dopracowanych w każdym calu zestawach. Nad jej kostiumem na wytęp w londyńskim klubie Koko czuwał Nathan Klein. Stylista, który pracuje przy okładkach najlepszych magazynów modowych, pokazach, sesjach zdjęciowych i wielokrotnie ubierał już znane osoby, spisał się i tym razem, a w naszym odczuciu zrobił to nawet podwójnie. Okazało się bowiem, że nie ograniczył się do wyboru czego z kolekcji jednego z najbardziej rozpoznawanych domów mody, ale postawił na debiutującą projektantkę z Polski. Dzięki niemu o utalentowanej designerce z Lublina może zrobić się głośno na całym świecie.

Kariera Magdy Butrym też nabrała tempa dzięki wsparciu gwiazdy, którą w tamtym przypadku była Kim Kardashian. Co ma do zaoferowania fashionistkom Ewelina Szymańska? Komplet z kolekcji wiosna-lato 2023, w którym wystąpiła Ellie Goulding, pokazuje, że posiada świeże spojrzenie i nie boi się ryzyka. Forma, kolorystyka i ciekawe detale sprawiają, że ten projekt się wyróżnia. Pozostaje tylko czekać i obserwować, jak rozwinie się jej kariera. Istnieje bowiem jeszcze wiele gwiazd, które mogą zyskać dzięki podobnej estetyce.

Ewelina Szymańska – co wiemy o polskiej projektantce mody?

Kariera Eweliny Szymańskiej rozpoczęła się stosunkowo niedawno, ale jeszcze zanim zaczęła przekuwać swoje umiejętności w sposób na życie, dostała jasny sygnał, że warto podążać właśnie w tym kierunku. Pokaz Dyplomowy MSKPU 2021 był wydarzeniem, które należało do niej. Zaprezentowała bowiem wtedy aż dwie kolekcje – dyplomową na zakończenie szkoły oraz zwycięską w konkursie Responsible Fashion Awards.

Kolekcja dyplomowa – jak i wiele innych projektów – były inspirowane moimi przeżyciami. Jestem osobą, której ciężko usiedzieć w jednym miejscu. Kocham podróżowanie, poznawanie nowych kultur. W głównej mierze to właśnie z podróży czerpię największą inspirację. W przypadku kolekcji dyplomowej była to moja podróż po Maroko, którą odbyłam tuż przed pandemią. To kraj pełen wyrazistych kolorów, a ja właśnie takie kolekcje lubię tworzyć najbardziej – opowiedziała w wywiadzie udzielonym Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

Myślę, że biorąc udział w RFA trzeba stworzyć coś oryginalnego. Nie powinno się kierować tym jaka praca wygrała w zeszłym roku, tylko pomyśleć o swoich mocnych stronach – tym co ja, jako projektant, mogę pokazać innego. Może użyć jakiś technik, które do tej pory nie były wykorzystane? No i przede wszystkim myśleć w duchu zrównoważonej mody na każdym etapie tworzenia projektu -nie tylko pod kątem użytych tkanin. Tak było w moim przypadku – do stworzenia nadruków użyłam ekologicznych farb do tkanin. W swoją pracę włożyłam mnóstwo czasu i wysiłku. Samo malowanie ręczne zajęło mi 2/3 tygodnie, ale ciężka praca się opłaciła. Tym bardziej cieszę się, że zostałam doceniona – podsumowała pracę nad kolekcją docenioną w konkursie Responsible Fashion Awards.

Inspiracją do mojego projektu była nostalgia, uczucie, które w dzisiejszych czasach towarzyszy większości z nas. Dla mnie z nostalgią wiązał się czas, kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii. Tam narodziła się moja pasja do projektowania odzieży. Pierwszym muzeum jakie odwiedziłam mieszkając w Londynie było Tate Modern, później byłam tam jeszcze kilkukrotnie. Bardzo zafascynowała mnie architektura tego budynku, to właśnie nadało kształt mojej kolekcji. Abstrakcyjne obrazy, które tam widziałam, zainspirowały mnie do stworzenia printów, które wykonałam własnoręcznie z użyciem ekologicznych farb do tkanin – uzupełniła informacje o kolekcji w wywiadzie udzielonym dla jednego z portali.

Zwycięstwo w konkursie zwróciło uwagę branży na talent wschodzącej projektantki mody. Ewelina Szymańska przyznała, że pomogło jej to otrzymać pierwszą pracę w roli projektantki. Sukcesy, którymi niewątpliwie jest współpraca z gwiazdami, mogą być kolejnymi krokami w rozwoju jej kariery, której będziemy się bacznie przyglądać.