Kto awansował z 1. półfinału Eurowizji 2023?

Eurowizja 2023 zawitała do Liverpoolu. Wielka Brytania po raz ósmy w historii, a po raz pierwszy od 1998 roku, organizuje Konkurs Piosenki Eurowizji. W przeszłości najlepszych europejskich artystów gościł Edynburg, Brighton, Birmingham i czterokrotnie Londyn. 

Rywalizacja w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji rozpoczęła się we wtorek, 9 maja. O wejście do wielkiego finału w pierwszym półfinale walczyło 15 artystów, w tym główni faworyci do końcowego zwycięstwa, czyli Loreen ze Szwecji czy Käärijä z Finlandii. Nie było zatem zaskoczeniem dla wszystkich widzów, że oboje znaleźli się wśród dziesiątki finalistów.

Oprócz wymienionej dwójki do dalszego etapu zakwalifikowali się także reprezentaci Norwegii, Chorwacji, Portugalii, Czech, Serbii, Szwajcarii, Izraela i Mołdawii. Natomiast z marzeniami o wygranej w konkursie musieli się pożegnać artyści z Malty, Łowcy, Irlandii, Azerbejdżanu i Holandii. Przypomnijmy, że po raz pierwszy w historii o tym, kto awansuje do finału Konkursu Piosenki Eurowizji decydują wyłącznie widzowie. Więcej o zasadach dotyczących głosowania na Eurowizji 2023 piszemy tutaj. 

Występ Blanki na Eurowizji 2023

W drugim półfinale Eurowizji 2023 wystąpiła reprezentująca Polskę Blanka Stajkow. Wykonawczyni utworu „Solo” zaprezentowała się na scenie w Liverpool Arena jako dziewiąta w kolejności – tuż po Greku Wiktorze Wernikosie, a przed zespołem Joker Out ze Słowenii. Wszyscy miłośnicy konkursu z niecierpliwością oczekiwali na występ Blanki. I trudno się temu dziwić, bowiem jej eurowizyjna propozycja od miesięcy podbija rozgłośnie radiowe w kraju i za granicą. 

Występ Blanki na Eurowizji 2023 / fot. Sarah Louise Bennett/EBU/eurovision.tv

Fani 23-latki z pewnością mogą czuć się usatysfakcjonowani. Blanka, jak zresztą sama zapowiadała w udzielanych wcześniej wywiadach, zrobiła wielkie show i rozgrzała zgromadzoną w Liverpoolu publiczność do czerwoności. Podczas występu nie zabrakło dużej ilości efektów specjalnych, a także dance breaku. To właśnie ta część wzbudzała od samego początku największe emocje wśród widzów. Polskiej reprezentantce na scenie towarzyszyli tancerze – Bruno Duarte, Oliwier Kondrat oraz tancerki – Maja Rolewska i Paulina Maciejewska.  

Nagranie z półfinałowego występu Blanki na Eurowizji 2023 do sprawdzenia poniżej. 

Zobacz także:

Eurowizja 2023: występ Blanki z „Solo” [WIDEO]

Jak oceniacie występ Blanki na Eurowizji 2023? 

Wielki finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu odbędzie się w sobotę, 13 maja o godz. 21:00. O zwycięstwo powalczy 26 artystów – dwudziestkę wyłonią dwa koncerty półfinałowe, a pozostałe sześć miejsc zajmą przedstawiciele tzw. „Wielkiej Piątki”, czyli Włosi, Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Brytyjczycy oraz ubiegłoroczni zwycięzcy, Ukraińcy. Wyniki z finału do sprawdzenia na Glamour.pl. 

Eurowizja 2023: kolejność występów w 2. półfinale 

 1. Dania
 2. Armenia
 3. Rumunia 
 4. Estonia 
 5. Belgia
 6. Cypr
 7. Islandia
 8. Grecja
 9. Polska
 10. Słowenia
 11. Gruzja 
 12. San Marino 
 13. Austria 
 14. Albania 
 15. Litwa
 16. Australia